The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 10, 2014

High School Results

(Continued)

MARGARETVILLE (6-11, 5-9): Cora Bruno 4 0-0 10, Kim Fairbairn 0 0-0 0, Cecilia Galatioto 3 0-0 6, Annette Hogan 6 8-8 23, Sami Hunt 5 0-2 10, Hailee Hunter 0 0-0 0, Rhiannon Kearns 0 0-0 0, Issis Orrego 0 0-0 0, Alana Moskowitz 0 0-0 0, Kaitlin Short 0 0-0 0, Elia Tanzer 1 0-0 2. TOTALS: 19 8-10 51.

H-T ….. 13 10 11 8 – 42

Margaretville ….. 8 15 15 13 – 51

Three-point field goals: H 1 (Thompson); M 5 (Hogan 3, Bruno 2). JV score: H-T won.

INDOOR TRACK

Section Four Class Meet

Saturday at Cornell

Winners and results of area athletes in the top six

BOYS

Team scores: Corning 149, Trumansburg 138, Elmira 78, Vestal 70, Dryden 62, Lansing 42, Marathon 37, Windsor 37, Owego 36, Union Springs 31, Waverly 28, Elmira ND 28, Binghamton 21, Norwich 21, Unadilla Valley 19, Oneonta 18, Union-Endicott 17, Sidney 16, Horseheads 15, Moravia 14, Groton 12, Watkins Glen 10, Whitney Point 5, Chenango Valley 3, Johnson City 2, Newfield, Harpursville, Greene 0.

D-1 3,200 meters: Sam Chauvin (Corning) 9:56.57; 5, Logan Mancuso (Oneonta) 10:21.23.

D-II 3,200: 1, Tim Chappell (US) 10:03.65.

D-I 55: 1, Jerry McPeak (Elmira) 6.77; 5, Dominic Flebotte (Oneonta) 7.14.

D-II 55: 1, Duran Joyce (Dryden) 6.81.

D-I 1,000: 1, Tom Moshier (Corning) 2:39.19.

D-II 1,000: 1, Ben Eisenhut (Lansing) 2:47.90; 4, Aedan Flaherty (Walton) 2:52.20; 5, Cole Matthews (Sidney) 2:57.24.

D-I 600: 1, Matt Murray (Norwich) 1:21.97; 5, Mat Robinson (Oneonta) 1:31.10.

D-II 600: 1, Dean Howard (Sidney) 1:25.81; 5, Richard Wood (Walton) 1:39.58.

D-I 55 hurdles: 1, Chris Murphy (Vestal) 7.93.

D-II 55 hurdles: 1, Ty Iannone (T-burg) 8.85; 6, Will Farrell (Walton) 9.98.

D-I 1,600: 1, John McCarthy (Corning) 4:30.24.

D-II 1,600: 1, Matthew Gill (WG) 4:28.11; 2, Dylan Thompson (UV) 4:35.45.

D-I 300: 1, Matt Murray (Norwich) 36.00; 5, Mat Robinson (Oneonta) 38.41.

D-II 300: 1, Liam Joyce (Dryden) 37.49.

D-I 3,200 relay: 1, Corning 8:34.48.

D-II 3,200 relay: 1, T-burg 8:55.32.

D-I 800 relay: 1, Elmira 1:36.36; 5, Oneonta (Dominic Flebotte, Anthony Jelic, Jordan Nessinger, Danny Haile) 1:49.29.

D-II 800 relay: 1, Dryden 1:39.70; 5, Sidney (Shayne Sickler, Kian Shaw, Tyson McCarroll, Angel Marquez) 1:53.04.

D-I 1,600 relay: 1, Vestal 3:35.80.

D-II 1,600 relay: 1, T-burg 3:42.07; 4, Walton 4:07.23.

D-I long jump: 1, Mike Egotanda (Vestal) 22-8 ½.

D-II long jump: 1, Daniel Harden (Marathon) 19-8 ¼.

D-I triple jump: 1, Mike Egotanda (Vestal) 45-4 ¾.

D-II triple jump: 1, Daniel Harden (Marathon) 41-4 ¼; 5, Nate Barker (UV) 33-1 ½; 6, Mike Patrick (UV) 31-3 ½.

D-I high jump: 1, Mike Egotanda (Vestal) 5-10; 2, Mat Robinson (Oneonta) 5-10.

D-II high jump: 1, Gabe Pesco (T-burg) 5-8; 5, Tyson McCarroll (Sidney) 5-0.

D-I shot put: 1, Seth Spicer (Corning) 42-2.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results