The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local News -

November 4, 2009

<strong>November 3rd election results</strong>

The following are results of the Nov. 3 elections in Otsego, Delaware, Schoharie and Chenango Counties



Otsego County

Oneonta city



• Mayor

Jason Corrigan ...................... 177

Dick Miller (D) .................... 1,078

Erik Miller (R) ......................... 894



• Judge

Lucy Bernier (D) ................. 1,259

Michael Getman (R) ............ 811



Otsego treasurer

Edward Keator Jr. (R) .........5,864

Dan Crowell (D) ..................5,869



Board of Representatives

• District 4

Richard Murphy (D) ............. 703

Janet Hurley-Quackenbush (R) 527

• District 6

Donald Lindberg (R) ........... 927

John Imperato ....................... 351

• District 10

Keith Carpenter (D) ............. 442

Betty Anne Schwerd (R) .... 458

• District 12

Catherine Rothenberger (D) 250

Craig Gelbsman (R) ............. 145

• District 13

Linda Rowinski (D) .............. 298

Scott Harrington (R) ............ 217



Oneonta town



• Supervisor

Robert Wood (D) .................. 762

Anthony Natalini (R) ........... 445



Delaware County

Hancock



• Supervisor

Samuel Rowe Jr. (R) .............. 473

Salvatore Rubera .................. 157

Kortright



• Supervisor

Steven Bower (D) .................. 185

George Haynes Jr. (R) ........... 214

Sidney



• Supervisor

Dawn Rivers Baker (D) ........ 336

Bob McCarthy (R) .................. 543



Chenango County

Coventry



• Supervisor

Janice O’Shea (D) .................. 179

John Phelan Sr. (R) ................ 316

Larry Clark ................................ 64

Guilford



• Supervisor

George Seneck (R) ................ 320

Dennis Martin ..................... 159

Otselic



• Supervisor

David Messineo (D) .............. 160

Stanley Davis (R) ................... 161

Smithville



• Supervisor

Daniel Hayes (D) .................... 127

Allan Johnson (R) .................. 156

Smyrna



• Supervisor

James Bays (D) ....................... 202

Gerald Parry Sr. (R) ................ 119



Schoharie County

Carlisle



• Supervisor

Lester Hay (D) ......................... 163

Larry Bradt (R) ........................ 321

Cobleskill town



• Supervisor

Tom Murray (D) ..................... 657

Linda Angell (R) ..................... 648

Conesville



• Supervisor

David Merwin (D) ................. 107

Donald “Mike” Brandow (R) .. 184

Richmondville



• Supervisor

Scott Bennett (D) .................. 331

John Barlow (R) ..................... 329

Schoharie



• Supervisor

Eugene Milone (D) ............... 422

Martin Shrederis (R) ............. 499

Seward



• Supervisor

J. Carl Barbic (D) ..................... 295

David Slater ...............................84

Larry Phillips ..............................64

Wright



• Supervisor

John Sanchirico (D) .............. 306

William Goblet (R) ................ 353



1
Text Only
Local News
New Today!
Additional Content
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results