The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 18, 2014

Youth Swimming

--
The Daily Star

---- — YMCA Districts

Oneonta Orcas results from the Central New York YMCA District Championships, which ran Feb. 8 at Norwich.

x-Qualifying time for state championships.

BOYS

8-and-under

100-yard individual medley: 3, Jason Miller, 1:57.16.

25 freestyle: 13, Ian Fulkerson, 23.31; 24, Alex Etzl, 28.64.

25 butterfly: x-4, Jason Miller, 22.26.

50 free: 17, Alex Etzl, 1:18.41.

25 backstroke: 16, Ian Fulkerson, 29.27; 25, Alex Etzl, 41.57.

Ages 9-10

50 free: x-2, Robert Murray, 32.60; 10, Jaewon Heo, 38.39; 14, Ryan Miller, 39.57.

100 free: x-3, Robert Murray, 1:13.38; 14, Jaewon Heo, 1:32.30; 18, Ryan Miller, 1:37.32.

50 backstroke: x-3, Robert Murray, 40.32; 9, Jack Gustafson, 49.63; 13, Ryan Miller, 56.84.

50 breaststroke: 9, Jack Gustafson, 55.74.

Ages 11-12

200 free: x-1, Gabe House, 2:07.74.

50 free: x-6, Brandon Erario, 29.61; 20, Jake Villanti, 37.26; 29, Kieran Jennings, 1:38.77.

50 butterfly: x-1, Gabe House, 29.58.

100 free: x-1, Gabe House, 59.46: 7 Brandon Erario, 1:06.85; 23 Jake Villanti, 1:27.25.

50 backstroke: 12, Brandon Erario, 43.01; 15, Jake Villanti, 47.70; 21, Kieran Jennings, 1:21.76.

Ages 13-14

200 free: x-5, Shane Miller, 2:16.12.

50 free: x-1, Finn Frye, 24.45; x-7, Jon Miller, 27.71; x-8, Shane Miller, 27.79; 12, Akiva Garfield, 30.29; 13, Joel Levins, 31.28.

100 butterfly: x-3, Finn Frye, 1:06.68.

100 free: x-6, Jon Miller, 1:00.73; 10, Akiva Garfield, 1:09.61; 11, Joel Levins, 1:11.77.

100 backstroke: x-1, Finn Frye, 1:01.65; 8, Shane Miller, 1:14.35; 9, Joel Levins, 1:27.28.

100 breaststroke: x-3, Akiva Garfield, 1:16.58; 7, Jon Miller, 1:22.20.

200 free relay: 2, S. Miller, Garfield, J. Miller, Frye, 1:53.61.

15-and-over

50 free: 12, Austin Jory, 25.93; 23, Josh Levins, 28.66.

100 butterfly: x-7, Patrick Calhoun, 1:00.81.

100 free: x-5, Patrick Calhoun, 53.45; 17, Austin Jory, 1:00.04; 23, Josh Levins, 1:03.36.

100 backstroke: x-6, Patrick Calhoun, 1:05.98; 12, Josh Levins, 1:11.41.

100 breaststroke: 12, Austin Jory, 1:19.41.

GIRLS

8-and-under

100 individual medley: 3, Jordan Forbes, 1:51.04.

25 freestyle: x-2, Jordan Forbes, 17.38; 9, Sadie Baskin, 18.91; 36, Emily Kane, 33.82.

50 free: x-5, Jordan Forbes, 41.95; 11, Sadie Baskin, 46.24; 27, Emily Kane, 1:20.46.

25 backstroke: 7, Sadie Baskin, 24.94; 32, Emily Kane, 39.84.

Ages 9-10

200 free: 8, Riley Johnson, 3:04.50.

100 IM: x-2, Anna Bischoff, 1:24.50; 7, Aly Erario, 1:32.72; 12, Riley Johnson, 1:36.55.

50 free: x-2, Anna Bischoff, 30.64; 16, Elizabeth Brantley, 36.99; 18, Maya Farwell, 37.27; 36, Emily Lincoln, 42.59.

50 butterfly: x-2, Anna Bischoff, 36.70; 9, Aly Erario, 42.85.

100 free: 13, Aly Erario, 1:26.25; 14, Elizabeth Brantley, 1:28.18; 19, Maya Farwell, 1:30.26; 28, Emily Lincoln, 1:39.01.

50 backstroke: 34, Emily Lincoln, 58.25.

50 breaststroke: 7, Riley Johnson, 47.08; 15, Elizabeth Brantley, 53.36; 19, Maya Farwell, 57.79.

200 free relay: 1, Erario, Johnson, Brantley, Bischoff, 2:20.76.

Ages 11-12

50 free: 29, Naamah Romano, 38.60.

100 free: 29, Naamah Romano, 1:28.88; 31, Sonja Reyda, 1:30.22.

50 backstroke: 17, Sonja Reyda, 44.27.

50 breaststroke: 15, Sonja Reyda, 49.09; 19, Naamah Romano, 1:07.87.

Ages 13-14

200 free: x-4, Abby M. Miller, 2:13.03; x-6, Liz Knudson, 2:19.75.

200 IM: x-2, Lucy Bischoff, 2:29.59.

50 free: x-3, Lucy Bischoff, 26.39; x-10, Liz Knudson, 28.44; 12, Claire Coe, 28.68.

100 butterfly: x-2, Abby M. Miller, 1:08.55.

100 free: 9, Liz Knudson, 1:02.91; 10, Claire Coe, 1:03.87.

500 free: x-2, Lucy Bischoff, 5:53.76.

100 backstroke: 4, Abby M. Miller, 1:12.92.

100 breaststroke: 6, Claire Coe, 1:25.19.

200 free relay: 2, Miller, Coe, Knudson, Bischoff, 1:54.20.

15-and-over

200 medley relay: 2, Allen, Garfield, Brackett, Sakoulas, 2:06.57.

200 free: x-8, Madison Beckemeyer, 2:15.66; x-9, Claire Garfield, 2:16.74; 11, Bethany Blake, 2:19.76; 13, Abby R. Miller, 2:30.51; 16, Londyn Krone, 2:39.56.

200 IM: x-6, Sarah Brackett, 2:33.83; x-7, Madison Beckemeyer, 2:35.85.

50 free: x-4, Christina Sakoulas, 27.58; 10, Bethany Blake, 30.07.

100 butterfly: x-5, Sarah Brackett, 1:10.46; 8, Londyn Krone, 1:20.87.

100 free: x-3, Christina Sakoulas, 59.85; 5, Madison Allen, 1:02.35; 9, Bethany Blake, 1:05.56.

500 free: x-6, Madison Beckemeyer, 6:01.12; 8, Claire Garfield, 6:13.93; 9, Abby R. Miller, 6:50.75; 11, Londyn Krone, 7:13.10.

100 backstroke: 10, Christina Sakoulas, 1:14.14; 16, Abby R. Miller, 1:22.54.

100 breaststroke: x-2, Madison Allen, 1:16.79; 6, Claire Garfield, 1:20.52.

400 free relay: 2, Beckemeyer, Brackett, Blake, Allen, 4:22.54.