The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 25, 2012

Sectional Tournaments

SECTION FOUR TOURNAMENTS

BOYS SOCCER

Number before team indicates seed

CLASS AA

Oct. 23 Semifinals

1-Corning 3, 4-Union-Endicott 0

3-Ithaca 5, 2-Elmira 2

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

1-Corning (10-5) vs. 3-Ithaca (8-6-1), time TBA

CLASS A

Oct. 23 Semifinals

1-Vestal 2, 4-Owego 0

2-Maine-Endwell 2, 3-Johnson City 1

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

1-Vestal (13-2) vs. 2-Maine-Endwell (10-4-1), time TBA

CLASS B

Oct. 23 Quarterfinals

5-Chenango Forks 2, 4-Windsor 1

3-Dryden 2, 6-Union Springs 1

Oct. 26 Semifinals

5-Chenango Forks (9-8) at 1-Susquehanna Valley (9-2), 3:30 p.m

3-Dryden (10-4-1) at 2-Oneonta (12-2), 3:30 p.m.

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS C

Oct. 23 First Round

8-Odessa-Montour 4, 9-Delhi 3

6-Trumansburg 2, 11-Unadilla Valley 1

7-Seton Catholic Central 2, 10-Tioga 0

Oct. 26 Quarterfinals

8-Odessa-Montour (12-5) at 1-Lansing (15-0), 3:30 p.m.

5-Spencer-Van Etten (13-3) at 4-Watkins Glen (12-3), 3:30 p.m.

6-Trumansburg (10-5-1) at 3-Greene (14-2), 3:30 p.m.

7-Seton CC (4-7-1) at 2-Unatego (14-1), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

8-O-M/1-Lansing vs. 5-S-VE/4-Watkins Glen at higher seed, time TBA

6-Trumansburg/3-Greene vs. 7-SCC/2-Unatego at higher seed, time TBA

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS D

Oct. 23 First Round

9-Milford 2, 8-Edmeston 0

5-South Kortright 7, 12-Hunter-Tannersville 0

4-Margaretville 3, 13-Stamford 1

3-Cherry Valley-Springfield 1, 14-Schenevus 0

6-Morris 1, 11-Laurens 0

10-Roxbury 1, 7-Davenport 0

Oct. 26 Quarterfinals

9-Milford (9-4-2) at 1-Elmira Notre Dame (13-2), 3:30 p.m.

5-South Kortright (12-3-1) at 4-Margaretville (14-0-3), 3:30 p.m.

6-Morris (13-3-1) at 3-Cherry Valley-Springfield (16-1), 3:30 p.m.

10-Roxbury (10-5) at 2-Marathon (13-2), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

9-Milford/1-END vs. 5-SK/4-Margaretville at higher seed, time TBA

3-CV-S /6-Morris vs. 10-Roxbury/2-Marathon at higher seed, time TBA

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

———

GIRLS SOCCER

Number before team indicates seed

CLASS AA

Oct. 24 Semifinal

3-Corning 2, 2-Horseheads 1

Nov. 2 or 3 Championship

3-Corning (7-6-2) vs. 1-Elmira (6-7-2) at TBA, time TBA

CLASS A

Oct. 24 Semifinals

1-Vestal 4, 4-Johnson City 0

3-Owego 1, 2-Maine-Endwell 0

Nov. 2 or 3 Championship

3-Owego (11-5) vs. 1-Vestal (16-1) at TBA, time TBA

CLASS B

Oct. 24 Quarterfinals

1-Oneonta 11, 8-Chenango Valley 0

4-Waverly 2, 5-Whitney Point 0

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results