The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

April 7, 2014

High School Results

--
The Daily Star

---- — BASEBALL

Windsor 11, Unatego 5

Unatego 001 310 0 – 5 7 0

Windsor 341 300 x – 11 16 2

Jared Jones (L), Mark Maruszewski (2), Seth Burnham (4), Jake DeJoy (5), Kellen Komenda (6), Tanner Winchester (6) and Lucas DeJoy. Stephen Centorani (W), Stephen Cornwell (4), Calvin Whalen (7) and Noah Zakrajsek, Nate Wrighter (7). 2B – Kellen Komenda (U), Josh Cady (W).

Hancock 11, Laurens 4

Hancock 101 531 0 – 11 12 2

Laurens 010 030 0 – 4 11 7

Ryan Slatcher (W), Joe Gross (6) and Evan Popmonio, Jake Bello (6). Logan Barra (L) and Codi White. 2B – Preston Walker (H), Seth Simmons (H), Zach Worobey (H). 3B – Ryan Tooley (H). HR – Preston Walker (H), Mitchell Carrigan (L).

SOFTBALL

Hancock 12, Laurens 1

Hancock 102 035 1 – 12 12 0

Laurens 100 000 0 – 1 1 1

Lea Newman (W), Ashley Drake (7) and Caitlin Wormuth. Jessica Hadlock (L) and Kayla Johnson. 2B – Sierra Kessler (H). HR – Brooke Sherburne (H).

TRACK

NY/PA Invitational

Saturday at Windsor

BOYS

Team results: Ithaca 96, Elmira 70, Vestal 67, Susquehanna Valley 62, Horseheads 38, Norwich 36, Owego 33, Solvay 27, Binghamton 22, Sidney 22, Bainbridge-Guilford/Afton 18, Oneonta 14, Deposit 13, Susquehanna (Pa.), Windsor 8, Athens 7, Chenango Forks 6, Unatego 5, Greene 2, Unadilla Valley 2, Harpursville, Union-Endicott, Athens, Seton Catholic Central, Johnson City and Walton 0.

Winners and area athletes in the top three.

100 meters: 1, Mande Semon (Ithaca) 11.27. 200: 1, Mande Semon (Ithaca) 23.88. 400: 1, Matt Murray (Norwich) 50.40; 3, Dean Howard (Sidney) 53.18. 800: 1, Matt Murray (Norwich) 1:59.38. 1,600: 1, Parrish Bridges (Owego) 4:39.57. 3,200: 1, Richard Buchanan (SV) 10:13.83. 110 hurdles: 1, Dylan Hunt (Vestal) 15.09. 400 hurdles: 1, Chris Murphy (Vestal) 59.09. 400 relay: 1, Elmira 45.60. 1,600 relay: 1, Horseheads 3:38.23. 3,200 relay: 1, Elmira N/A. 3,000 steeplechase: 1, Jack Ladouce (Elmira) 10:36.75. Shot put: 1, Pedro Aparicio (B-G-A) 43-3; 3, Austin Dean (Sidney) 40-3. Discus: 1, Austin Dean (Sidney) 140-0. Long jump: 1, Hackworth (Ithaca) 21-6 ¾. Triple jump: 1, Oseoba Airwele (Ithaca) 43-6. High jump: 1, Marquis Jackson (SV) 6-4. Pole vault: 1, Sal Pelicci (Susquehanna Pa.) 11-0.

GIRLS

Team scores: Elmira 86, Vestal 79.5, Binghamton 67, Norwich 44, Bainbridge-Guilford/Afton 44, Sidney 35.5, Oneonta 34, Union-Endicott 32, Ithaca 31, Susquehanna Valley 24, Windsor 21, Horseheads 13, Chenango Forks 12, Unatego 10, Seton Catholic Central 9, Athens 5, Johnson City 4, Walton 2, Susquehanna (Pa.) Greene, Owego, Unadilla Valley, Solvay, Harpursville, Deposit all had 0.

100 meters: 1, Jasmine Howard (Binghamton) 13.31; 2, Mallory Stillman (Sidney) 13.48; 3, Abby Picinich (Oneonta) 13.63. 200: 1, Jasmine Howard (Binghamton) 26.92; 2, Abby Picinich (Oneonta) 27.34. 400: 1, Nicole Leo (Binghamton) 59.92. 800: 1, Lauren Trumble (Ithaca) 2:20.59; 3, Missy Emilio (Oneonta) 2:29.97. 1,500: 1, Madeline Beaulieu (Vestal) 5:03.29; 3, Mary Rommer (Unatego) 5:07.55. 3,000: 1, Jessica Thatcher (Elmira) 10:53.93. 100 hurdles: 1, Julia Knapp (BGA) 16.44. 400 hurdles: 1, Julia Knapp (BGA) 1:10.21. 400 relay: 1, Elmira 54.06; 3, Sidney (Egli, Egli, Livingston, Stillman) 54.71. 1,600 relay: 1, Elmira 4:17.02; 3, Oneonta (Davies, Fox, Emilio, Picinich) 4:25.69. 3,200 relay: 1. Elmira 9:53.41. 2,000 steeplechase: 1, Ava Pellor (Elmira) 8:32.64. Shot put: 1, Brooke Bonney (Norwich) 36-8. Discus: 1, Helen Merriwether (Vestal) 102-2. Long jump: 1, Julia Knapp (BGA) 15-8 ¼; 2, Mallory Stillman (Sidney) 15-6 ¾. Triple jump: 1, Kelsey Briggs (Vestal) 34-4 ½. High jump: 1, Kari Stromhaug (Vestal) 5-0; 2, Brittney Herrick (Oneonta) 4-10. Pole vault: 1, Kari Stromhaug (Vestal) 10-0.