The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 18, 2014

Weekend High School Results

Boys Bowling

STATE QUALIFIERS

Team scores and top area results Friday from the Section Four Boys Bowling Championships at Valley Bowling Center in Waverly.

Team scores: 1, Corning 3,551; 2, Waverly 3,269; 3, Windsor 3,325; 4, Horseheads 3,233; 5, Elmira Notre Dame 3,199; 6, Sidney 3,161; 7, Thomas A. Edison 3,032; 8, Susquehanna Valley 3,026; 9, Binghamton 2,984; 10, Bainbridge-Guilford 2,754.

Top bowler (six games): Connor Lebarron (Corning) 1,518.

Top area bowlers (six games): 15, Tyler Boice (Sidney) 1,331; 21, Bryant Gray (Sidney) 1,291; 26, JT Smith (Walton) 1,253; 35, Cameron Luca (Bainbridge-Guilford) 1,056; 36, Jon Gorschack (Sidney) 1,036.

Boys Swimming

STATE QUALIFIERS

Team scores and Cooperstown results Sunday from the Section Three Boys Swimming Championships at Hamilton College.

Team scores: 1, Liverpool 349; 2, JD-CBA 308; 3, Watertown 218; 4, Oswego 200; 5, Auburn 185; 6, West Genesee 150; 7, New Hartford 149; 8, Mexico 116; 9, Holland Patent 94; 10, Cooperstown 89; 11, South Jefferson 75; 12, Utica Proctor 49; 13, Fayetteville-Manlius 46; 14, Fulton 39; 15, Lowville Academy 38; 16, Pulaski Sandy Creek 35; 16, Baldwinsville 35; 18, Indian River 28; 19, Cicero North Syracuse 27; 20, Syracuse City Schools 23.

Cooperstown results

200-yard medley relay: 7, Ted Mebust, Tae Livermore, Ivan Baez-Braunstein, Sean Mebust 1:48.73.

200 individual medley: 5, Sean Mebust 2:07.40.

50 free: 17, Ted Mebust 24.24.

Diving: 9, Aaron Idelson 366.65 points.

100 free: 6, Sean Mebust 49.84.

200 free relay: 19, Philip Wasson, Kyle Amsden, Max Bonderoff, Michael Kern 1:44.34

100 backstroke: 8, Ted Mebust 1:00.07

100 breaststroke: 23, Tae Livermore 1:11.16.

400 free relay: 9, Ted Mebust, Michael Kern, Ivan Baez-Braunstein, Sean Mebust, 3:36.91.

SECTION THREE CLASS C

Team scores and Cooperstown results Saturday from the Section Three Class C Boys Swimming Championships at New Hartford.

Team scores: 1, Lowville Academy 343.5; 2, Weedsport 317; 3, Holland Patent 310.5; 4, Cooperstown 287; 5, Pulaski Sandy Creek 190; 6, Sherburne-Earlville 168; 7, Gouvernuer 146; 8, South Lewis 116; 9, Beaver River 107; 10, Immaculate Heart 58; 11, Tyburn Academy 40.

Cooperstown results

200-yard medley relay: 1, Ted Mebust, Tae Livermore, Ivan Baez-Braunstein, Sean Mebust 1:49.44.

200 freestyle: 3, Michael Kern 2:04.73.

200 individual medley: 1, Sean Mebust 2:07.86.

50 free: 5, Ted Mebust 24:79.

Diving: 1, Aaron Idelson 337.40 points.

100 butterfly: 7, Ivan Baez-Braunstein 1:03.51.

100 free: 2, Sean Mebust 50:07.

500 free: 19, Will Cadwalader 6:51.44.

200 free relay: 7, Philip Wasson, Kyle Amsden, Max Bonderoff, Michael Kern 1:48.97.

100 backstroke: 1, Ted Mebust 59.36.

100 breaststroke: 5, Tae Livermore 1:11.16.

400 free relay: 2, Ted Mebust, Michael Kern, Ivan Baez-Braunstein, Sean Mebust 3:38.49.

Indoor Track

STATE QUALIFIERS

Winners and top local finishers Saturday during the Section Four Indoor Track Championships at Cornell University in Ithaca.

1
2 3 4 5 6 7
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results