The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 26, 2012

Today's Datebook

TODAY’S DATEBOOK

COLLEGE FIELD HOCKEY

Union at Oneonta, 4 p.m.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

MAC Championship at Afton, 4 p.m.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Deposit/Hancock at Unadilla Valley, 5 p.m.

Walton at Bainbridge-Guilford, 7 p.m.

Susquehanna Valley at Oneonta, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

Section Four Class B Semifinal: Dryden at Oneonta at Wright National Soccer Campus, 3:30 p.m.

Section Four Class C Quarterfinal: Seton CC at Unatego, 3:30 p.m.

Section Four Class D Quarterfinals: South Kortright at Margaretville, 3:30 p.m.; Morris at Cherry Valley-Springfield, 3:30 p.m.; Roxbury at Marathon, 3:30 p.m.; Milford at Elmira Notre Dame, 6 p.m.

Section Three Class C Quarterfinal: Sauquoit Valley at Cooperstown, 3 p.m.

HIGH SCHOOL SWIMMING

Greene at Oneonta, 5:30 p.m.

HIGH SCHOOL TENNIS

State Qualifiers at Binghamton Tennis Center

SATURDAY’S DATEBOOK

COLLEGE CROSS COUNTRY

Cobleskill at Penn State Abington, 11 a.m.

Region III Championships at Mohawk Valley: Delhi, 10 a.m.

Empire 8 Championships/RPI Invitational: Hartwick, 11 a.m.

SUNYAC Championship at Fredonia: Oneonta, 11 a.m.

COLLEGE EQUESTRIAN

Hartwick Show at Hunters’ Reins in Otego, 9 a.m.

COLLEGE FIELD HOCKEY

Hartwick at Utica, 10:30 a.m.

RPI at Oneonta, 3 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Hartwick at Buffalo State, noon

COLLEGE MEN’S SOCCER

Akron at Hartwick, 3 p.m.

Cobleskill at Wells, 3 p.m.

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

Cobleskill at Wells, 1 p.m.

RPI at Hartwick, 6 p.m.

COLLEGE SWIMMING

Hartwick at Utica, 1 p.m.

COLLEGE VOLLEYBALL

Dig Pink Invitational at Oneonta: Sage vs. Oneonta, noon; CCNY vs. Hartwick, noon; CCNY vs. Oneonta, 2 p.m.; Sage vs. Hartwick, 2 p.m.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

STAC Championships at Owego, 9 a.m.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Delhi vs. Dryden at Bainbridge-Guilford, 1:30 p.m.

Section Four Class C semifinal: Sidney vs. Waverly at Binghamton Alumni Stadium, 5 p.m.

Section Four Class D semifinal: Unatego vs. Tioga at Union-Endicott, 1 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER

Section Four Class B Semifinal: Waverly at Oneonta at Lloyd F. Baker Field, 6 p.m.

Section Four Class C Semifinals: Greene at Unatego, 3:30 p.m.

Section Four Class D Quarterfinals: Davenport at Downsville, 3:30 p.m.; Margaretville at Morris, 3:30 p.m.; Milford at Franklin, 3:30 p.m.; South Kortright at Marathon, 3:30 p.m.

HIGH SCHOOL SWIMMING

Frontier League Diving Meet

HIGH SCHOOL TENNIS

State Qualifiers at Binghamton Tennis Center

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results