The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 19, 2014

Tuesday's High School Results

--
The Daily Star

---- — Tuesday’s High School

BOYS BASKETBALL

UV 59, Candor 31

SECTION FOUR CLASS C

First round

11-CANDOR (8-11): Zach Balzer 1 0-0 3, Jordan Bartolis 1 0-0 2, Eli Cassin 1 1-4 3, CJ Shands 1 0-0 2, Kevin Hollenbeck 2 2-2 6, Dylan Bean 1 0-0 2, Javon Hornick 0 0-0 0, Conor Joyce 1 0-0 2, Kevin Jensen 0 0-0 0, Aidan Teribury 0 0-0 0, James Thompkins 2 2-3 6, Josh Wilcox 0 0-0 0, Kyle Jensen 0 0-0 0 Jake VanScoy 2 0-0 5. TOTALS: 12 5-9 31.

6-UNADILLA VALLEY (15-4): Bryant Maynard 1 0-2 2, David Schwab 1 0-0 2, Dalton Miner 0 0-0 0, Steven Gillette 0 0-2 0, Jon Schermerhorn 0 0-0 0, Nick White 3 1-2 7, Jared Hanslmaier 0 0-2 0, David Dufresne 9 3-4 22, Brett Hanslmaier 1 0-0 2, Nate Shackleton 4 1-2 10, Mason Alford 4 1-2 9, Hank deGlee 2 1-2 5. TOTALS: 25 7-18 59.

Candor 2 3 10 16 - 31

Unadilla Valley 11 23 14 11 - 59

Three-point field goals: C 2 (VanScoy, Balzer); U 2 (Shackleton, Dufresne).

Marathon 74, Unatego 60

SECTION FOUR CLASS C

First round

9-MARATHON (11-7): Zach Brandstat 5 6-7 17, Tyler Hoellerer 5 8-9 18, Kyle Dann 0 0-0 0, Dave Lincoln 0 0-0 0, Dan Lincoln 0 8-13 8, Isaih Brooks 4 1-3 10, Cody Morrison 2 0-0 4, Ryan Tillotson 1 2-6 5, Matt Tebbe 5 2-4 12. TOTALS: 22 27-42 74.

8-UNATEGO (11-8): Kellen Komenda 8 1-8 18, Joel VanAlstine 0 2-2 2, Corbin Henry 0 1-4 1, Tanner Winchester 9 6-7 27, Josh Youngs 0 0-1 0, Johnathan Forte 0 0-1 0, Erik Hartshorn 0 1-3 1, Mark Maruszewski 0 0-0 0, Shane Bucci 3 0-0 6, Jared Jones 2 0-2 5, Jake DeJoy 0 0-0 0. TOTALS: 22 11-28 60.

Marathon 18 20 16 20 - 74

Unatego 14 14 14 18 - 60

Three-point field goals: M 3 (Tillotson, Brandstat, Brooks); U 5 (Komenda, Winchester 3, Jones).

Davenport 64, Franklin 39

SECTION FOUR CLASS D

First round

15-FRANKLIN (7-9): Matt D’Angelo 2 0-0 6, Lynndon Huyck 0 0-0 0, Blaine Fairchilds 1 0-0 2, Derek Beers 3 6-8 13, Joe Terrano 0 0-2 0, Kyle Martin 1 0-0 2, Kris Frye 0 0-2 0, K.C. Jacobson 0 1-2 1, Billy Davis 4 1-2 9, Stevie Banks 0 0-0 0, Joe Smith 2 2-3 6. TOTALS: 13 10-19 39.

2-DAVENPORT (17-1): Gavin Cobb 1 0-0 2, Josh Davi 4 3-4 15, Andre Dewitt 2 0-0 4, Matthew Finne 6 0-0 14, Corey Hartman 2 0-2 5, Christopher Kopf 1 1-2 3, Michael Libby 3 0-0 6, Kyle Moorby 3 1-2 7, Cody Wamsley 0 0-0 0, Kyle Wamsley 3 0-0 6, Paul Clark 1 0-0 2, Nate Backus 1 0-0 2, Bryce Kohout 0 0-0 0, Devin McMahon 0 0-0 0. TOTALS: 27 5-10 64.

Franklin 10 9 5 15 - 39

Davenport 22 19 8 15 - 64

Three-point field goals: F 3 (D’Angelo 2, Beers); D 5 (Finne 2, Davi 2, Hartman).

Milford 65, Deposit 52

SECTION FOUR CLASS D

First round

14-DEPOSIT (7-12): Jaden Winans 0 2-2 2, Gary Fineout 5 0-0 10, Dave Schaeffer 2 1-2 5, Ron Ballard 3 0-3 6, Matt Mills 4 0-2 9, Devin Schmitz 7 3-4 20. TOTALS: 21 6-13 52.

3-MILFORD (18-1): Blake Elliott 1 0-3 2, Michael Strenck 0 0-0 0, Peyton Griffiths 9 1-6 23, Stephen Banks 0 1-3 1, William Ward 5 4-5 17, Paul VanWarner 0 0-0 0, Brian Atwell 1 0-0 2, Max Lang 3 1-2 7, Bret Gardipee 0 1-2 1, Jacob Tabor 2 0-0 4, Eli Rutledge 3 0-1 6. TOTALS: 25 7-19 65.

Deposit 13 17 13 9 - 52

Milford 24 19 13 9 - 65

Three-point field goals: D 4 (Mills, Schmitz 3); M 8 (Griffiths 4, Ward 3, Banks).

Gilboa 63, Worcester 25

SECTION FOUR CLASS D

First round

13-WORCESTER (9-9): Devin Adams 1 0-0 3, George Clements 1 1-2 3, Jacob Grover 1 0-0 2, AJ Mould 0 0-0 0, Tim Mould 4 1-4 9, Ryan Perillo 2 1-2 5, Derek Pross 1 1-2 3, Adam Spina 0 0-0 0, Ian Young 0 0-0 0, Steven Griffith 0 0-0 0, Carson Pochkar 0 0-0 0. TOTALS: 10 4-10 25.

4-GILBOA (15-3): Zach Perry 6 6-6 18, Mike Smith 1 1-2 3, Hunter Perry 0 0-0 0, Mychal Grant 0 2-4 2, Hunter Grace 3 1-2 7, Ben Standhart 5 0-0 10, Cody Brainerd 0 0-0 0, Phillip Berger 0 0-0 0, Kevin Dudley 0 0-0 0, Christian Cooper 9 3-6 21, Shawn Kuzma 1 0-0 2, Bobby Mosley 0 0-0 0, Derrick Brown 0 0-0 0, Mason Chase 0 0-0 0. TOTALS: 25 13-20 63.

Worcester 7 7 3 8 - 25

Gilboa 22 12 20 9 - 63

Three-point field goals: W 1 (Adams).

SC 70, CV-S 32

SECTION FOUR CLASS D

First round

12-CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (10-8): Dustin Collins 3 3-4 9, Wyatt Crowley 3 0-0 7, Dean Cummings 0 0-0 0, Ben Drugatz 5 1-2 11, Jake Fassett 0 0-0 0, Jordan Hoke 0 0-2 0, Cameron Hull 0 0-0 0, Nick Mills 1 2-4 5, Jake Ostrander 0 0-0 0, Jeremy Pickett 0 0-0 , Townie Zaengle 0 0-0 0, Ryan Jaquay 0 0-0 0, Eric Loucks 0 0-1 0, Scott Plows 0 0-1 0. TOTALS: 12 6-15 32.

5-SOUTHERN CAYUGA (8-8): Tom Miller 10 0-0 20, Brett Branton 2 1-2 6, Steve Farkas 1 0-0 2, Zach Abbott 1 0-0 2, Logan Clark 7 1-2 18, Ben Malone 0 0-0 0, Jake Stephenson 0 0-0 0, Chad Reeves 1 0-0 2, Jack Scebbins 0 0-0 0, Zack Baretto 1 0-0 2, Justin Schnieder 8 2-2 18. TOTALS: 31 4-6 70.

CV-S 11 10 10 1 - 32

SC 14 19 18 19 - 70

Three-point field goals: C 4 (Clark 3, Branton); S 2 (Mills, Crowley).

SK 78, Afton 46

SECTION FOUR CLASS D

First round

11-AFTON (7-11): Darien Heath 3 0-0 9, Caleb Stevens 0 0-2 0, James Westfall 2 0-5 4, Ben Shearer 0 0-0 0, Joe Shearer 1 0-0 3, Matt Olin 2 3-4 7, Hunter Vernon 0 0-0 0, Dallas Ellis 0 0-0 0, Kyle Hinman 7 3-5 17, Caleb Stulir 2 2-2 6. TOTALS: 17 8-18 46.

6-SOUTH KORTRIGHT (14-4): Tyler Faulk 2 0-3 4, Ethan Kanarek 0 0-0 0, Tyler Lamport 8 7-8 23, Dan Lutz 1 2-4 4, Ty Magnan 5 1-2 11, Griff Metzko 6 3-5 16, Dan Nelson 5 3-4 13, Andrew Post 0 0-0 0, Brett Post 2 1-2 5, Brandon Porter 0 0-0 0, Ed Newman 1 0-0 2, Tom Newman 0 0-0 0, Bruce Gunckle 0 0-0 0. TOTALS: 30 17-28 78.

Afton 5 14 8 19 - 46

South Kortright 20 17 17 24 - 78

Three-point field goals: A 4 (Heath 3, J. Shearer); S 1 (Metzko).

Laurens 62, Delhi 46

SECTION FOUR CLASS D

First round

10-LAURENS (12-6): Jordan Shaul 0 0-0 0, Jerry Soucia 1 0-0 3, Mitchell Carrigan 0 0-0 0, Mitchell Barra 6 6-6 19, Mike Flatley 0 0-0 0, Jared Conklin 5 3-7 16, Anthony Monaco 4 2-2 10, Mason Weir 1 0-2 3, Logan Barra 4 3-4 11. TOTALS: 21 14-21 62.

7-DELHI (10-9): Michael Staples 4 0-0 10, Ben Branigan 0 0-0 0, Alex Cantwell 1 0-0 3, Alex Specht 2 0-1 4, Nate Denison 1 3-4 6, Brandon Mole 3 0-0 6, Connor Gioffe 5 1-2 12, Jacob Zinkievich 1 0-0 3, Brandon Lein 1 0-0 2. TOTALS: 18 4-7 46.

Laurens 13 16 14 19 - 46

Delhi 9 9 10 18 - 46

Three-point field goals: L 6 (Conklin 3, M. Barra, Soucia, Weir); D 6 (Staples 2, Cantwell, Denison, Gioffe, Zinkievich).

Stamford 65, Margaretville 45

SECTION FOUR CLASS D

First round

9-MARGARETVILLE (12-6): Dylan Shaffer 0 0-1 0, Kyle Short 2 0-0 4, James Warner 0 0-0 0, Matt Van Valkenburg 6 5-10 19, Eric Mathiesen 0 0-0 0, Yair Sanchez 0 0-0 0, Cooper Reither 7 3-5 19, Alex Serdiouk 1 1-2 3, TJ Haynes 0 0-0 0. TOTALS: 16 9-18 45.

8-STAMFORD (13-5): Matt Anderson 8 4-6 27, Glen Cioccari 4 0-0 9, Cobly Fancher 1 2-2 4, Jesse Hults 0 0-0 0, Dustin King 5 0-0 10, Geoff Mattice 2 0-0 4, Gregg Mattice 1 7-11 9, Brandon Ortiz 0 0-0 0, Dakotah Smith 0 0-0 0, Tyler Townsend 1 0-0 2. TOTALS: 22 13-19 65.

Margaretville 6 12 14 13 - 45

Stamford 10 23 16 16 - 65

Three-point field goals: M 4 (Van Valkenburg 2, Reither 2); S (Anderson 7, Ciocarri).

GIRLS BASKETBALL

Cooperstown 59, Herkimer 45

SECTION THREE CLASS C

Quarterfinal

HERKIMER (8-12): Hannah DeLude 4 1-2 11, Lillie Williams 4 1-2 9, Maxine Grogan 0 3-6 3, Mackenzie Pine 5 0-2 10, Ashley Fahy 0 0-0 0, Lindsey Parese 0 0-0 0, Nicole Zaleski 0 0-0 0, Allison Travis 1 0-0 2, Chelsea Jory 5 0-0 10. TOTALS: 19 5-12 45.

COOPERSTOWN (14-6): Mallory Arthurs 2 2-4 6, Jenn Flynn 0 2-2 2, Lucy Ford 4 0-0 8, Maggie Hall 1 0-1 2, Ciarra McGoldrick 0 3-9 3, Liz Millea 10 9-12 32, SJ Morosko 0 0-0 0, Christina Noto 2 2-2 6. TOTALS: 19 18-30 59.

Herkimer 7 14 7 17 - 45

Cooperstown 20 9 15 15 - 59

Three-point field goals: H 2 (DeLude 2); C 3 (Millea 3).