The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Breaking News

Local Sports

December 26, 2013

Youth Swimming Results

ONEONTA ORCAS

Results Dec. 14 of the Oneonta Orcas home swimming meet against Fulton.

x-state championship qualifying time

BOYS

8-and-under

25-yard freestyle: 2, Jason Miller, 21.38; 3, Ian Fulkerson, 26.34; 4, Alex Etzl, 37.40.

25 backstroke: 1, Jason Miller, 23.81; 2, Ian Fulkerson, 34.53.

50 free: 2, Jason Miller, 50.51; 3, Ian Fulkerson 1:03.88; 4, Alex Etzl, 1:28.45.

Ages 9-10

50 free: 2, Ryan Miller, 41.71; 3, Maximilian Madej, 48.43.

50 backstroke: 1, Robert Murray, 43.43; 2, Ryan Miller, 50.99.

50 breaststroke: 1, Robert Murray, 51.59.

100 free: 1, Robert Murray, 1:20.75; 3, Ryan Miller, 1:35.16.

Ages 11-12

50 free: x-1, Gabe House, 28.72; 2, Brandon Erario, 33.07; 3, Jake Villanti, 39.55; 6, Matt Frederick, 41.70.

50 backstroke: 4, Brandon Erario, 45.45; 5, Jake Villanti, 47.22.

50 breaststroke: x-1, Gabe House, 37.51; 3, Matt Frederick, 1:00.57.

50 butterfly: x-1, Gabe House, 30.74.

100 free: 2, Brandon Erario, 1:15.16; 4, Matt Frederick, 1:32.46.

200 free: 4, Jake Villanti, 3:22.00.

200 free relay: 1, Oneonta (Erario, Frederick, Villanti, House), 2:27.72.

Ages 13-14

50 free: 1, Akiva Garfield, 31.65; 2, Joel Levins, 32.02.

100 free: x-1, Finn Frye, 56.06; 2, Jon Miller, 1:03.90; 3, Akiva Garfield, 1:11.73; 4, Joel Levins 1:14.23.

100 backstroke: x-1, Finn Frye, 1:02.67; 2, Shane Miller, 1:18.70; 3, Joel Levins, 1:27.03.

100 breaststroke: 1, Akiva Garfield, 1:21.32; 2, Jon Miller, 1:25.72.

100 butterfly: x-1, Shane Miller, 1:14.49.

200 free: x-1, Finn Frye, 2:05.93; 2, Shane Miller, 2:20.58; 3, Jon Miller, 2:26.51.

200 free relay: 1, Oneonta (S. Miller, Levins, J. Miller, Frye), 1:56.89.

15-and-over

50 free: x-1, Patrick Calhoun, 24.48; 4, Austin Jory, 27.16; 7, Josh Levins, 29.58.

100 free: 1, Patrick Calhoun, 54.62; 3, Austin Jory, 1:01.88.

100 backstroke: x-1, Patrick Calhoun, 1:04.23; 3, Josh Levins, 1:13.59.

100 breaststroke: 1, Austin Jory, 1:18.77.

200 free: 3, Josh Levins, 2:25.34.

GIRLS

8-and-under

25-yard freestyle: 1, Briegha Truesdell, 21.04; 3, Veronica Madej, 22.19; 4, Avery Morse, 27.40; 6, Shayla Truesdell, 30.40; 7, Emily Kane, 42.37.

25 backstroke: 1, Avery Morse, 25.44; 3, Veronica Madej, 28.56.

50 free: 1, Briegha Truesdell, 50.00; 3, Veronica Madej, 51.10; 5, Avery Morse, 54.60; 6, Shayla Truesdell, 1:16.29; 7, Emily Kane, 1:36.69.

100 free relay: 1, Oneonta (B. Truesdell, Morse, Madej, S. Truesdell), 1:57.80.

Ages 9-10

50 free: x-1, Anna Bischoff, 30.84; 7, Emily Lincoln, 48.01; 8, Liv Robinson, 51.94.

50 backstroke: x-1, Anna Bischoff, 39.47; 2, Riley Johnson, 45.04; 3, Aly Erario, 46.40; 8, Emily Lincoln, 1:00.03.

50 breaststroke: 2, Riley Johnson, 49.74.

100 free: x-1, Anna Bischoff, 1:12.23; 2, Aly Erario, 1:23.00; 7, Emily Lincoln, 1:56.05; 8, Liv Robinson, 2:01.04.

200 free: 1, Riley Johnson, 3:12.92.

100 individual medley: 2, Aly Erario, 1:37.05.

200 free relay: 1, Oneonta (Erario, Robinson, Johnson, Bischoff), 2:36.00.

Ages 11-12

50 free: 3, Sonya Reyda, 40.47; 4, Naamah Romano, 41.55.

50 backstroke: 3, Sonya Reyda, 46.31.

50 breaststroke: 3, Zoe Thibault, 52.51; 4, Naamah, Romano, 54.47.

100 free: 2, Zoe Thibault, 1:22.58; 3, Naamah Romano, 1:31.91.

200 free: 2, Sonya Reyda, 3:22.20.

Ages 13-14

200 medley relay: 1, Oneonta (Bischoff, Coe, Miller, Knudson) 2:10.44.

50 free: x-1, Lucy Bischoff, 27.25; 2, Liz Knudson, 28.73.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are your taxes going to be done on time?

Yes, they're all finished
I should make it in under the wire
No, I'm late
No, I'm filing an extension
I'm not filing a tax return
     View Results