The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 16, 2013

High School Results

(Continued)

Sprint-medley: 1, Sauquoit Valley 4:26.52; 2, Cooperstown (TJ Fay, Nate Miller, Quentin Powers, Isaac Gomez) 4:29.38.

Long jump: 1, Harley Whitmeyer (Can) 19-0 ½; 6, Johnny Zhang (Coop) 17-4.

Triple jump: 1, Anthony Rice (Wat) 39-9 ½; 2, Johnny Zhang (Coop) 38-5 ¼.

High jump: 1, Kyle Jones (SV) 5-8; 3, Sean Mebust (Coop) 5-4.

Shot put: 1, Jordan Montgomery (SV) 42-5 ½.

Discus: 1, Jesse Puchales (Can) 125-5; 4, JP Gertz (Coop) 117-5.

Pole vault: 1, Mikey Boyle (Coop) 11-0; 2, Nick Fanion (Coop) 10-0; 3, Sean Mebust (Coop) 9-0; 6, Johnny Zhang (Coop) 9-0.

Girls team scores: Sauquoit Valley 171, Mount Markham 92, Cooperstown 88, Waterville 59, Canastota 55, Sherburne-Earlville 41, Morrisville-Eaton 21.

100 meters: 1, Heather Curtin (MM) 13.21; 6, Chantel Huntington (Coop) 14.18.

200: 1, Anna Tofolo (MM) 27.10; 3, Emily Calkins (Coop) 27.71.

400: 1, Maeline Rae Hollenbeck (SV) 1:02.43; 3, Emily Calkins (Coop) 1:03.97.

800: 1, Madeline Dubois (S-E) 2:31.92; 4, Samantha Fanion (Coop) 2:35.86.

1,500: 1, Samantha Fanion (Coop) 5:08.08.

3,000: 1, Kassidy Karram (Wat) 11:25.14.

100 hurdles: 1, Elisa Marchione (SV) 16.62; 2, Kristin Ratliff (Coop) 17.13; 4, Maya Wasson (Coop) 18.01.

400 hurdles: 1, Elisa Marchione (SV) 1:10.62; 2, Kristin Ratliff (Coop) 1:13.86; 5, Kelsey Lent (Coop) 1:17.43.

400 relay: 1, Morrisville-Eaton 55.0; 4, Cooperstown (Kelsey Lent, Liz Millea, Chantel Huntington, Suzy Zhang) 56.65.

1,600 relay: 1, Sauquoit Valley 4:26.96; 3, Cooperstown (Liz Millea, Kristin Ratliff, Emily Calkins, Hayley White) 4:31.64.

3,200 relay: 1, Waterville 10:54.62; 3, Cooperstown (Sara Breiten, Bella Anania, Hayley White, Samantha Fanion) 11:15.00.

Sprint-medley: 1, Waterville 5:11.34; 3, Cooperstown (Suzy Zhang, Emmy Dolan, Michelle Zhang, Caroline Gozigian) 5:26.48.

Long jump: 1, Anna Tofolo (MM) 15-2; 4, Emily Calkins (Coop) 13-8 ¾.

Triple jump: 1, Elisa Marchione (SV) 32-2.

High jump: 1, Lindsay Eisinger (SV) 4-6.

Shot put: 1, Gemma Blanks (SV) 30-8.

Discus: 1, Katie Booan (Coop) 88-1.

Pole vault: 1, Emma Karaman (S-E) 8-6; 2, Liz Millea (Coop) 7-6; 6, Emmy Dolan (Coop) 6-0.

MAC seeds

Seeds for today’s Midstate Athletic Conference track championships that will begin at 3:15 p.m. at Greene.

BOYS

100 meters: 1, David VanAlstine (Unt) 11.44; 2, Hayden Begeal (Ox) 11.64; 3, Vinicent Caratelli (B-G/A) 11.70.

200: 1, David VanAlstine (Unt) 23.54; 2, Jeremy Flohr (Gr) 23.66; 3, Josh Gaudette (Harp) 24.00.

400: 1, Jeremy Flohr (Gr) 51.00; 2, Chris Bay (Gr) 52.70; 3, Ethan Green (Sid) 53.04.

800: 1, Austin McCarroll (Sid) 1:58.97; 2, Will Villano (Harp) 2:01.00; 3, Brett Humphries (Unt) 2:05.38.

1,600: 1, Dylan Thompson (UV) 4:36.10; 2, Jack Hillenbrand (Harp) 4:39.00; 3, Dean Howard (Sid) 4:43.30.

3,200: 1, Jack Hillenbrand (Harp) 10:04.00; 2, Dylan Thompson (UV) 10:11.00; 3, Adam Bauerle (B-G/A) 10:28.00.

110 hurdles: 1, Josh Winchester (Unt) 16.34; 2, Mike Ward (Sid) 16.64; 3, Austin Ryan (Unt) 17.54.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results