The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

January 31, 2014

Youth Swimming

--
The Daily Star

---- — ONEONTA ORCAS

Oneonta Orcas swimming results Jan. 25 at home against Cortland.

x-state championship qualifying time

BOYS

8-and-under

100-yard freestyle: 3, Jason Miller, 1:43.81.

25 free: 3, Jason Miller, 20.13; 4, Ian Fulkerson, 24.83; 8, Alex Etzl, 35.81.

50 free: 1, Jason Miller, 45.08; 2, Ian Fulkerson, 1:02.31; 5, Alex Etzl, 1:31.88.

25 backstroke: 2, Ian Fulkerson, 30.97; 5, Alex Etzl, 41.57.

Ages 9-10

50 free: 5, Jaewon Heo, 37.80; 7, Jack Gustafson, 40.79; 8, Ryan Miller, 41.34.

50 buttefly: 2, Ryan Miller, 57.11.

100 free: 2, Jaewon Heo, 1:26.05; 5, Jack Gustafson, 1:31.71.

50 backstroke: x-2, Robert Murray, 40.07; 5, Ryan Miller, 53.85.

50 breaststroke: 1, Robert Murray, 48.78; 2, Jaewon Heo, 51.41; 3, Jack Gustafson, 55.04.

200 free relay: 2, Gustafson, Miller, Heo, Murray, 2:41.98.

Ages 11-12

200 free: 3, Matt Frederick, 3:11.70.

50 free: x-1, Gabe House, 26.62; 3, Brandon Erario, 31.90; 7, Jake Villanti, 37.36.

100 free: x-1, Gabe House, 59.45; 3, Brandon Erario, 1:11.24; 5, Jake Villanti, 1:30.81; 6, Matt Frederick, 1:33.11.

50 backstroke: 5, Brandon Erario, 44.28; 7, Jake Villanti, 45.49; 9, Kieran Jennings, 1:27.44.

50 breaststroke: x-1, Gabe House, 37.90; 4, Matt Frederick, 58.14.

200 free relay: 2, Erario, Frederick, Villanti, House, 2:24.13.

Ages 13-14

200 free: x-1, Finn Frye, 2:05.02; x-3, Shane Miller, 2:11.84.

50 free: 2, Jon Miller, 27.78; 3, Joel Levins, 31.73; 4, Akiva Garfield, 32.30.

100 butterfly: x-1, Finn Frye, 1:06.39.

100 free: 1, Shane Miller, 1:01.20; 2, Jon Miller, 1:01.50; 5, Akiva Garfield, 1:11.29; 6, Joel Levins, 1:12.87.

100 backstroke: x-1, Finn Frye, 1:03.05; 3, Shane Miller, 1:16.49; 4, Joel Levins, 1:27.80.

100 breaststroke: x-1, Akiva Garfield, 1:20.70; 3, Jon Miller, 1:23.40.

200 free relay: 1, J. Miller, Levins, Garfield, S. Miller, 2:03.24.

15-and-over

200 free: 4, Patrick Calhoun, 2:06.59.

50 free: 1, Patrick Calhoun, 24.60; 4, Austin Jory, 26.91; 6, Josh Levins, 28.98.

100 free: 2, Austin Jory, 1:00.89; 3, Josh Levins, 1:04.76.

500 free: 3, Patrick Calhoun, 5:51.99.

100 backstroke: 2, Josh Levins, 1:12.32.

100 breaststroke: 4, Austin Jory, 1:20.71.

400 free relay: 1, Frye, Levins, Jory, Calhoun, 4:12.85.

GIRLS

8-and-under

25-yard freestyle: 2, Sadie Baskin, 18.87; 3, Briegha Truesdell, 20.59; 6, Avery Morse, 23.78; 8, Shayla Truesdell, 29.93; 9, Emily Kane, 32.15.

50 free: 1, Sadie Baskin, 46.84; 3, Avery Morse, 53.70; 4, Briegha Truesdell, 1:03.01; 5, Shayla Truesdell, 1:11.21; 6, Emily Kane, 1:32.51.

25 backstroke: 2, Sadie Baskin, 26.62; 3, Briegha Truesdell, 27.87; 5, Avery Morse, 29.75; 6, Shayla Truesdell, 31.53; 8, Emily Kane, 41.88.

100 free relay: 1, B. Truesdell, S. Truesdell, Morse, Baskin, 1:44.83.

Ages 9-10

200 free: 1, Riley Johnson, 3:10.94.

100 individual medley: x-1, Anna Bischoff, 1:22.11; 3, Aly Erario, 1:31.60.

50 free: 1, Elizabeth Brantley, 37.26; 2, Maya Farwell, 38.33; 7, Emily Lincoln, 46.05; 9, Liv Robinson, 49.24.

100 free: x-1, Anna Bischoff, 1:08.87; 2, Aly Erario, 1:22.26; 3, Riley Johnson, 1:24.88; 4, Elizabeth Brantley, 1:30.86; 5, Maya Farwell, 1:34.38; 8, Emily Lincoln, 1:45.16; 9, Liv Robinson, 1:53.36.

50 backstroke: x-1, Anna Bischoff, 37.69; 5, Emily Lincoln, 56.25.

50 breaststroke: 2, Riley Johnson, 48.25; 3, Elizabeth Brantley, 52.87.

200 free relay: 1, Erario, Johnson, Brantley, Bischoff, 2:22.51.

Ages 11-12

200 free: 4, Zoe Thibault, 2:48.71.

50 free: 7, Sonya Reyda, 39.46.

50 butterfly: 2, Zoe Thibault, 40.32.

100 free: 3, Sonya Reyda, 1:30.06.

50 backstroke: 7, Sonya Reyda, 44.02.

50 breaststroke: 3, Zoe Thibault, 48.53.

200 free relay: 2, M. Farwell, L. Robinson, Reyda, Thibault, 2:43.84.

Ages 13-14

200 free: 2, Liz Knudson, 2:22.87.

200 IM: x-1, Lucy Bischoff, 2:33.76.

50 free: x-2, Abby M. Miller, 28.28; 3, Claire Coe, 28.84; 4, Liz Knudson, 28.93.

100 free: x-2, Lucy Bischoff, 1:00.22; x-3, Abby M. Miller, 1:02.32; 4, Claire Coe, 1:03.37.

100 backstroke: x-2, Lucy Bischoff, 1:12.03; x-3, Abby M. Miller, 1:12.28; 4, Liz Knudson, 1:20.92.

100 breaststroke: 1, Claire Coe, 1:28.47.

200 free relay: 1, Miller, Coe, Knudson, Bischoff, 1:56.39.

15-and-over

200 medley relay: 2, Allen, Garfield, Brackett, Sakoulas, 2:09.06.

200 free: x-3, Bethany Blake, 2:16.87; 5, Madison Beckemeyer, 2:23.19; 6, Abby R. Miller, 2:38.40; 7, Londyn Krone, 2:46.12.

50 free: 2, Christina Sakoulas, 28.42; 4, Bethany Blake, 29.93; 5, Claire Garfield, 30.14.

100 butterfly: 3, Sarah Brackett, 1:12.07; 5, Londyn Krone, 1:32.34.

100 free: 2, Christina Sakoulas, 1:02.37; 4, Bethany Blake, 1:05.66; 5, Madison Beckemeyer, 1:08.11.

500 free: 3, Claire Garfield, 6:21.49; 4, Abby R. Miller, 7:06.28; 5, Londyn Krone, 7:40.05.

100 backstroke: 4, Sarah Brackett, 1:15.42; 5, Christine Sakoulas, 1:16.09; 6, Madison Beckemeyer, 1:16.30; 7, Abby R. Miller, 1:22.87.

100 breaststroke: 3, Sarah Brackett, 1:22.60; 4, Claire Garfield, 1:25.69.

400 free relay: 1, Blake, Krone, Miller, Beckemeyer, 4:55.34.