The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 25, 2012

High School Results

--
The Daily Star

---- — GIRLS SOCCER

Oneonta 11, CV 0

SECTION FOUR CLASS B

Quarterfinal

Chenango Valley 0 0 – 0

Oneonta 5 6 – 11

8-Chenango Valley: None.

1-Oneonta (15-2): Cami Cleaveland 2-1, Amy Hait 2-0, Taylor Hitchcock 2-0, Taryn More 1-0, Madison Miller 1-0, Meg Burns 1-0, Dani Nicosia 1-1, Brieanna Baker 1-0, Shelby Cleaveland 0-1, Emmalee Sloman 0-1, McKenna Rowe 0-1, Abby Picinich 0-1, Mariah Ruff 0-1.

Shots-corner kicks: C 6-0; O 31-7.

Goalies: Ashley Weir (C) 10, Emily Hammond (C) 3; Emmalee Sloman (O) 0, Mariah Ruff (O) 5.

Unatego 2, Trumansburg 0

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal

Trumansburg 0 0 – 0

Unatego 0 2 – 2

8-Trumansburg: None.

1-Unatego (15-0-1): Cassidy Newman 1-1, Casey Manzanero 1-0.

Shots-corner kicks: T 2-2; U 23-6.

Goalies: Samantha Dean (T) 16, Caitlyn Reynolds (T) 2; Robin Foster (U) 1.

Lansing 6, Sidney 0

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal

Sidney 0 0 – 0

Lansing 3 3 – 6

6-Sidney (8-7, 5-2): None.

3-Lansing: Shea McCartney 2-0, Julie Barrett 1-2, Madeline Bowman 1-1, Elena Parkins 1-0, Taylor Todi 1-0.

Shots-corner kicks: S 4-0; L 24-11.

Goalies: Jolene Krom (S) 17; Sarah Gisler (L) 5.

Milford 4, Stamford 1

SECTION FOUR CLASS D

First Round

Stamford 0 1 – 1

Milford 3 1 – 4

11-Stamford (8-8): Erin Hull 1-0.

6-Milford (12-2-3): Addy Lawson 1-1, Hannah Saggese 2-0, Rileigh Griffiths 0-2, Francesca Green 0-1, Natasha Skillen 1-0.

Shots-corner kicks: S 9-3; M 13-6.

Goalies: Nikki McGrath (S) 8; Rukiye Henderson (M) 5.

Davenport 2, CV-S 0

SECTION FOUR CLASS D

First Round

Davenport 2 0 – 2

Cherry Valley-Springfield 0 0 – 0

9-Davenport (11-5): Kacie Hymers 1-0, Sarah Haight 0-2, Bailee Hymers 1-0.

8-Cherry Valley-Springfield (10-4-2): None.

Shots-corner kicks: D 6-5; C 8-6.

Goalies: Jayra Blanton (D) 7; Kylie Graham (C) 3.

Morris 2, Edmeston 0

SECTION FOUR CLASS D

First Round

Edmeston 0 0 – 0

Morris 1 1 – 2

13-Edmeston (7-8-1): None.

4-Morris (13-1-3): Amanda Flint 2-0.

Shots-corner kicks: E 11-1; M 23-1.

Goalies: Kaitlin Talbot (E) 14; Katie Humphris (M) 11.

Margaretville 2, Gilboa 1

SECTION FOUR CLASS D

First Round

Gilboa 0 1 – 1

Margaretville 1 1 – 2

12-Gilboa (7-6-1): Hailey Havrish 1-0, Abigail Gockel 0-1.

5-Margaretville (12-3-2): Cora Bruno 1-0, Cecilia Galatioto 0-2, Tess Svobda 1-0.

Shots-corner kicks: G 7-2; M 12-3.

Goalies: Brooke Koener (G) 7; Alexis Molnar (M) 4.

SK 1, Schenevus 0

SECTION FOUR CLASS D

First Round

South Kortright 0 1 – 1

Schenevus 0 0 – 0

10-South Kortright (10-4-2): Alexa DuBois 1-0, Tori Rockefeller 0-1.

7-Schenevus: None.

Shots-corners: SK 6-5; S 11-3.

Goalies: Kayla Craft (SK) 7; Taylor Spranger (S) 2.

VOLLEYBALL

Sidney 3, B-G 1

MAC 1-4 SEMIFINAL

Game scores: 14-25, 25-15, 25-21, 25-8.

4-Sidney: Jillian Young 10 aces; Taylor Krom 2 blocks; Paige Redmond 13 assists, 7 digs, 7 kills; Meghan Rivers 8 kills.

3-Bainbridge-Guilford (13-4): Morgan Bullis 7 aces, 6 kills, 5 assists, 3 blocks; Rachel Smith 6 assists; Cassie Safford 5 aces, 2 kills.

Hancock 3, Greene 2

MAC 5-8 SEMIFINAL

Game scores: 25-18, 13-25, 25-13, 18-25, 25-19.

7-Greene (8-10): Carley Shoemaker 4 aces; Amber Parkison 6 kills, 7 digs; Jill McDaniels 8 assists; Christianne Philipone block; Autumn Bronson block.

6-Hancock (9-8): Demi Travis 9 aces, 3 digs, 4 kills; Alexa Sampson 6 aces, 3 digs, 6 kills; Alissa Young 6 digs, 4 assists; Mariah Mee 3 digs, 5 assists, 3 kills; Kylee Letosky 3 digs.

Oxford 3, Walton 0

MAC 5-8 SEMIFINAL

Game scores: 25-21, 25-11, 25-12.

8-Walton (5-12): Maggie Kuebler 2 aces, 6 assists; Ashly Constable 4 kills; Hunter Wildey block; Amber Pierce 3 digs; Lacey Speidell 3 digs.

5-Oxford (11-6): Kera Shepler 5 aces, 4 kills, 4 assists; Mercedes Doing 4 aces; Mariah Bullock 3 aces; Morgann Westcott 3 kills, 3 assists; Sarah Hadlock 8 digs.

Afton 3, Delhi 2

MAC 9-12 SEMIFINAL

Game scores: 18-25, 25-19, 25-18, 18-25, 25-19.

11-Delhi: Sierra Bedient 5 aces, 13 assists; Lorlyn Kilmer 4 aces, 5 kills, block; Mindy Schmitz 5 kills; Colleen Byam 4 kills, block; Emily Saleman 16 digs.

10-Afton: Alisha Hubbard 7 aces, 14 assists, 10 kills; Rebekah Prezorski 6 aces, 13 kills, 5 assists, 5 digs; Maria Andrews 6 assists, 7 kills.

SWIMMING

Oneonta 102, Greene 62

at Oneonta

Top Oneonta finishers

200-yard medley relay: 1, Lucy Bischoff, Madison Allen, Sarah Brackett, Danielle Emilio 2:11.25.

200 freestyle: 2, Stephanie Havens 2:14.24.

200 individual medley: 1, Claire Garfield 2:38.82.

50 free: 3, Lucy Bischoff 28.84.

100 butterfly: 1, Sarah Brackett 1:15.84.

100 free: 2, Stephanie Havens 1:01.04.

500 free: 1, Madison Beckmeyer 6:15.27.

200 free relay: 2, Erin Bischoff, Alexandra Sakoulas, Danielle Emilio, Stephanie Havens 1:55.22.

100 backstroke: 1, Christina Sakoulas 1:14.17.

100 breaststroke: 1, Madison Allen 1:17.16.

400 free relay : 2, Stephanie Havens, Madison Beckmeyer, Christina Sakoulas, Erin Bischoff 4:27.37.