The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Community News

July 30, 2012

65th annual junior livestock show

Top honors at the 65th annual Junior Livestock Show went to young handlers from Montgomery and Schoharie counties Tuesday, July 10, during the show's final event, the Parade of Champions. The show, sponsored by The Farmers' Museum and conducted in cooperation with Cornell Cooperative Extension, county 4-H educators, and clubs throughout central New York, brings together youth handlers from a nine-county area for three days of competition.

There were more than 290 exhibitors handeling 600 animals. Earning The Farmers' Museum Cup for Best of Show Dairy was Kayla Windecker of Herkimer County, who showed her Holstein, Windex Roy Lightning. The F. Ambrose Clark Livestock Cup for Best of Show in the beef, swine and sheep categories was awarded to Matthew Kelly of Schoharie County, showing his Angus heifer, Kellys Primrose. The Farmers' Museum Dairy Goat Cup for Best of Show Dairy Goat went to Robert Opalka of Montgomery County showing his Nubian, The Homestar Farms Naomi.

Local winners, listed with their animal, were included:

Grand Champions Dairy cattle: Ayrshire division, Jack Vunk of Otsego County, Dutch-Ayr Burdette's Misery; Brown Swiss, Sharla Woodrow of Otsego County, Sunny Acres Denver Dalila; Guernsey, Nathan Pieper of Delaware County, Eternal Flame Mocha; Holstein, Trevor Holdridge of Delaware County, Spring-Fed Logan Lea; Milking Shorthorn, Scott Smith of Chenango County, Smith Farm J.P. Rudy.

Supreme Animal: Matthew Kelly of Schoharie County, Beef.

Best Bred and Owned: Ayrshire category, Josiah Steele of Delaware County, Steele Acres B Fiona; Guernsey, Nathan Pieper of Delaware County, Eternal Flame Mocha; Jersey category, Sharla Woodrow of Otsego County, Sharmica Jacinto Marly; Milking Shorthorn, Molly Watson of Otsego County, Molly's Lilly; Dairy Goat, Matthew Kelly of Schoharie County, Hawk's Hill Farm Z. Chablis; Swine, Kaleigh Fairchild of Chenango County, Tank 4-3; Beef, Brenden Schubert of Delaware County.

Showmanship Championships: dairy cattle, Grand Champion Showman Trevor Holdridge of Delaware County; dairy goat, Grand Champion Showman Matthew Kelly of Schoharie County and Reserve Grand Champion Showman Michaela Brandt of Chenango County; sheep, Reserve Grand Champion Showman Ben Parfitt of Chenango County; beef, Grand Champion Showman Matthew Kelly of Schoharie County and Reserve Grand Champion Showman Aaron Schubert of Delaware County; swine: Grand Champion Showman to Brittany Fairchild of Chenango County.

Dairy cattle

Supreme Junior Dairy Animal: Christopher Albano of Delaware County, Tiger-Lily Ravish Lavish.

Ayrshire: Junior Champion, Christopher DeSourmeau of Schoharie County, Stan-Ayr Dozer Allis; Reserve Jr. Champion, Haley Groat of Delaware County, Gold-N-Ayr Diego Guess; Sr. Champion, Jack Vunk of Otsego County, Dutch-Ayr Burdette's Misery; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion, Jack Vunk of Otsego County, Dutch-Ayr Blackout Jett.

Brown Swiss: Junior Champion, Owen Pieper of Delaware County, Eternal Flame Swagger; Reserve Jr. Champion, Molly Watson of Otsego County, We Deliver Razzle; Sr. Champion, Sharla Woodrow of Otsego County with Sunny Acres Denver Dalila.

Guernsey: Junior Champion, Nathan Pieper of Delaware County, Eternal Flame Mocha; Reserve Junior Champion and Reserve Grand Champion: Nathan Pieper of Delaware County, Eternal Flame Nut n Honey; Sr. Champion, Ty Palmatier of Delaware County, Leroydales Superluxs Velvet.

Holstein: Junior Champion, Christopher Albano of Delaware County, Tiger-Lily Ravish Lavish; Reserve Junior Champion, Rosie Post of Delaware County, Posthaven Rubens Pleasure; Sr. Champion, Trevor Holdridge of Delaware County, Spring-Fed Logan Lea.

Jersey: Junior Champion, Kara Evans of Chenango County, Meadow Winds Tequila Ivory; Reserve Junior Champion, Kara Evans of Chenango County, Rdsfun Tequila Addylynn; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion, Matthew Gray of Delaware County, Nel-Jean Turquoise Aqua.

Milking Shorthorn: Junior Champion and Reserve Grand Champion, Molly Watson of Otsego County, Molly's Lilly; Reserve Junior Champion: Scarlett Newman of Otsego County, Jerbie Luke Huntress; Senior Champion, Scott Smith of Chenango County with Smith Farm JP Rudy.

Dairy goat

Alpine: Junior Champion, Matthew Kelly of Schoharie County, Hawk's Hill Farm Ross-Kelley; Reserve Junior Champion, Wyatt Austin of Chenango County, Kritter Kountry Swiss Alps; Sr. Champion, Grand Champion and Best Udder, Evan Kelly of Schoharie County, CH Cherry Glen Pawn Lana; Reserve Sr. and Reserve Grand Champion, Matthew Kelly of Schoharie County, Hawk's Hill Farm Z Chablis.

LaMancha: Junior Champion, Alexandria Rogers of Otsego County, Lesniak Hill MAP Charlotte; Reserve Jr. Champion, Helen Powers of Otsego County, Silver Wolf Gemstone; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion, Wyatt Austin of Chenango County, does-E-Doats Twizzler.

Saanen: Reserve Jr. Champion, Ada Connors of Delaware County, Little Farm Too Eve.

Toggenburg: Grand Champion: Wyatt Austin of Chenango County, Bull Thistle Hill Pandora;Oberhasli: Junior Champion, Madelynn Badger of Schoharie County, Torpedo Ridge Honey Bun; Reserve Junior Champion, Madelynn Badger of Schoharie County, Torpedo Ridge Rue;

Recorded Grade: Junior Champion, Shannon Sears of Schoharie County, SRAES KK Marshmallow; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion: Justin Graham of Chenango County with Subrikar Brian's Sugar.

Nigerian Dwarf: Junior Champion, Michaela Brandt of Chenango County, God's Love Farm J. Jane; Reserve Jr. Champion, Michaela Brandt of Chenango County, Birch Ridge Farm AM Emmy; Sr. Champion, Grand Champion and Best Udder: Jamie Fox of Schoharie County, Hames & Axle Origami; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion, Wyatt Austin of Chenango County with Udderly Precious Danniella.

Other Livestock awards were presented in the following categories:

Beef: Champion Heifer and Champion Female Beef, Matthew Kelly of Schoharie County, Kelly's Primrose Lady 134; Reserve Champion Steer, Raymond James of Delaware County, Popeye; Grade/Crossbred, Madelynn Badger of Schoharie County, HWK Twizzler; Charlais, Aaron Schubert of Delaware County, Double S. Olivia; Shorthorn, Molly Watson of Otsego County, RCF Ali Bleu 1101; Hereford, Raymond James of Delaware County, Bushwacker Sunfire; Simmental, Ben VanAlstine of Otsego County with Sam-I-Am Half Baked; White Park, Sarah Kokell of Otsego County with Triple R Patches & AK Patches.

Sheep Division: Champion Ram, Ben Parfitt of Chenango County, Tassell Hill Farm 1016; Dorset, Rebecca Johnson of Otsego County, Penny P6 80994; Hampshire, Ben Parfitt of Chenango County, 1202; Natural Color, Rebecca King of Otsego County, Bluebell 1412.

Swine: Hereford, Jeffrey Weeks of Schoharie County, GRFB-E Mabel 2-7; Berkshire and Grand Champion Female,Devon Fairchild of Chenango County, Gold Miss 5-8.

The Farmers' Museum Good Sportsmanship Award: Brenden Schubert of Delaware County.

Dairy Judging Contest, July 8

Novice Individual: First place, Gavin Boncskowski; second place, Aidan Ainslie of Otsego County; third place, Hope Doney; fourth place, Lester Brennan; fifth place, Virgile George; sixth place, Abigail Allen; seventh place, Brogan Graves; eighth place, Hanna Boncskowski.

Junior Individual: second place, Ellie Ainslie of Otsego County; third place, Alyssa Grocott of Otsego County; fourth place, Shannon Sears of Schoharie County; fifth place, Cassie Menendez of Otsego County; sixth place, Morgan Kuhn of Delaware County; seventh place, Abby DeSormeau of Schoharie County; eighth place, Devon Kuhn of Delaware County; ninth place, Austin Ainslie of Otsego County; and 10tj place to Jack Brown of Schoharie County.

Senior individuals: third place, Noah Ives of Chenango County; fifth place, Scott Smith of Chenago County; seventh place, Lauren Hill of Otsego County; eighth place, Micaela Brandt of Chenango County; ninth place, Courtenay Chambers of Delaware County.

1
Text Only
Community News

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results