The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 10, 2014

High School Results

(Continued)

D-II shot put: 1, Anders Presthus (Lansing) 48-5 ½; 6, Dan Cucciarre (Walton) 35-5 ¾.

D-I pole vault: 1, Nino Prestigiacomo (Corning) 12-0.

D-II pole vault: 1, Max Jordan (Lansing) 13-9.

GIRLS

Team scores: 1, Corning 158, Elmira 126, Elmira ND 100, Waverly 81, Sidney 78, Dryden 76, Binghamton 56, Trumansburg 55, Vestal 50, Windsor 29, Harpursville 28, Norwich 23, Union-Endicott 20, Lansing 17, Oneonta 16, Horseheads 14, Moravia 13, Union Springs 12, Walton 10, Watkins Glen 9, Chenango Valley 5, Whitney Point 4, Unadilla Valley 2, Groton 1, Newfield, Greene, Marathon, Owego, Johnson City 0.

D-1 3,000: 1, Jessica Lawson (Corning) 10:11.41.

D-II 3,000: 1, Daphne Knapp (Harpursville) 11:49.51.

D-I 55: 1, Jasmine Howard (Binghamton) 7.46.

D-II 55: 1, Abbey Yatsko (Dryden) 7.53; 3, Mallory Stillman (Sidney) 7.64.

D-I 1,000: 1, Abbey Wheeler (Elmira) 3:02.11.

D-II 1,000: 1, Chase Yoder (END) 3:15.42.

D-I 1,500 race walk: 1, Natalie Hughes (Elmira) 8:40.90.

D-II 1,500 race walk: 1, Jordynn Naylor (END) 8:54.36; 2, Nicole Rajner (Sidney) 9:25.42.

D-I 600: 1, Cathi Mewes (Elmira) 1:40.89; 3, Missy Emilio (Oneonta) 1:43.56.

D-II 600: 1, Kaylee Uhl (Waverly) 1:41.44.

D-I 55 hurdles: 1, Megan Tinklepaugh (Vestal) 9.23.

D-II 55 hurdles: 1, Mackenzie Todd (Dryden) 9.80; 3, Emma Egli (Sidney) 10.00; 4, Jessica Champlin (Sidney) 10.14; 5, Jilleen Livingston (Sidney) 10.18.

D-I 1,500: 1, Abbey Wheeler (Elmira) 4:52.71.

D-II 1,500: 1, Payton Yoder (END) 5:20.53; 5, Rachel Gibbs (Sidney) 5:46.83.

D-I 300: 1, Emily Stiker (Corning) 43.18; 5, Missy Emilio (Oneonta) 44.81.

D-II 300: 1, Abbey Yatsko (Dryden) 42.00.

D-I 3,200 relay: 1, Corning 10:00.45; 4, Oneonta (Eliana Fox, Emilia Fench, Kaylee Packard, Jennifer Stanton) 11:40.19.

D-II 3,200 relay: 1, Elmira ND 10:27.69; 4, Sidney (Heather Lisenby, Faith Monaghan, Nicole Rajner, Rachel Gibbs) 12:07.66.

D-I 800 relay: 1, Binghamton 1:51.02.

D-II 800 relay: 1, Elmira ND 1:50.25; 5, Sidney (Anna Egli, Emma Egli, Jessica Champlin, Mallory Stillman) 1:58.28.

D-I 1,600 relay: 1, Elmira 4:21.92; 4, Oneonta (Missy Emilio, Marly Davies, Holly Keown, Jamie Keown) 4:31.23.

D-II 1,600 relay: 1, Waverly 4:18.55; 4, Sidney (Sandra Gannon, Hayley Adams, Taylor Butler, Jessica Champlin) 5:10.00.

D-I long jump: 1, Amari Hadlock (Elmira) 16-4.

D-II long jump: 1, Mackenzie Todd (Dryden) 16-6; 2, Mallory Stillman (Sidney) 16-2 ¼; 4, Anna Egli (Sidney) 14-6.

D-I triple jump: 1, Madeeah Oranchak (Binghamton) 34-9 ¾.

D-II triple jump: 1, Jilleen Livingston (Sidney) 31-4 ½; 5, Nicole Mackey (UV) 30-5 ½.

D-I high jump: 1, Franny Sariego (Corning) 4-10.

D-II high jump: 1, Shaina Sullivan (Dryden) 4-8; 2, Jilleen Livingston (Sidney) 4-8; T3, Heather Lisenby (Sidney) 4-6.

D-I shot put: 1, Brooke Bonney (Norwich) 37-6 ½.

D-II shot put: 1, Kim Kehr (Walton) 31-7 ¼; 3, Cindy Kaptan (Sidney) 28-11 ¾.

D-1 pole vault: 1, Kari Stromhaug (Vestal) 12-0.

D-II pole vault: 1, Hayley Wigsten (Lansing) 10-0.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results