The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

December 21, 2012

Youth Swimming Results

--
The Daily Star

---- — YOUTH SWIMMING

ONEONTA ORCAS

Top Oneonta finishes Dec. 15 of the Oneonta Orcas swimming meet at the Cortland Stingers. x-qualifying time for state meet.

Boys 8-and-under

25 free: 3, Jack Gustafson 24.81; 4, Jason Miller 26.55.

50 free: 2, Jack Gustafson 52.42; 4, Jason Miller 1:02.91.

25 backstroke: 2, Jason Miller 29.64.

Boys 9-10

50 free: 4, Matt Frederick 41.84; 8, Jonah Hastings 51.80.

100 free: 3, Matt Frederick 1:41.21; 6, Ryan Miller 1:49.81; 7, Jonah Hastings 2:11.80.

50 backstroke: 4, Ryan Miller 53.56; 5, Jonah Hastings 58.23.

50 breaststroke: 2, Matt Frederick 1:03.80.

Boys 11-12

200 free: x-2, Gabe House 2:21.35.

200 individual medley: 1, Shane Miller 3:09.89.

50 free: 2, Akiva Garfield 32.43; 6, Chris Laing 55.77.

50 butterfly: 1, Shane Miller 36.02; 2, Akiva Garfield 36.10.

100 free: x-1, Gabe House 1:06.08; 5, Chris Laing 2:08.01.

50 backstroke: 1, Shane Miller 38.99; 3, Chris Laing 57.96.

50 breaststroke: x-1, Akiva Garfield 41.36*; 2, Gabe House 44.26.

200 free relay: 2, Garfield, Laing, Miller, House 2:31.27.

Boys 13-14

200 free: x-2, Finn Frye 2:19.44.

50 free: 2, Jon Miller 29.73.

100 free: 1, Finn Frye 1:01.56; 2, Jon Miller 1:07.04.

100 backstroke: x-2, Finn Frye 1:09.82.

100 breaststroke: 2, Jon Miller 1:32.81.

Boys 15-and-over

200 free: 3, Josh Levins 2:37.05.

50 free: 5, Austin Jory 28.76, 6, Josh Levins 32.18.

100 free: 4, Austin Jory 1:04.27.

100 backstroke: 3, Josh Levins 1:20.01.

100 breaststroke: 2, Austin Jory 1:21.06.

Girls 8-and-under

50-yard freestyle: x-1, Anna Bischoff 35.49; 3, Veronica Coe 54.85.

25 free: x-1 Anna Bischoff 15.20 (Cortland pool record); 4, Veronica Coe 24.11.

25 backstroke: x-1, Anna Bischoff 19.44; 3, Veronica Coe 26.47.

Girls 9-10

100 individual medley: 2, Kylie Mckee 1:45.21.

50 free: 5, Riley Johnson 41.41; 6, Emma Knudson 44.10; 7, Sonya Reyda 44.23; 9, Zoe Thibault 45.09; 10, Aly Boxill-Yakalis 46.12.

50 butterfly: 1, Kylie McKee 52.09.

100 free: 2, Riley Johnson 1:36.36; 3, Sonya Reyda 1:40.33; 4, Emma Knudson 1:47.64; 6, Aly Boxill-Yakalis 1:49.60.

50 backstroke: 4, Kylie McKee 47.34; 5, Riley Johnson 49.84; 6, Zoe Thibault 52.02; 8, Sonya Reyda 57.57.

50 breaststroke: 3, Zoe Thibault 1:11.94.

200 freestyle relay: 2, Johnson, Knudson, Reyda, Thibault 3:04.59.

Girls 11-12

200 free: 1, Liz Knudson 2:36.58.

50 free: 3, Claire Coe 31.16; 10, Laine Johnson 37.72.

100 free: 2, Liz Knudson 1:10.23; 3, Claire Coe 1:12.28; 7, Laine Johnson 1:28.58.

50 backstroke: 5, Laine Johnson 45.34.

50 breaststroke: 2, Claire Coe 41.77; 3, Liz Knudson 46.00.

Girls 13-14

200 free: 2, Claire Garfield 2:24.52.

200 individual medley: 2, Sarah Brackett 2:46.11.

50 free: x-2, Lucy Bischoff 28.28; 4, Tina Sakoulas 29.26; 5, Bethany Blake 29.56; 6, Claire Garfield 30.38.

100 butterfly: 1, Sarah Brackett 1:20.47.

100 free: 1, Lucy Bischoff 1:02.95; 3, Tina Sakoulas 1:05.19; 5, Bethany Blake 1:05.65.

500 free: 4, Sarah Brackett 6:43.69.

100 backstroke: x-1, Lucy Bischoff 1:13.37; 2, Tina Sakoulas 1:16.26; 3, Bethany Blake 1:19.14.

100 breaststroke: x-3, Claire Garfield 1:22.42.

Girls 15-and-over

200 medley relay: 1, Emilio, Allen, Havens, Bischoff 2:14.13.

200 free: 4, Abby Miller 2:38.34; 5, Londyn Krone 3:38.70.

200 individual medley: 1, Erin Bischoff 2:37.72; 2, Madison Beckemeyer 2:43.20.

50 free: 3, Steph Havens 28.55; 4, Erin Bischoff 29.69; 5, Dani Emilio 30.91.

100 butterfly: 3, Madison Allen 1:20.29; 4, Londyn Krone 1:27.22.

100 free: 3, Steph Havens 1:02.08; 4, Dani Emilio 1:08.74; 5, Abby Miller 1:13.47.

500 free: 1, Madison Beckemeyer 6:09.76; 2, Londyn Krone 7:26.13.

100 backstroke: 1, Madison Allen 1:13.17; 2, Steph Havens 1:14.72; 4, Dani Emilio 1:22.36; 6, Abby Miller 1:26.23.

100 breaststroke: x-1, Erin Bischoff 1:20.00; 3, Madison Beckemeyer 1:30.83.