The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

April 9, 2014

High School Results

(Continued)

400 hurdles: 2, Jamie Keown 1:23.

400 relay: 1, Oneonta (Abby Picinich, Aanyah Johnson-Whiyte, Marly Davies, Brittney Herrick) 55.5.

1,600 relay: 1, Oneonta (Eliana Fox, Abby Picinich, Marly Davies, Missy Emilio) 4:33.5.

3,200 relay: 1, Oneonta (Missy Emilio, Emilia French, Marly Davies, Abby Miller) 10:58.5.

Shot put: 1, Nova Otieno 30-5.

Discus: 1, Kynisha Atkinson 76-4.

Long jump: 1, Brittney Herrick 14-7 ½.

Triple jump: 1, Emilia French 29-6.

High jump: 1, Brittney Herrick 4-10.

Pole vault: T1, Sarah Bracket and Eliana Fox 7-0.

Tuesday at G-MU/Morris

Boys team scores: Gilbertsville-Mount Upton/Morris 53, Laurens 42, Andes 16.

100 meters: Lucas Seneck (G) 11.5.

200: Lucas Seneck (G) 24.8.

400: Cameron Grant-Hill (G) 1:01.9.

800: Torin Bacon (A) 2:34.4.

1,600: Cameron Grant-Hill (G) 5:10.6.

3,200: Fred Schwarzhans (G) 12:59.1.

400 relay: G-MU/Morris 49.6.

1,600 relay: Laurens 4:14.9.

3,200 relay: G-MU/Morris 9:40.8.

Long jump: Edwin Rivera (L) 17-11.

Triple jump: Taylor Murch (L) 31-6.

High Jump: Dylan Crean (L) 5-0.

Shot put: Aiden Staib (G) 38-5 ¼.

Girls team scores: Laurens 64, Gilbertsville-Mount Upton/Morris 45, Andes 20.

100 meters: Tayler Nichols (G) 13.3.

200: Charlotte Lee (L) 29.4.

400: Amanda Cruz (L) 1:14.1.

800: Meghan Meers (G) 3:01.5.

1,500: Marian Pollock (L) 5:52.1.

3,000: Marian Pollock (L) 13:35.6.

100 hurdles: Ansley Koster (G) 19.2.

400 relay: Laurens 1:01.6.

1,600 relay: Laurens 5:30.5.

3,200 relay: Laurens 12:40.1.

Long jump: Vasiliki Drapaniotis (G) 13-4.

Triple jump: Rachael Murello (L) 29-2.

High jump: Shianne Coss (Andes) 4-4.

Shot put: Christina Hawkins (G) 32-3.

Tuesday at Edmeston

Boys team scores: Edmeston 84, Richfield Springs 27, Schenevus/Worcester 26.

100 meters: Braydon Hudson (R) 12.6.

200: Ray Smith (S) 25.0.

400: Bryce Freling (S) 58.4.

800: Tom Young (S) 2:19.4.

1,600: Jared Shelton (S) 5:17.4.

110 hurdles: Tom McGroder (E) 19.0.

400 hurdles: Tom McGroder (E) 1:10.2.

3,200 relay: Edmeston (Eli Madison, Tom McGroder, Jacob Tomlin, Logan Murray) 9:30.8.

Long jump: Braydon Hudson (R) 19-1.

Triple jump: Greg Winton (E) 30-4 1/4.

High jump: Braydon Hudson (R) 5-6.

Shot put: Eli Madison (E) 42-4.

Discus: John Davis (E) 126-5.

Girls team scores: Richfield Springs 68, Edmeston 47, Schenevus/Worcester 20.

100 meters: Christina Gurley (R) 14.5.

200: Cierra Ralph (S) 30.3.

400: Cierra Ralph (S) 1:08.6.

800: Petra Peretin (R) 2:53.1.

1,500: Mackenzie Porter (E) 6:09.3.

100 hurdles: Amanda Tersigni (E) 20.3.

400 hurdles: Cassie Menendez (E) 1:26.6.

400 relay: RS (Morgan Sylvester, Tessa Buck, Petra Peretin, Christina Gurley) 57.1.

3,200 relay: Edmeston (Amanda Tersigni, Kaylee Schworn, Mackenzie Porter, Madison Jackson) 11:55.4.

Long jump: Tessa Buck (R) 14-3.

Triple jump: Tessa Buck (R) 32-1.

High jump: Amanda Tersigni (E) 4-6.

Shot put: Vanessa Miller (R) 29-5.

Discus: Amber DeLaura (R) 72-3 1/2.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results