The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 3, 2013

Thursday's High School Roundup

Staff Report

LACROSSE

M-E 19, Oneonta 4

Jeremy Leary had two goals for Oneonta, which fell at Maine-Endwell in the Southern Tier Athletic Conference.

Luke Anderson and Sam Sherrill contributed one goal apiece for the Yellowjackets, who host Chenango Valley at Lloyd F. Baker Field at 7 p.m. Tuesday.

TENNIS

Roxbury 6, Davenport 1

Josh Riley’s 9-0 defeat of Lindsey Zeisler at first singles led host Roxbury to a Delaware League victory.

The Rockets (6-4, 6-4) lost their only point to a forfeit at fifth singles.

Windham 7, H-T 0

Malcolm Seamans led host Windham to a Delaware League sweep with a 9-0 defeat of Neal Statts at first singles.

Windham (10-1) closes its regular season at home next Thursday against Margaretville.

Walton 3, Oxford 2

Michael Freeman downed Casey Bevan, 6-4, 6-4, at first singles to help Walton earn a Midstate Athletic Conference triumph at home.

Candace Caruso contributed a victory at second singles, and Walton earned a third point when Alex Ellerson and Joe Pomeroy won at first doubles.

Walton (3-5) visits Hancock on Monday.

Greene 5, Walton 0

Cameron Race defeated Walton’s Michael Freeman, 6-3, 6-2, at first singles to lead Greene to a road win in the MAC on Wednesday.

TRACK AND FIELD

at Edmeston

Marian Pollock won three events to lead Laurens’ girls to an 83-30 road victory in a Tri-Valley League dual meet at Edmeston.

Pollock’s victories came in the 1,500 meters, the 3,000 and the triple jump.

Amanda Tersigni won three events (high jump, long jump, 200) for the Panthers.

Tom McGroder’s three victories (100, 200, 400 hurdles) paced Edmeston’s boys, who won 14 of 16 events for a 98-30 triumph.

Eli Madison also won three events (400, high jump, long jump) for Edmeston, which received two from Jacob Tomlins (800, 1,600).

at Cooperstown

Jacob Miller and Max Bonderoff won two events apiece Wednesday to lead host Cooperstown to victories over Sherburne-Earlville (117-15) and Oriskany (111-22).

Miller placed first in the 200 (23.7) and the 400 (57.3) for the Hawkeyes, who received wins from Bonderoff in the 110 hurdles (20.7) and the 400 hurdles (1:08.9).

Cooperstown also won eight other individual events and swept the relays. The Hawkeyes host the Don Howard Invitational at 2 p.m. Saturday.

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results