The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

November 16, 2012

Youth Swimming Results

--
The Daily Star

---- — YOUTH SWIMMING

ONEONTA ORCAS

Oneonta Orcas results Nov. 10 at Fulton. x-indicates qualifying time for state championships.

BOYS

8-and-under

100 free: 1, Jack Gustafson 1:47.88.

25 free: 2, Jason Miller 26.03; 5, Sam Reyda 28.65.

50 free: 2, Jack Gustafson 48.33; 5, Jason Miller 1:05.97; 6, Sam Reyda 1:07.86.

25 backstroke: 2, Jack Gustafson 29.88; 3, Jason Miller 31.58; 6, Sam Reyda 35.70.

Ages 9-10

200 free: 1, Ryan Miller 4:01.18.

50 free: 6, Jonah Hastings 53.44.

100 free: 2, Jonah Hastings 2:06.54.

50 backstroke: 5, Ryan Miller 56.36.

Ages 11-12

200 free: 1, Gabe House 2:25.37-x.

50 free: 4, Brandon Erario 39.29; 5, Jake Villanti 42.71; 10, Chris Laing 1:00.99; 11, Kieran Jennings 1:55.51.

50 butterfly: 2, Gabe House 35.66-x; 3, Shane Miller 36.05.

100 free: 2, Shane Miller 1:13.60; 4, Brandon Erario 1:35.69; 6, Jake Villanti 1:46.45; 10, Chris Laing 2:15.27.

50 backstroke: 1, Shane Miller 41.42; 4, Jake Villanti 51.45; 5, Brandon Erario 54.23; 8, Chris Laing 1:04.69; 10, Kieran Jennings 1:45.00.

50 breaststroke: 1, Gabe House 43.95.

200 free relay: 1, Miller, Villanti, Erario, House 2:28.98.

Ages 13-14

50 free: 2, Finn Frye 28.22; 3, Jon Miller 30.10.

100 free: 2, Finn Frye 1:03.65; 4, Jon Miller 1:07.38.

100 backstroke: 1, Finn Frye 1:10.56-x.

100 breaststroke: 4, Jon Miller 1:32.90.

Ages 15-and-over

50 free: 2, Austin Jory 28.10; 3, Josh Levins 32.55.

100 free: 3, Austin Jory 1:06.68; 4, Josh Levins 1:13.36.

100 backstroke: 1, Josh Levins 1:23.35.

100 breaststroke: 4, Austin Jory 1:25.09.

GIRLS

8-and-under

100-yard freestyle: 1, Liv Robinson 2:03.37.

100 individual medley: 1, Anna Bischoff 1:36.91-x.

25 free: 2, Elizabeth Brantly 19.57.

25 butterfly: 1, Anna Bischoff 17.15-x.

50 free: 4, Elizabeth Brantly 4th 47.07; 5, Liv Robinson 54.86.

25 backstroke: 1, Elizabeth Brantly 1st 25.20; 4, Liv Robinson 26.85.

25 breaststroke: 1, Anna Bischoff 1st 23.74-x.

Ages 9-10

200 free: 1, Meredith Smithling 2:53.43.

50 free: 1, Ally Erario 40.25; 6, Zoe Thibault 46.05; 8, Ally Boxill-Yakalis 46.99; 9, Riley Johnson 47.16; 10, Sonya Reyda 47.75.

50 butterfly: 1, Meredith Smithling 43.56.

100 free: 3, Ally Erario 1:37.20; Zoe Thibault 1:44.09; 4, Sonya Reyda 1:44.53; 6, Riley Johnson 1:48.81; 9, Ally Boxill-Yakalis 2:00.70.

50 backstroke: 1, Ally Erario 53.23; 4, Sonya Reyda 56.84; 5, Zoe Thibault 1:11.67.

50 breaststroke: 1, Meredith Smithling 48.14.

200 free relay: 1, Johnson, Reyda, Thibault, Erario 3:10.78.

Ages 11-12

200 free: 1, Maria Farrell 3:04.94.

50 free: 3, Claire Coe 32.44; 10, Laine Johnson 39.03.

50 butterfly: 4, Maria Farrell 41.70.

100 free: 2, Claire Coe 1:14.31; 5, Laine Johnson 1:30.16.

50 backstroke: 4, Maria Farrell 41.21.

50 breaststroke: 1, Claire Coe 44.05.

Ages 13-14

200 free: 1, Lucy Bischoff 2:23.33.

50 free: 2, Bethany Blake 29.87.

100 free: 1, Lucy Bischoff 1:04.53; 3, Bethany Blake 1:07.88.

100 backstroke: 1, Lucy Bischoff 1:12.50-x; 2, Bethany Blake 1:22.34.

Ages 15-and-over

200 free: 1, Madison Beckemeyer 2:19.29.

200 individual medley: 1, Abby Miller 2:29.72-x.

50 free: 3, Madison Beckemeyer 30.34.

100 butterfly: 1, Londyn Krone 1:26.61.

100 free: 4, Abby Miller 1:12.16.

500 free: 1, Madison Beckemeyer 6:08.06; 2, Londyn Krone 7:21.06.

100 backstroke: 2, Abby Miller 1:25.47.