The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

August 12, 2013

Local Sports Results

--
The Daily Star

---- — LOCAL AUTO RACING

I-88 SPEEDWAY

Aug. 9 Results

Modifieds (30 laps): Mike Mahaney, Shaun Walker, Jim Gabriel Jr., Mike Clapperton, Brett Tonkin, Paul Jensen, Mitch Gibbs, Tim Mayne, J.R. Hurlburt, Darwin Greene, Jim Mahaney, Adam Smith, Don Hart Jr., Eldon Payne, Joey Colsten, Alan Barker, Tyler Ward.

Sportsmen (20 laps): Dave Rosa, Brandon Walters, Charlie Hendrickson Jr., Todd Hurlburt, Harold Humphrey, Billy Spoonhower, Butch Klinger, Alan Barker, Skip Pickwick, Kevin Coons, Travis Smith, Dave Smith, Aaron Shelton, Rodney Hart, Nick Nye, Tom Tophoven, Cory Pike, Gary Card Jr., Dwayne Jackson.

IMCA Modifieds (20 laps): James Cornell, Nick Griest, Will Ward, Matt Roberts, Matt Cole, Craig Ward, Dan Burman, Mike Butler, Ralph Shoemaker, Keith Lamphere, Bobby Collins, K.C Cole, Gary Roberts, Bill Ward, Mike Stoddard, Tyler Stoddard. DNS: Ken Winn.

Street Stocks (20 laps): Jon Carpenter, Rich Green, Kurt Decker, Steve Polhamus, Matt Bowman, Jake Fowlston, Paul Harrington, Fred Christ, Dustin Harris, Ralph Cuozzo Jr., Jim Gould, Lloyd Washburn, Doug Polhamus, Chris Strohl, George Rodenas, Larry Truax.

FWD 4 Cylinders (15 laps): Todd Stanton, Ted Smith, Duane Kinne, Alan Hodge, Bob Crandall, Tim Vandermark.

Empire Sport Trucks (15 laps): Chris Sherman, Erik Wagner, Ralph Cuozzo Jr., Rick Wagner, Mike Springstead, Damon Decker, Pete Christiansen, Brandon Clapperton, Wayne Van Dusen Jr., Tom Akshar, Bill Cooper, Curt Sherman.

LOCAL GOLF

DELHI LADIES MEMBER-GUEST

Top results Tuesday from the Delhi College Golf Course Ladies Member-Guest Tournament.

Gross: 1, Jane Hymers and Jamie Mills 80; 2, Lois Haight and Sherri Price 81; 3, Andrea Dibble and Luci Hopps 82.

Net: 1, Lori Mercadante and Deb McDonald 57; 2, Margaret Brown and Tamara Titch 58; 3, Penny MacIntyre and Michelle MacIntyre 60.

Captain & Mate: Amy Engels and Sharon Moyse 26.

Best Ball: Chris Batey and Betty Adams 26.

Closest to pin: Hole 2, Lois Haight (20 feet); Hole 14, Michelle MacIntyre (20-5).

Closest to line: Hole 6, Connie Finkle.

Longest drive: Hole 9, Jamie Mills; Hole 16, Margaret Brown.

NYS AMATEURS

Winners and local results Aug. 6-7 from the Junior, Boys and Girls Amateur Championships at the Skaneateles Country Club.

Boys Amateur: 1, Will Thomson (Monroe GC) 71-76--147; T20, Benjamin Arehart (Delhi College GC) 97-92--189.

Girls Amateur: 1, Alexis Hios (Westchester CC) 77-71--148.

Junior Amateur: x-1, Connor Raeman (Locust Hill CC) 73-72--145; T1, Christopher Troy (Winged Foot GC) 70-75--145; T48, Joe Burgin, (Delhi College GC) 79-82--161; T75, Daniel Marino (Windham CC) 86-90--176.

x-won playoff.

ALS PRO AM

Winners and local results Aug. 6 from the ALS Pro Am Invitational at the Mohawk Golf Club.

Gross: 1, Harvey Bostic (Sr PGA Life Member), Rick Seiler, Pete Tull, Bob Kosineski, Geoff Pappas 53.0.

Net: 1, Jeremy Kerr (Mohawk GC), Mike Juvaneu, Jon Rocco, Clark Calyer, Chris Calyer 48.6; 2, Jesse Muller (Windham CC), Paula Grignon, Angela Miczek, David Blizinski, Cathy Callanan 50.0.

NENY PGA SENIORS

Money winners and local results Aug. 5 from the Northeastern New York PGA Senior Professional Championship at the Westport Country Club.

x-1, Frank Mellet (Colonie G&CC) 74-69--143 ($187)

x-2, Brian Lowe (Windham CC) 76-72--148 ($120)

3, Rocky Catalano (Ausable Club) 75-74--149 ($100)

4, Peter Gerard (Mill Road Acres GC) 83-73--156 ($70)

6, Paul Jaycox (Cobleskill G&CC) 78-81--159

x-Qualified for PGA Senior Professional Championship from Oct. 10-13 at Creighton Farms in Aldie, Va., and River Creek Club in Leesburg, Va.

LOCAL SOFTBALL

ONEONTA CITY MEN

Semifinal Series

Thursday’s Game 3: Copper Fox 13, Ruffino’s 10 (CF wins series, 2-1)

Championship Series

at Ted Christman Field, Neahwa Park

Tuesday’s Game 1: Copper Fox at R&D Excavating, 6 p.m.

TBA Game 2: R&D Excavating at Copper Fox, 6 p.m.

x-TBA Game 3: Copper Fox at R&D Excavating, 6 p.m.

x-if necessary

ONEONTA CITY WOMEN

Recreational Semifinals

Wednesday’s Game 1: Red Jug Pub 10, Time to Tan/NY Skin and Vein Center 9 (RJP leads series, 1-0)

Monday’s Game 2: Red Jug Pub at Time to Tan/NY Skin and Vein Center, 6 p.m.

x-TBA Game 3: Time to Tan/NY Skin and Vein Center at Red Jug Pub, 6 p.m.

Recreational Semifinals

Wednesday’s Game 1: Joey’s Outback/Pete’s Furniture Barn 2, Milford Cornerstore/Wahl/Davies/Dezines 1 (JO/PFB leads series, 1-0)

Monday’s Game 2: Joey’s Outback/Pete’s Furniture Barn at Milford Cornerstore/Wahl/Davies/Dezines, 6 p.m.

x-TBA Game 3: Milford Cornerstore/Wahl/Davies/Dezines at Joey’s Outback/Pete’s Furniture Barn, 6 p.m.

x-if necessary