The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

September 27, 2013

Today's Datebook

--
The Daily Star

---- — TODAY’S DATEBOOK

COLLEGE FIELD HOCKEY

Brockport at Oneonta, 4 p.m.

COLLEGE MEN’S SOCCER

Oneonta at Cortland, 4 p.m.

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

Cortland at Oneonta, 4 p.m.

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

Delhi at Herkimer, 4 p.m.

COLLEGE VOLLEYBALL

SUNYAC Pool Play: Oneonta vs. Potsdam, 5 p.m.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

B-G at Unatego, 7 p.m.

Morrisville-Eaton at Cooperstown, 7 p.m.

Oneonta at Owego, 7 p.m.

Deposit-Hancock at UV, 7 p.m.

Harpursville at Sidney, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

Margaretville at Jefferson, 4:15 p.m.

Little Falls at Cooperstown, 4:30 p.m.

Morris at Schenevus, 4:30 p.m.

Oneonta at Chenango Valley, 4:30 p.m.

Richfield Springs at Edmeston, 4:30 p.m.

Franklin at CV-S, 7 p.m.

Greene Tournament: G-MU vs. Sherburne-Earlville, 5 p.m.; Downsville vs. Greene, 7 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER

Windham at Downsville, 4:15 p.m.

B-G at Sidney, 4:30 p.m.

Edmeston at Worcester, 4:30 p.m.

Schenevus at Morris, 4:30 p.m.

UV at Delhi, 4:30 p.m.

Greene at Unatego, 4:30 p.m.

Oxford at Walton, 4:30 p.m.

Gilboa at Stamford, 6 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING

Susquehanna Valley at Oneonta, 5:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

Sidney at Chenango Forks, 4 p.m.

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Oxford at B-G, 6 p.m.

Greene at Sidney, 6 p.m.

Oneonta at Chenango Forks, 6 p.m.

SATURDAY’S DATEBOOK

COLLEGE CROSS COUNTRY

SUNYIT Invitational: Cobleskill, 11 a.m.

Williams Invitational: Hartwick, Oneonta, 11 a.m.

COLLEGE FIELD HOCKEY

Hartwick at Washington & Jefferson, 10 a.m.

Geneseo at Oneonta, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S GOLF

Middlebury Tournament: Delhi

COLLEGE MEN’S SOCCER

Hartwick at Vermont, 1 p.m.

Oneonta at Oswego, 1 p.m.

PS Abington at Cobleskill, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

Broome at Delhi, 1 p.m.

Oswego at Oneonta, 1 p.m.

Nazareth at Hartwick, 2 p.m.

PS Abington at Cobleskill, 3 p.m.

COLLEGE MEN’S TENNIS

Farmingdale at Oneonta, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S TENNIS

Farmingdale at Oneonta, 1 p.m.

Adirondack at Delhi, 1 p.m.

COLLEGE VOLLEYBALL

Delhi at Broome POD, 10 a.m.

SUNYAC Pool Play: Oneonta vs. Oswego, 10 a.m.; Oneonta vs. Cortland, 12:30 p.m.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

Herrmann Invitational at Utica: Cooperstown, Edmeston, Oneonta, 10 a.m.

McQuaid Invitational: Delhi, 9 a.m.

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Walton at Tioga, 10 a.m.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Walton at Delhi, 1:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

Oxford at B-G, 11 a.m.

Sidney at Walton, 11 a.m.

Margaretville vs. Milford at Wright National Soccer Campus, noon

Unatego at Afton, 3:30 p.m.

Richfield Springs at Laurens, 4 p.m.

Delhi at Norwich, 7 p.m.

Owen D. Young at CV-S, 7 p.m.

Chic Walshe Tournament at Davenport: Consolation, 10 a.m.; Championship, 2 p.m.

Greene Tournament: Consolation, 5 p.m.; Championship, 7 p.m.

H-T Tournament: Consolation, Windham vs. Hunter-Tannersville, 10 a.m.; Championship, Stamford vs. Roxbury, 2 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER

Richfield Springs at Laurens, 2 p.m.

Chic Walshe Tournament at Davenport: Consolation, noon; Championship, 4 p.m.

H-T Tournament: Consolation, Stamford vs. Sharon Springs, noon; Championship, Windham vs. Hunter-Tannersville, 4 p.m.

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Deposit at Afton, TBA

Johnson City Tournament: B-G