The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

December 18, 2013

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS BASKETBALL

Cooperstown 55, Herkimer 43

HERKIMER: Andrew Stilwell 1 0-0 2, Malik Briggs 1 3-4 5, Mitchell Scherer 5 2-3 13, Derek Newman 2 0-0 6, Ryan Stilwell 0 0-2 0, Jeremy Adamson 1 0-0 2, Tucker Vost 3 2-2 10, Josh Wilcox 0 1-2 1, Isiah Herron 2 0-2 4. TOTALS: 15 8-15 43.

COOPERSTOWN (3-3, 1-2): Jordan Manikas 8 4-5 20, Park Summers 5 0-1 10, David Zoltick , James Johnson 0 1-2 1, Kevin Frevele 0 0-0 0, Grant Davine 2 1-2 5, Jack Donnelly 0 0-0 0, Kenny Eldred 0 0-0 0, Christian Alexander 8 0-1 16, Carmen Booan 1 1-2 3, Raymond Cabrera 0 0-0 0. TOTALS: 24 7-13 55.

Herkimer 11 13 7 12 – 43

Cooperstown 14 18 12 11 – 55

Three-point field goals: H 5 (Scherer, Newman 2, Vost 2). JV score: Cooperstown won.

Laurens 58, Morris 48

LAURENS: Jerry Soucia 1 0-0 3, Mitchell Carrigan 0 0-0 0, Mitchell Barra 11 5-6 27, Mike Flatley 0 0-0 0, Jared Conklin 3 3-5 9, Anthony Monaco 5 0-2 10, Mason Weir 0 2-2 2, Logan Barra 2 3-5 7. TOTALS: 22 13-20 58.

MORRIS (1-4, 1-3): Connor Bjorvand 1 0-0 2, Cameron Hill 6 1-2 14, Dillon Humphries 2 2-2 6, Ryan Morlock 6 3-4 20, Michael Murphy 2 0-0 5, Aidan Staib 0 1-2 1. TOTALS: 17 7-10 48.

Laurens 13 19 16 10 – 58

Morris 11 13 14 10 – 48

Three-point field goals: L 1 (Soucia); M 7 (Morlock 5, Murphy, Hill). JV score: Laurens won.

Worcester 49, Schenevus 41

WORCESTER (4-1, 3-0): Devin Adams 5 1-3 14, Joey Aho 0 4-6 4, George Clements 1 0-0 2, Jacob Grover 1 3-8 5, A.J. Mould 1 0-0 2, Tim Mould 5 4-6 14, Ryan Perillo 1 0-0 2, Riley Powers 0 0-0 0, Derek Pross 2 1-3 6, Jared Sheldon 0 0-0 0, Adam Spina 0 0-0 0. TOTALS: 16 13-26 49.

SCHENEVUS (14, 0-3): David Vosatka 0 0-0 0, Tyler Comino 2 4-5 8, Jordan Burton 1 3-4 5, Corey Roseboom 1 2-2 4, Adam Kruh 0 0-0 0, Jacob Darling 10 4-7 24, Caleb Harrington 0 0-0 0, Kyle Darling 0 0-1 0. TOTALS: 14 13-19 41.

Worcester 11 8 9 21 -- 49

Schenevus 8 11 7 15 -- 41

Three-point field goals: W 4 (Adams 3, Pross). JV score: Worcester won.

GIRLS BASKETBALL

Schenevus 54, Worcester 26

SCHENEVUS (6-0, 4-0): Kassie Jeffers 1 3-4 5, Danielle Ost 1 0-0 2, Mary Hernandez 1 2-4 4, Sierra Bentley 3 2-4 8, Nadine Geckert 0 0-0 0, Ceara Marlow 4 0-2 8, Jen Walke 4 1-2 9, Sarah Mellor 4 1-2 9, Alyssa Turner 2 0-0 4, Danielle Tefft 1 1-2 3. TOTALS: 22 10-20 54.

WORCESTER (2-3, 0-3): Kristina Walsh 2 0-0 4, Cierra Ralph 1 2-2 4, Gabby Travis 2 0-0 4, Alyssa Branigan 0 0-0 0, Madison Wright 1 2-4 4, Jamie Thompson 2 0-2 4, Jessie Thompson 0 1-2 1, Monica Ridgeway 0 1-2 1, Jessica Peeters 1 2-2 4, Alice Spina 0 0-0 0. Erika Tessitore 1 0-0 2 TOTALS: 9 8-14 24.

Schenevus 14 15 8 17 – 54

Worcester 6 8 6 6 – 26

Three-point field goals: None. JV score: Schenevus won.

Milford 52, RS 32

RICHFIELD SPRINGS (2-3, 1-2): Kaity Richvalsky 1 2-4 4, Shannon Vigh 1 0-0 2, Morgan Sylvester 2 0-0 4, Heather Federow 0 0-0 0, Vanessa Miller 2 0-0 4, Rebecca Smith 2 6-8 11, Jerikah Hext 1 1-2 3, Meghan Cantwell 0 0-0 0, Madisyn Butler 1 1-2 3, Leanne Yerdon 0 1-2 1. TOTALS: 10 11-20 32.

MILFORD (2-3, 1-2): Maddy Zenir 2 2-2 6, Emilie Mertz 1 0-0 3, Kaley Chase 1 1-2 3, Hannah Saggese 0 0-0 0, Taylor Olmsted 4 0-0 8, Sadie Hogan 0 0-0 0, Serena Chase 2 1-2 5, Mataiah Waters 2 0-0 4, Addy Lawson 8 5-8 23, Dawn Pickwick 0 0-0 0, Abby Freer 0 0-0 0. TOTALS: 20 9-14 52.

Richfield Springs 7 8 7 10 -- 32

Milford 16 14 8 14 -- 52

Three-point field goals: R 1 (Smith); M 3 (Lawson 2, Mertz). JV score: Milford won.

Morris 39, Laurens 29

MORRIS: Lexi Bookhout 4 1-2 10, Allison DiStefano 0 0-0 0, Alexis Forgit 5 0-0 11, Mariah Goodwin 0 0-0 0, McKenna Hungerford 1 2-5 4, Kaylyn Oliver 0 0-0 0, Alexis Richards 2 2-2 6, Haley Wist 2 4-5 8. TOTALS: 14 9-14 39.

LAURENS (3-3, 2-2): Stephanie Jenkins 2 0-0 4, Cassidy Barker 0 0-0 0, Lindsay Laing 0 0-1 0, Jessica Hadlock 0 0-0 0, Taylor Kessler 2 3-6 7, Courtney Sherry 1 0-1 2, Jazmine Maidens 0 0-0 0, Amanda Cruz 1 0-0 3, Claire Fraser 0 0-0 0, Shalyn Tilley 1 0-0 2, Charlotte Lee 4 0-0 11. TOTALS: 11 3-8 29.

Morris 13 11 12 3 -- 39

Laurens 2 10 10 7 -- 29

Three-point field goals: M 2 (Bookhout, Forgit); L 4 (Lee 3, Cruz . JV score: Morris won.

South Kortright 69, Stamford 29

SOUTH KORTRIGHT (7-0): Amber Pinter 1 0-0 2, Kayla Warycha 3 5-8 11, Tori Rockefeller 4 0-0 8, Brianna Laing 4 0-1 8, Burkley Cole 0 0-0 0, Sam Acuna 6 0-3 12, Kaitlyn Stinson 0 0-0 0, Lexi DuBois 7 6-8 20, Savannah Hobbie 2 0-1 4, Rosie Post 0 0-0 0, Mackenzie Smith 2 0-0 4. TOTALS: 29 11-21 69.

STAMFORD (2-1, 2-1): Nora Hager 4 0-1 8, Hailey Jutrzenka 3 0-0 6, Heather Dunning 1 0-0 2, Lyzi Smith 0 1-2 1, Taylor Roddy 0 0-0 0, Brandy Fane 0 0-0 0, Nikki McGrath 0 0-0 0, Caitlin Moser 1 1-2 3, Kimi Freer 2 3-6 7, Becky Alberti 1 0-0 2. TOTALS: 12 5-11 29.

South Kortright 17 22 17 13 -- 69

Stamford 8 5 5 11 -- 29

Three-point field goals: None. JV score: SK won.

VOLLEYBALL

Cooperstown 3, Herkimer 0

Monday’s match

Game scores: 25-23, 25-23, 25-21.

Cooperstown (5-0, 1-0): McKenna Hage 9 kills, 2 blocks; Caroline Leonard 9 kills, 4 aces; Brooke Liner 4 kills, 2 aces; Kristin Ratliff 14 assists; Jennifer Snyder 6 kills.

Herkimer (3-2, 1-1): No stats available.

JV score: Cooperstown, 2-1.

BOWLING

at Clark Sports Center

Boys team score: Little Falls beat Cooperstown

Little Falls (5-0): Alan Chills 188, 499.

Cooperstown (1-4): Skyler Taylor 224, 530.

Girls team scores: Little Falls beat Cooperstown

Little Falls (5-0): Ashley Klump 141, Cherie Worden 378.

Cooperstown (0-5): Broc Gilbert 119, 279.

at Owego Bowl

Monday

Girls: Oneonta 5, Owego 0

Oneonta (6-1): Caryn Balnis 197-194-558; Emily Loucks 226; Abigail Loucks 191.

Owego: Christa Bennett 196-213-570.

BOYS SWIMMING

at Holland Patent

Team score: Cooperstown 57.5, Holland Patent 43.5

Highest Cooperstown finisher in each event

200-yard medley relay: T1, Cooperstown (Ted Mebust, Tae Livermore, Ivan Baez-Braunstein, Sean Mebust) 1:53.11.

200 freestyle: 1, Michael Kern 2:07.67.

200 Individual medley: 2, Ted Mebust 2:20.17.

50 free: 1, Sean Mebust 23.85.

Diving: 1, Aaron Idelson 205.05.

100 butterfly: 1, Ivan Baez-Braunstein 1:04.07.

100 free: 1, Ted Mebust 55.51.

500 free: 1, Sean Mebust 5:16.63.

200 free relay: 2, Cooperstown (Kyle Amsden, Lyman Townsend, Anthony Burch, Michael Kern) 1:50.89.

100 backstroke: 1, Michael Kern 1:06.07.

100 breaststroke: 2, Tae Livermore 1:14.83.

400 free relay: 1, Cooperstown (Michael Kern, Ivan Baez-Braunstein, Ted Mebust, Sean Mebust) 3:53.34.