The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 13, 2012

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS SOCCER

Oneonta 11, Norwich 0

Oneonta 7 4 – 11

Norwich 0 0 – 0

Oneonta (10-2, 10-2): Ben Gollin 2-1, Ian Oliver 2-0, Stijn van Pel 2-3, Connor Brown 1-1, Kragh Delello 1-1, Theo Malone 1-0, Peter Pollack 1-0, Paul Bischoff 1-0, Zach Joseph 0-1, Alex Fox 0-1, Kale McCabe 0-1.

Norwich: None.

Shots-corner kicks: O 34-14; N 1-0.

Goalies: Zach King (O) 0, Jeremy Leary (O) 1; Tyler Eaton (N) 13.

B-G 5, Walton 1

B-G 1 4 – 5

Walton 1 0 – 1

Bainbridge-Guilford (6-9-1): Brooks Harmon 1-1, Kyle Harvey 0-1, Adam Bauerle 2-0, Brent Fuller 1-1, Doug Lee 1-0.

Walton (6-8, 3-4): Nate Pieper 1-0.

Shots-corner kicks: B 7-2; W 10-3.

Goalies: Brandt McCall (B) 8; Dylan Walley (W) 2.

Hamilton 2, Cooperstown 0

Cooperstown 0 0 – 0

Hamilton 2 0 – 2

Cooperstown: (11-2, 6-1): None.

Hamilton: Brent Harris 1-0, Andrew Holcolm 1-0.

Shots-corner kicks: C 8-4; H 5-4.

Goalies: Tom Franck (C) 2; John Kerber (H) 3.

Davenport 2, Margaretville 2

Margaretville 2 0 0 0 – 2

Davenport 0 2 0 0 – 2

Margaretville (13-0-2, 8-0-2): Matt VanValkenburg 2-0, Kyle Short 0-1, Caleb Todd 0-1.

Davenport (9-4-2, 4-3-2): Corey Hartman 1-0, Paul Clark 1-0, Mike Libby 0-1, Kyle Moorby 0-1.

Shots-corner kicks: M 14-8; D 13-6.

Goalies: Mitch Hull (M) 9; Chris Kopf (D) 8.

Stamford 2, Jefferson 1

Jefferson 0 1 0 – 1

Stamford 1 0 1 – 2

Jefferson: Nick Bradley 1-0, John Quagliano 0-1.

Stamford (7-7-1, 4-5): Erik Ehrhart 2-0, Liam Collins 0-1.

Shots-corner kicks: J 8-3; S 12-6.

Goalies: Jim Reeves (J) 5; Ken Ward (S) 5.

CV-S 10, Worcester 0

CV-S 4 6 – 10

Worcester 0 0 – 0

Cherry Valley-Springfield (14-0, 11-0): Andrew Spencer 2-0, Ben Drugatz 1-0, Jordan Manikas 1-0, Jake Spencer 2-0, Kyle Jaquay 1-0, Wyatt Crowley 1-0, Dalton Morris 1-0, Elijah Lyons 0-1.

Worcester (0-13-1, 0-11-1): None.

Shots-corner kicks: C 21-7; W 2-1.

Goalies: Jon French (C) 0, Jeremy Pickett (C) 0; Anthony Hewitt (W) 8.

Edmeston 4, G-MU 0

Edmeston 2 2 – 4

G-MU 0 0 – 0

Edmeston: Clinton Wainwright 2-0, Clayton Hawes 1-0, Chris Simmons 1-0.

Gilbertsville-Mount Upton (2-13, 2-11): None.

Shots-corners: E 12-5; G 3-1.

Goalies: Nate Truax (E) 1; Austin Burnside (G) 4, Lucas Seneck (G) 3.

GIRLS SOCCER

Franklin 1, Morris 0

Franklin 1 0 – 0

Morris 0 0 – 0

Franklin (12-2, 10-2): Jordan Beers 1-0, Marisa Cawley 0-1.

Morris (11-1-2, 10-1-1): None.

Shots-corner kicks: F 4-0; M 8-7.

Goalies: Haley Downin (F) 7; Katie Humphris (M) 3.

Milford 5, RS 0

Richfield Springs 0 0 – 0

Milford 4 1 – 5

Milford: Kaley Chase 3-0, Francesca Green 1-0, Rileigh Griffiths 1-0, Addy Lawson 0-2, Zoey Green 0-1, Hannah Saggese 0-1.

Richfield Springs: None.

Shots-corner kicks: R 5-2; M 28-5.

Goalies: Vanessa Miller (R) 19; Rukiye Henderson (M) 1, Abby Freer (M) 1, Monica Renwick (M) 1.

Edmeston 4, G-MU 2

G-MU 2 0 – 2

Edmeston 2 2 – 4

Gilbertsville-Mount Upton: Lauren Hill 1-0, Marissa Mehlrose 1-0, Whitney Gilbert 0-1, Mackenzie Burnside 0-1.

Edmeston (7-6-1, 6-6): Kelsey Bressett 1-0, Shelby McCall 1-0, Danielle Ruffles 1-0, Savanna Fistrowicz 1-0, Brianna Dunham 0-1.

Shots-corner kicks: E 19-2; G 12-2

Goalies: Katlin Talbot (E) 8; Kate Schultz (G) 15.

CV-S 2, Worcester 0

Worcester 0 0 – 0

CV-S 1 1 – 2

Worcester: None.

Cherry Valley-Springfield (10-2-2, 8-2-2): Lauren Loucks 2-0, Zane Ashford 0-1.

Shots-corner kicks: W 6-0; C 27-4.

Goalies: Osha Nessy (W) 14; Kylie Graham (C) 4.

Sidney 2, B-G 1

Sidney 0 2 – 2

B-G 1 0 – 1

Sidney: Kelsey Ruling 1-0, Jenna McDonald 1-0, Julie Schoover 0-1.

Bainbridge-Guilford (2-14, 0-7): Katie Hotckin 1-0.

Shots-corner kicks: S 10-3; B 2-5.

Goalies: Jolene Krom (S) 1; Megan Ferrara (B) 8.

Margaretville 4, Delhi 0

Delhi 0 0 – 0

Margaretville 2 2 – 4

Delhi: None.

Margaretville (10-3-1): Tess Svoboda 3-1, Cora Bruno 1-1, Raeann Bond 0-1, Marisol Camano 0-1.

Shots-corner kicks: D 3-0; M 19-8.

Goalies: Katie Pardee (D) 13; Alexis Molnar (M) 3.

Downsville 1, Gilboa 0

Gilboa 0 0 0 0 – 0

Downsville 0 0 0 1 – 1

Gilboa: None.

Downsville (12-0-2, 7-0-1): Kaileen Townsend 1-0.

Shots-corner kicks: G 5-2; D 15-2.

Goalies: Brooke Koerner (G) 10; Katie Lawrence (D) 5.

Stamford 9, Jefferson 0

Stamford 6 3 – 9

Jefferson 0 0 – 0

Stamford: Kim Freer 2-0, Erin Hull 2-0, Gabby Ciazza 1-0, Morgan Boyle 1-0, Cassie Ehrhart 1-0, Michelle Bright 1-0, Brandy Fane 1-0.

Jefferson: None.

Shots-corner kicks: S 24-5; J 11-1.

Goalies: Nikki McGrath (S) 4; Shania Speenburgh (J) 14.

CROSS COUNTRY

Bob Greene Invitational

at Newark Valley

Boys team scores: 1, Maine-Endwell 39; 10, Delhi 256.

Winner: Shaun Kurcoba (Elmira) 16:41 over 3.1 miles.

Delhi: 16, Declan Kottmeier 18:10; 61, Eli Eagleroad 19.51; 68, Alex Pattivanni 20:51; 70, Cooper Maney 21:03; 78, Joel Gopurathingal 22:33; 86, Wade Armstrong 27:30; 87, Vincenzo Recinella 39:48.

Girls team scores: 1, Elmira 21; 6, Delhi 155.

Winner: Abby Wheeler (Elmira) 19:46.

Delhi: 15, Katie Aikens 21:30; 35, Katherine Erickson 24:11; 38, Cassie Smith 24:59; 39, Libbie Arehart 25:09; 40, Christina Erickson 25:11; 42, Megan Shaver 25:38; 44, Allison Heavey 25:51.

FIELD HOCKEY

Walton 4, Sidney 3

Walton 2 2 – 4

Sidney 2 1 – 3

Walton (8-6, 5-5): Kiley Lamoreaux 2-0, Jess Fisher 1-2, Tamara MacDonald 1-0.

Sidney (8-5, 7-2): Hannah Wood 2-1, Katy DeShaw 1-2.

Shots-penalty corners: W 9-4; S 8-5.

Goalies: Katrina Kilmer (W) 5; Kelsey Decker (S) 5.

GIRLS SWIMMING

Oneonta 107, SV 76

at Susquehanna Valley

Top Oneonta finishers

200-yard medley relay: 2, Madison Allen, Erin Bischoff, Sarah Brackett, Steph Havens 2:10.10.

200 freestyle: 1, Madison Beckmeyer 2:19.77.

200 individual medley: 1, Claire Garfield 2:36.09.

50 free: 1, Steph Havens 28.37.

100 butterfly: 1, Sarah Brackett 1:16.35.

100 free: 1, Erin Bischoff 1:02.11.

500 free: 1, Steph Havens 6:09.45.

200 freestyle relay: 2, Madison Allen, Claire Garfield, Erin Bischoff, Ceili Getman 1:58.68.

100 backstroke: 2, Madison Beckmeyer 1:15.17.

100 breaststroke: 2, Madison Allen 1:18.41.

400 freestyle relay: 1, Ceili Getman, Madison Beckmeyer, Sarah Brackett, Steph Havens 4:24.65.

Cooperstown 103, S-E 75

at Cooperstown

Top Cooperstown finishes

200-yard medley relay: 1, Tessa Griger, Elizabeth Russo, McKenna Hage, Eden Griger 2:15.75.

200 freestyle: 1, Lindsay Harloff 2:18.82.

200 individual medley: 1, Eden Griger 2:25.89.

50 free: 1, Elizabeth Russo 28.58.

Diving: 1, Renee Friedman 160.85 points.

100 butterfly: 1, Tessa Griger 1:09.34.

100 free: 1, Lindsay Harloff 1:05.24.

500 free: 1, Eden Griger 5:48.85.

200 free relay: 1, McKenna Hage, Lucy Ford, Lindsay Harloff, Emily Stephenson 2:12.66.

100 backstroke: 1, Tessa Griger 1:12.85.

400 free relay: 1, Lindsay Harloff, Tessa Griger, Erin Hascup, Eden Griger 4:54.88.

VOLLEYBALL

Deposit 3, Afton 0

Game scores: 25-19, 25-20, 26-24.

Afton (4-10): Alisha Hubbard 6 aces, 8 assists; Dakota Latham 2 aces, 2 kills; Maria Andrews 2 aces, 5 assists; Bekah Prezorski 7 kills.

Deposit (12-3): Katrina Lester 3 aces; Shelby Pettersen 2 aces, 7 kills, 7 assists; Catherine Bush 5 kills; Kyley Vandermark 6 assists; Julie Fineout 8 digs; Emma Martinet 5 digs.

B-G 3, Sidney 0

Game scores: 25-20, 27-25, 25-21.

Sidney (9-4): Paige Redmond 13 assists; Taylor Krom 5 kills; Torri Seymour 5 kills; Megan Rivers 3 aces; Jillian Young 3 aces; Taylor Butler 11 digs.

Bainbridge-Guilford (11-2): Morgan Bullis 14 kills, 8 assists, 2 blocks; Rachel Smith 8 assists; Tierney Decker 2 aces; Cassie Safford 2 aces; Meghan Hopkins 2 digs.