The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 13, 2012

High School Statistics

--
The Daily Star

---- — High school statistics for the 2012 fall sports season, based on games reported to The Daily Star as of Oct. 11.

FOOTBALL

Scoring

Player, Team TD FG 2pt XP Tot

Jake Mazzarella, B-G 13 0 1 0 80

Mike Beers, Walton 9 0 3 0 60

Billy Kozak, Sidney 8 0 1 4 54

VanAlstine, Unatego 8 0 1 0 50

Tyler Butler, Unatego 8 0 1 0 50

Corbin Palmer, B-G 6 0 0 13 49

Kody Homann, UV 7 0 1 3 47

Brian Ingram, Delhi 6 0 3 0 42

Nate McDonald, Sidney 5 0 1 3 35

Austin Kilmer, Walton 4 0 3 0 30

Justin Hofer, UV 5 0 0 0 30

Ryan Telian, Delhi 4 0 3 0 30

Feyerabend, Unatego 1 1 0 18 27

Skylar Thompson, OHS 4 0 1 0 26

Simonds, Delhi 4 0 0 1 25

Zimmer, Sidney 4 0 0 0 24

Lyons, Cooperstown 4 0 0 0 24

Scott Conrade, OHS 4 0 0 0 24

Kurt Haycook, UV 3 0 1 2 22

Mike Neumann, Delhi 3 0 2 0 22

Kevin Thayer, Unatego 3 0 0 0 18

DeDominicis, Delhi 3 0 0 0 18

Sims, Cooperstown 1 2 0 5 17

Ben Denison, Delhi 2 0 2 0 16

Walters, Sidney 2 0 1 0 14

Komenda, Unatego 2 0 1 0 14

Winchester, Unatego 2 0 1 0 14

McCarroll, Sidney 2 0 0 0 12

Perez, Cooperstown 2 0 0 0 12

Miller, Cooperstown 2 0 0 0 12

Justin Cirigliano, B-G 2 0 0 0 12

Segit, Cooperstown 2 0 0 0 12

Sam Sherrill, OHS 2 0 0 0 12

Trevor Spencer, Walton 1 0 3 0 12

Tyler Ouimet, B-G 2 0 0 0 12

Jon Wingate, Unatego 2 0 0 0 12

Mike Ward, Sidney 1 0 2 0 10

Kaminsky, Walton 1 0 1 1 9

Luke Butcher, B-G 0 1 0 6 9

Austin Bauerle, B-G 1 0 1 0 8

Austin Gullow, Delhi 1 0 1 0 8

Dakota Kolvic, UV 1 0 1 0 8

Joe Spataro, OHS 0 0 2 0 4

Matt Robinson, OHS 0 0 1 2 4

Rushing

Player, Team Carries-Yards

Jake Mazzarella, B-G 122-1,062

Mike Beers, Walton 125-658

Nate McDonald, Sidney 83-539

David VanAlstine, Unatego 38-499

Tyler Butler, Unatego 46-486

Austin Kilmer, Walton 36-378

Trevor Spencer, Walton 65-344

Scott Conrade, Oneonta 81-342

Justin Cirigliano, B-G 55-325

Kody Homann, UV 64-289

Lucas Lyons, Cooperstown 47-270

Ryan Telian, Delhi 38-264

Brian Ingram, Delhi 44-254

Austin McCarroll, Sidney 27-253

Billy Kozak, Sidney 38-237

Skylar Thompson, Oneonta 39-223

Damian Zimmer, Sidney 41-209

Brandon Walter, Sidney 30-180

EJ Perez, Cooperstown 43-172

Noah DeDominicis, Delhi 21-140

Kevin Thayer, Unatego 26-136

Kurt Haycock, UV 36-134

Ben Denison, Delhi 44-115

Trey Mostert, Delhi 20-110

Sam Sherrill, Oneonta 15-107

Mike Neumann, Delhi 19-105

Corbin Palmer, B-G 23-103

Tanner Winchester, Unatego 10-101

Passing

Player, Team Com-Att Yards

Kurt Haycook, UV 52-for-98 583

Vibbard, Sidney 30-for-80 545

Tyler Butler, Unatego 25-for-58 501

Lord, Oneonta 35-for-78 463

Ben Denison, Delhi 32-for-77 404

Corbin Palmer, B-G 18-for-46 350

Sims, Cooperstown 20-for-66 311

Haney, Cooperstown 18-for-47 289

Kaminsky, Walton 9-for-27 101

Receiving

Player, Team Rec-Yards

Justin Hofer, UV 25-339

Kevin Segit, Cooperstown 16-298

Billy Kozak, Sidney 10-255

Kody Homann, UV 18-240

Austin Bauerle, B-G 13-175

Brandon Simonds, Delhi 11-157

Jon Wingate, Unatego 7-155

David VanAlstine, Unatego 17-134

Noah DeDominicis, Delhi 10-127

Kellen Komenda, Unatego 6-122

Tyler Ouimet, B-G 2-121

Tanner Winchester, Unatego 5-120

Mat Robinson, Oneonta 9-115

Lucas Lyons, Cooperstown 6-112

BOYS SOCCER

Player, Team Games G-ATot

Phil Youngs, Unatego 14 21-9—51

Rowley, Cooperstown 12 21-8—50

Trevor Holdridge, SK 14 20-7—47

Short, Margaretville 14 17-7—41

VanValkenburg,

Margaretville 14 15-10—40

Connor Brown, OHS 11 15-10—40

Kyle Jaquay, CV-S 14 14-10—38

Heneghan, Cooperstown12 13-12—38

Stijn van Pel, OHS 11 14-8—36

Peyton Griffiths, Milford 12 15-3—33

Levi Decker, Morris 13 15-2—32

Hunter Sowersby, Sidney 9 14-3—31

Carson King, Delhi 13 11-7—29

Troy White, Unatego 14 9-9—27

Forte, Unatego 14 12-4—28

Hawes, Edmeston 13 12-3—27

Tom Liddle, Delhi 13 9-8—26

Dan Nelson, SK 14 11-4—26

Brett Potter, Gilboa 14 9-6—24

Vosatka, Schenevus 11 10-4—24

Erik Ehrhart, Stamford 14 9-6—24

Brooks Harmon, B-G 14 9-5—23

Gomez, Cooperstown 12 10-3—23

Matt Morlock, Morris 13 6-1—22

Dylan Cole, SK 14 6-9—21

Kyle Moorby, Davenport 14 8-4—20

Mike Libby, Davenport 14 9-2—20

Alex Brownell, Franklin 12 9-2—20

Zak Perry, Gilboa 14 9-2—20

Kragh Delello, OHS 11 8-4—20

Roseboom, Schenevus 11 10-0—20

Hunter Grace, Gilboa 14 8-3—19

Sam Fabrykiewicz, SK 14 7-5—19

Ben Drugatz, CV-S 14 7-4—18

Ben Gollin, OHS 11 7-4—18

Adam Bauerle, B-G 14 8-1—17

Elijah Coley, Milford 12 7-2—17

Tompkins, Stamford 14 7-3—17

Abel Clark, Walton 12 7-3—17

Jake Spencer, CV-S 14 8-0—16

Dylan Endy, H-T 11 6-4—16

Dylan Legg, H-T 11 7-2—16

Baxter, Downsville 14 5-5—15

Derek Beers, Franklin 12 7-1—15

Mike Murphy, Morris 13 6-3—15

Glen Cioccari, Stamford 14 6-3—15

Clinton, Cooperstown 12 5-4—14

Alex Cantwell, Delhi 13 4-6—14

Ryan Crean, Laurens 11 5-3—13

Howard, Laurens 11 6-1—13

Zach Joseph, OHS 11 4-5—13

Hinkley, Roxbury 12 5-3—13

Ryan Holmes, Laurens 11 6-0—12

Savasta, Windham 10 5-1—11

Russell Pelham, Windham 10 4-2—10

GIRLS SOCCER

Player, Team Games G-ATot

Sarah Mannina, Unatego 13 20-9—49

Jordan Beers, Franklin 13 20-6—46

Townsend, Downsville 13 18-9—45

Sarah Haight, Davenport 14 19-2—40

Svoboda, Margaretville 13 11-9—31

Cami Cleaveland, OHS 13 13-3—29

Elia Tanzer, Margaretville 13 13-3—29

Erin Hull, Stamford 14 13-3—29

Heather White, Laurens 13 14-1—29

Lacey, Downsville 13 13-3—29

Cassie Ehrhart, Stamford 14 9-9—27

Dani Nicosia, OHS 13 9-9—27

Lauren Hill, G-MU 14 11-5—27

Taylor Davis, UV 12 11-5—27

Jessica Downin, Franklin 13 11-4—26

Kim Freer, Stamford 14 12-2—26

Lauren Loucks, CV-S 13 11-4—26

Juli Carbone, Unatego 13 10-5—25

Addy Lawson, Milford 12 8-8—24

Amanda Flint, Morris 13 10-4—24

Sarah Mellor, Schenevus 11 11-2—24

Bentley, Schenevus 11 10-4—24

Taryn More, OHS 13 10-4—24

Abby Picinich, OHS 13 10-3—23

Kaley Chase, Milford 12 11-1—23

LaTourette, Downsville 13 7-9—23

Jordan Loucks, CV-S 13 8-3—19

MacKenzie Talbot, G-MU 14 6-7—19

Brieanna Baker, OHS 13 5-8—18

Kelsea Webster, Morris 13 7-4—18

Katrina Clark, Unatego 13 7-3—17

Gravelin, Sidney 10 8-1—17

Tanner Reed, Unatego 13 8-1—17

Tayler Nichols, G-MU 14 8-1—17

Mariah Ruff, OHS 13 5-6—16

Hannah Saggese, Milford 12 4-8—16

Katie Kirk, Sidney 10 7-1—15

Hymers, Davenport 14 4-7—15

Bruno, Margaretville 13 6-3—15

Taylor Dart, H-T 11 6-2—14

Taylor Hitchcock, OHS 13 4-6—14

Torri Halaquist, Unatego 13 5-4—14

Zane Ashford, CV-S 13 5-4—14

Brianna Laing, SK 14 6-2—14

Amy Hait, OHS 13 4-5—13

McCall, Edmeston 13 6-1—13

Sierra Badger, UV 12 6-1—13

Nicole Harmer, OHS 13 5-3—13

Hall, Cooperstown 11 2-8—12

Siver, Cooperstown 11 4-3—11

Simpfenderfer, Windham 9 5-1—11