The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 13, 2012

High School Results

(Continued)

G-MU 2 0 – 2

Edmeston 2 2 – 4

Gilbertsville-Mount Upton: Lauren Hill 1-0, Marissa Mehlrose 1-0, Whitney Gilbert 0-1, Mackenzie Burnside 0-1.

Edmeston (7-6-1, 6-6): Kelsey Bressett 1-0, Shelby McCall 1-0, Danielle Ruffles 1-0, Savanna Fistrowicz 1-0, Brianna Dunham 0-1.

Shots-corner kicks: E 19-2; G 12-2

Goalies: Katlin Talbot (E) 8; Kate Schultz (G) 15.

CV-S 2, Worcester 0

Worcester 0 0 – 0

CV-S 1 1 – 2

Worcester: None.

Cherry Valley-Springfield (10-2-2, 8-2-2): Lauren Loucks 2-0, Zane Ashford 0-1.

Shots-corner kicks: W 6-0; C 27-4.

Goalies: Osha Nessy (W) 14; Kylie Graham (C) 4.

Sidney 2, B-G 1

Sidney 0 2 – 2

B-G 1 0 – 1

Sidney: Kelsey Ruling 1-0, Jenna McDonald 1-0, Julie Schoover 0-1.

Bainbridge-Guilford (2-14, 0-7): Katie Hotckin 1-0.

Shots-corner kicks: S 10-3; B 2-5.

Goalies: Jolene Krom (S) 1; Megan Ferrara (B) 8.

Margaretville 4, Delhi 0

Delhi 0 0 – 0

Margaretville 2 2 – 4

Delhi: None.

Margaretville (10-3-1): Tess Svoboda 3-1, Cora Bruno 1-1, Raeann Bond 0-1, Marisol Camano 0-1.

Shots-corner kicks: D 3-0; M 19-8.

Goalies: Katie Pardee (D) 13; Alexis Molnar (M) 3.

Downsville 1, Gilboa 0

Gilboa 0 0 0 0 – 0

Downsville 0 0 0 1 – 1

Gilboa: None.

Downsville (12-0-2, 7-0-1): Kaileen Townsend 1-0.

Shots-corner kicks: G 5-2; D 15-2.

Goalies: Brooke Koerner (G) 10; Katie Lawrence (D) 5.

Stamford 9, Jefferson 0

Stamford 6 3 – 9

Jefferson 0 0 – 0

Stamford: Kim Freer 2-0, Erin Hull 2-0, Gabby Ciazza 1-0, Morgan Boyle 1-0, Cassie Ehrhart 1-0, Michelle Bright 1-0, Brandy Fane 1-0.

Jefferson: None.

Shots-corner kicks: S 24-5; J 11-1.

Goalies: Nikki McGrath (S) 4; Shania Speenburgh (J) 14.

CROSS COUNTRY

Bob Greene Invitational

at Newark Valley

Boys team scores: 1, Maine-Endwell 39; 10, Delhi 256.

Winner: Shaun Kurcoba (Elmira) 16:41 over 3.1 miles.

Delhi: 16, Declan Kottmeier 18:10; 61, Eli Eagleroad 19.51; 68, Alex Pattivanni 20:51; 70, Cooper Maney 21:03; 78, Joel Gopurathingal 22:33; 86, Wade Armstrong 27:30; 87, Vincenzo Recinella 39:48.

Girls team scores: 1, Elmira 21; 6, Delhi 155.

Winner: Abby Wheeler (Elmira) 19:46.

Delhi: 15, Katie Aikens 21:30; 35, Katherine Erickson 24:11; 38, Cassie Smith 24:59; 39, Libbie Arehart 25:09; 40, Christina Erickson 25:11; 42, Megan Shaver 25:38; 44, Allison Heavey 25:51.

FIELD HOCKEY

Walton 4, Sidney 3

Walton 2 2 – 4

Sidney 2 1 – 3

Walton (8-6, 5-5): Kiley Lamoreaux 2-0, Jess Fisher 1-2, Tamara MacDonald 1-0.

Sidney (8-5, 7-2): Hannah Wood 2-1, Katy DeShaw 1-2.

Shots-penalty corners: W 9-4; S 8-5.

Goalies: Katrina Kilmer (W) 5; Kelsey Decker (S) 5.

GIRLS SWIMMING

Oneonta 107, SV 76

at Susquehanna Valley

Top Oneonta finishers

200-yard medley relay: 2, Madison Allen, Erin Bischoff, Sarah Brackett, Steph Havens 2:10.10.

200 freestyle: 1, Madison Beckmeyer 2:19.77.

200 individual medley: 1, Claire Garfield 2:36.09.

50 free: 1, Steph Havens 28.37.

100 butterfly: 1, Sarah Brackett 1:16.35.

100 free: 1, Erin Bischoff 1:02.11.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results