The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 22, 2013

Today's Datebook

--
The Daily Star

---- — TODAY’S DATEBOOK

COLLEGE INDOOR TRACK

NYSCTC Championships at Ithaca

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Empire 8 Tournament at Hartwick: Semifinals, St. John Fisher vs. Ithaca, 6 p.m.; Stevens vs. Hartwick, 8 p.m.

COLLEGE MEN’S LACROSSE

Hartwick at Salve Regina, 3 p.m.

Oneonta at Whittier, 7 p.m.

COLLEGE SWIMMING

Empire 8/UNYSCSA Championships at Ithaca, 10 a.m.

SUNYAC Championships at Erie CC

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Section Four Class B Semifinal: Waverly at Oneonta, 7 p.m.

Section Four Class C Quarterfinals: Unatego at Tioga, 7 p.m.; Harpursville at Unadilla Valley, 7 p.m.; B-G at END, 7 p.m.

Section Four Class D Quarterfinals: Schenevus at Franklin, 6 p.m.; Morris at South Kortright, 6 p.m.; Candor at Davenport, 7 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

State Championships at Times Union Center in Albany: Preliminaries, 10 a.m.; Quarterfinals, 2 p.m.; Wrestlebacks, 4 p.m.

SATURDAY’S DATEBOOK

COLLEGE INDOOR TRACK

SUNYAC Championships at Brockport, 9 a.m.

NYSCTC Championships at Ithaca

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Clinton at Delhi, 3 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Clinton at Delhi, 1 p.m.

Empire 8 Tournament at Hartwick: Semifinal winners, 3 p.m.

COLLEGE MEN’S LACROSSE

Oneonta vs. Southwestern at Whittier, 1 p.m.

COLLEGE WOMEN’S LACROSSE

Hartwick at Mount Saint Mary, 1 p.m.

COLLEGE SWIMMING

Empire 8/UNYSCSA Championships at Ithaca, 10 a.m.

SUNYAC Championships at Erie CC

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Section Four Class C Quarterfinals: Odessa-Montour at Sidney, 7 p.m.; Unatego at Watkins Glen, 7 p.m.

Section Four Class D Quarterfinals: Southern Cayuga at Morris, 4 p.m.; Marathon at Margaretville, 6 p.m.; Hunter-Tannersville at Milford, 7 p.m.; Edmeston at Gilboa, 7 p.m.

HIGH SCHOOL INDOOR TRACK

Section Four State Qualifiers at Cornell, 8:30 a.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

State Championships at Times Union Center in Albany: Semifinals, 10 a.m.; Wrestlebacks/Consolation Semifinals, 12:30 p.m.; Consolation Finals, 2 p.m.; Championships, 6 p.m.