The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 18, 2012

High School Results

--
The Daily Star

---- — VOLLEYBALL

Oneonta 3, Windsor 0

Game scores: 25-21, 25-18, 25-20.

Oneonta (11-2, 11-2): Brittney Herrick 11 kills, 9 blocks; Krissy Wells 33 assists; Amelia Spaziani 3 aces; Hayley Dower 19 digs; Kelsey Baker 9 kills, 7 blocks.

Windsor: Kylie Buchek 14 assists; Erika Corbin 15 digs, 7 kills, 2 aces; Lexis Peterson 3 blocks.

JV score: Windsor, 2-0.

Sidney 3, Oxford 2

Game scores: 23-25, 25-16, 25-23, 25-27, 25-18.

Oxford (9-5): Teresa Ivarson 8 aces, 4 kills; Kera Shepler 4 kills, 4 assists; Taylor Chapman 15 digs.

Sidney (10-4): Jillian Young 16 kills, 5 digs; Paige Redmond 8 aces, 34 assists; Tori Seymour 14 kills, 5 aces; Taylor Krom 11 kills, 6 aces.

Harpursville 3, B-G 1

Game scores: 25-11, 20-25, 25-18, 25-18.

Harpursville (14-0): Erin Avery 10 aces, 11 assists, 5 kills; Sarah Miller 5 aces, 2 digs; Stephanie Knapp 12 assists, 6 kills; Madison Paugh 5 kills, 1 dig; Maddison VanEtten 1 block, 1 dig.

Bainbridge-Guilford (11-3): Morgan Bullis 1 aces, 5 assists, 11 kills, 5 blocks, 1 dig; Rachel Smith 3 assists, 1 kill, 2 digs; Tierney Decker 1 kill, 1 block, 16 service points; Alissa Rivera 2 aces, 2 kills, 2 digs; Kerstin Towndrow 2 digs.

JV: Harpursville, 2-1.

Delhi 3, UV 2

Game scores: 23-25, 25-20, 21-25, 25-22, 25-23.

Unadilla Valley: Haley Benson 8 aces, 5 kills; Morgan Winters 10 aces; Amanda Off 5 aces, 4 kills; Kelsey King 4 aces; Shannon McIntyre 8 assists; Nicole Mackey 5 assists.

Delhi (3-12): Colleen Byam 8 aces, 4 kills; Gigi Cappiello 5 aces, 19 digs; Celeste Gaetano 3 kills; Sierra Bedient 9 assists; Bonnie Davis 21 digs; Emily Saleman 22 digs.

JV score: Delhi, 2-1.

Deposit 3, Unatego 2

Game scores: 17-25, 25-15, 25-13, 24-26, 25-22.

Deposit (13-4): Heidi Faulkner 3 aces; Catherine Bush 8 kills, 6 digs; Shelby Pettersen 5 kills, 4 assists; Kyley Vandermark 4 assists; Emma Martinet 13 digs; Natalia Bielecki 5 digs.

Unatego (1-14): Michaela Reynolds 1 aces, 8 kills, 2 blocks, 2 assists; Bailey Jordan 3 kills, 2 blocks; Leanne Mckee 2 aces, 2 kills, 5 assists; Kali Benedict 3 aces, 3 digs.

BOYS SOCCER

Cooperstown 4, Sauquoit Valley 2

Cooperstown 2 2 – 4

Sauquoit Valley 0 2 – 4

Cooperstown (13-2, 8-1): Michael Rowley 2-1, Isaac Gomez 1-0, Matt Frevele 1-0, Liam Heneghan 0-2.

Sauquoit Valley (7-7, 4-6): Alex Tlamdon 1-0, Tim Redmond 1-0.

Shots-corner kicks: C 17-5; S 8-1.

Goalies: Kevin Frevele (C) 2; Harley Wright (S) 3.

Walton 2, Downsville 1

at Roscoe

Walton 1 1 _ 2

Downsville 0 1 _ 1

Walton: Cameron Murphy 1-0, Kaleb Smith 1-0, Nate Pieper 0-1, Jared Beach 0-1.

Downsville (6-7): Dayton Frey 1-0.

Shots-corner kicks: W 5-3; D 6-4.

Goalies: Dylan Walley (W) 5; David Doig (D) 2.

GIRLS SOCCER

Morris 4, Edmeston 0

Monday’s game

Edmeston 0 0 _ 0

Morris 3 1 _ 4

Edmeston: None.

Morris: Liana Garry 1-0, Alicia Randall 1-0, Amanda Flint 1-1, Alexis Forgit 1-0.

Shots-corner kicks: E 11-2; M 22-4.

Goalies: Katlin Talbot (E) 10; Katie Humphris (M) 5.

GOLF

Delaware League Championships

at par-72 Delhi College Golf Course

Team scores: Hunter-Tannersville 377, Margaretville 382, Windham 386, Gilboa 403, Roxbury 429.

Medalist: Dylan Legg (H-T) 86.

Hunter-Tannersville: Dylan Legg 86, Johnny Noetgen 87, Sarah Murin 99, Chase Plattner 105.

Margaretville: Mitch Hull 92, Kyle Short 92, Eric Mathiesen 97, Matt VanValkenburg 101.

Windham: Dan Marino 89, Skyler Schoomaker 91, Ed Moran 96, Russ Pelham 110.

Gilboa: Mychal Grant 93, Hunter Perry 100, Ben Standhart 105, Cole Fancher 106.

Roxbury: Kendal Sprague 105, Sam Nash 107, Shannon Sprague 108, Derek Cowan 109.

Davenport: Gavin Cobb 97.

SWIMMING

Oneonta 94, Norwich 82

at Oneonta

Top Oneonta finisher in each event

200-yard medley relay: 1, Madison Allen, Claire Garfield, Sarah Brackett, Danielle Emilio 2:12.66.

200 freestyle: 1, Stephanie Havens 2:16.41.

200 individual medley: 2, Claire Garfield 2:35.99.

50 free: 2, Christina Sakoulas 29.27.

100 butterfly: 3, Sarah Brackett 1:14.7

100 free: 1, Stephanie Havens 1:01.26.

500 free: 1, Madison Beckemeyer 6:12.25.

200 free relay: 1, Erin Bischoff, Christina Sakoulas, Alexandria Sakoulas, Stephanie Havens 1:55.12.

100 backstroke: 2, Madison Allen 1:12.37.

100 breaststroke: 1, Claire Garfield 1:18.14.

400 free relay: 2, Christina Sakoulas, Ceili Getman, Madison Beckemeyer, Stephanie Havens 4:26.96.

CROSS COUNTRY

Whitney Point Invitational

Boys team scores: 1, Southern Cayuga 50; 6, Delhi 128.

Overall winner: Michael May, Southern Cayuga 17.47 over 5K course.

Delhi runners: 10, Declan Kottmeier 18:56; 28, Eli Eagle Road 20:24; 44, Cooper Maney 21:39; 45, Alex Padovani 21:42; 49, Joel Gopurathingal 23:19; 50, Josh Taylor 23:28.

Girls team scores: 1, Chenango Forks 36; Delhi 3, 88.

Overall winner: Bethany Murphy, Southern Cayuga 21:42.

Delhi runners: 5, Katie Aikens 22:30; 23, Bethany Davis 24:38; 25, Katherine Erickson 25:04; 32, Megan Shaver 26:43; 33, Christina Erickson 26:52.