The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

December 21, 2012

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS BASKETBALL

Laurens 59, Worcester 47

LEE FISHER TOURNAMENT

First Round at Davenport

LAURENS (2-3, 1-2): Pheonix Howard 0 0-0 0, Franco Merici 0 0-0 0, Josiah Wenck 0 0-0 0, Mitchell Barra 5 1-3 11, Bryan Segina 0 0-0 0, Jared Conklin 4 2-2 11, Zach Schinski 2 0-0 5, Ryan Holmes 6 0-0 14, David Fraser 7 4-4 18, Logan Barra 0 0-0 0. TOTALS: 24 7-9 59.

WORCESTER: George Clements 0 1-2 1, Anthony Hewitt 1 0-0 2, Devin Adams 4 0-2 12, Adam Spina 0 0-0 0, Bobby Rundblad 0 0-0 0, Tim Mould 1 0-0 2, Cody Lengel 0 0-0 0, Jordan Wood 4 4-7 15, Jake Grover 3 2-4 8, J.T. Horne 2 3-7 7, Derek Pross 0 0-0 0. TOTALS: 15 10-22 47.

Laurens 13 16 15 15 – 59

Worcester 9 10 13 15 – 47

Three-point field goals: L 4 (Holmes 2, Schinski, Conklin); W 7 (Adams 4, Wood 3).

Davenport 60, Jefferson 22

LEE FISHER TOURNAMENT

First Round at Davenport

JEFFERSON (0-4, 0-4): Frank Adams 1 0-0 2, Isaac Anderson 3 0-2 6, Austin Clayton 0 0-0 0, John Quagliano 3 0-0 6, James Reeves 3 0-0 8, Jordan Slicer 0 0-0 0, Nicholas Smith 0 0-0 0, Nicholas Starheim 0 0-0 0, Brian VanWagner 0 0-0 0. TOTALS: 10 0-2 22.

DAVENPORT (2-3, 2-2): Kyle Beang 2 1-2 5, Corey Hartman 1 1-2 3, Michael Libby 3 2-2 8, Matthew Finne 5 0-0 11, Justin Fisher 3 0-0 6, Mitchell Fisher 2 0-0 4, Travis Briggs 4 0-1 8, Kyle Moorby 3 1-4 7, Josh Davi 1 1-2 3, Jason Orlowski 2 1-2 5. TOTALS: 26 7-15 60.

Jefferson 8 0 9 5 – 22

Davenport 15 15 13 17 – 60

Three-point field goals: J 2 (Reeves 2); D 1 (Finne).

Stamford 49, Roxbury 32

ROXBURY (3-3, 3-2): Derek Cowan 3 1-2 8, Matt Faraci 1 0-0 2, Chris Clark 0 0-0 0, Spencer Hinkley 3 0-2 9, Sam Nash 0 0-0 0, Will Rendler 1 0-0 2, Dakota Caronia 2 3-6 8, Nick Hamil 1 0-0 3, Patrick Hanrahan 0 0-0 0. TOTALS: 11 4-10 32.

STAMFORD (5-1, 3-0): Greg Keating 3 0-0 7, Glen Ciocarri 0 0-0 0, Erik Ehrhart 2 1-2 7, Matt Anderson 7 0-0 19, Dakotah Smith 1 0-0 2, Greg Mattice 5 0-4 10, Sean Vroman 1 0-1 2, Dustin King 1 0-0 2. TOTALS: 20 1-7 49.

Roxbury 6 9 9 8 – 32

Stamford 13 8 18 10 – 49

Three-point field goals: R 6 (Cowan, Hinkley 3, Caronia, Hamil); S 8 (Keating, Ehrhart 2, Anderson 5).

JV score: Stamford won.

Gilboa 59, Downsville 39

GILBOA (6-1, 4-0): Zak Perry 4 3-4 11, Chris Clark 0 0-0 0, Darren Blain 2 0-1 4, Brandon Haight 0 0-0 0, Hunter Grace 6 7-8 19, Ben Standhart 1 0-0 2, Frankin Donnelly 2 0-1 4, Tyler Latta 4 2-2 11, William Miller 1 0-1 2, Christian Cooper 3 0-2 6, Ben Alley 0 0-0 0, Shawn Kuzma 0 0-0 0. TOTALS: 23 12-19 59.

DOWNSVILLE (1-4, 1-2): Billy Smith 0 0-0 0, Justin Baxter 9 3-4 24, Anthony Shields 1 0-0 2, Dave Doig 4 0-2 8, Karl Odell 1 0-0 2, James Armstrong 0 0-0 0, Steven Casioloa 0 1-2 1, Dayton Frey 1 0-2 2. TOTALS: 16 4-10 39.

Gilboa 11 25 6 17 – 59

Downsville 6 13 14 4 – 39

Three-point field goals: G 1 (Latta); D 3 (Baxter 3).

JV score: Gilboa won.

Cooperstown 60, Hamilton 54

HAMILTON: Logan Bailey 10 6-8 27, Ignas Bakanauski 1 0-0 2, Bryce Belanger 0 1-3 1, Zach Dow 6 2-2 14, Brent Harris 1 1-2 3, Andrew Holcomb 2 1-4 5, Patrick Salmon 0 0-0 0, Ben Vacavone 1 0-0 2. TOTALS: 21 11-9 54.

COOPERSTOWN (3-3, 2-2): Sawyer Haney 1 0-2 2, Kyle Tallman 0 0-0 0, Jack Donnelly 1 3-6 5, David Zoltick 0 0-0 0, Park Summers 2 1-1 6, Nico Knull 3 2-2 8, Ethan Bliss 8 0-0 18, Grant Davine 3 0-1 6, Noah Sims 7 1-4 15, Kevin Frevelle 0 0-0 0. TOTALS: 25 7-16 60.

Hamilton 8 8 15 23 – 54

Cooperstown 16 19 18 7 – 60

Three-point field goals: H 1 (Bailey); C 3 (Summers, Bliss 2).

JV score: Cooperstown won.

GIRLS BASKETBALL

Hancock 62, Schenevus 61

HANCOCK (4-1): Ashley Banicky 4 3-4 11, Brooke Sherburne 1 0-0 2, Kayla Barringer 2 1-1 5, Caitlyn Smith 2 0-0 4, Lea Neuman 3 0-2 8, Ashley Drake 2 0-0 4, Elizabeth Brown 0 0-0 0, Jessica Worzel 3 0-2 7, Caitlin Wormuth 6 6-12 21. TOTALS: 23 10-21 62.

SCHENEVUS (1-2): Sierra Bentley 4 2-2 11, Karly Cairo 1 1-3 3, Victoria Keever 0 0-0 0, Ceara Marlow 0 0-2 0, Sarah Mellor 10 1-2 21, Danielle Ost 0 0-0 0, Taylor Spranger 6 7-8 21, Danielle Tefft 1 0-0 2, Alyssa Turner 1 1-1 3. TOTALS : 23 12-18 61.

Hancock 10 17 14 21 – 62

Schenevus 10 11 12 28 – 61

Three-point field goals: H 6 (Wormuth 3, Worzel, Neuman 2); S 3 (Spranger 2, Bentley).

JV score: Hancock won.

Unatego 36, B-G 31

UNATEGO: Robin Foster 0 0-2 0, Kayla Talbot 2 0-0 4, Casey Manzanero 2 7-12 11, Courtney Bullis 1 0-0 2, Michaela Reynolds 3 0-2 6, Sarah Mannina 1 3-4 5, Kayla Komenda 0 0-0 0, Cassidy Newman 0 0-0 0, Marissa Woodard 4 0-0 8. TOTALS: 13 10-20 36.

BAINBRIDGE-GUILFORD (1-5, 1-2): Abbey Smith 3 0-0 6, Morgan Bullis 2 2-6 6, Alexis Page 0 0-0 0, Caitlan Vandermark 0 0-0 0, Taylor Palmatier 5 0-0 11, Megan Ferrara 0 0-0 0, Cadi Barber 0 0-0 0, Tori Rifanburg 1 0-0 2, Betsy Holden 3 0-0 6. TOTALS: 14 2-6 31.

Unatego 10 3 13 10 – 36

Bainbridge-Guilford 2 10 11 8 – 31

Three-point field goals: B 1 (Palmatier).

JV score: Unatego, 31-20.

Sidney 48, Walton 27

WALTON: Mikaelan Cucciarre-Stuligross 0 0-0 0, Heather Ogden 0 0-2 0, Megan McNamara 2 1-1 5, Janine Velardi 1 0-0 2, Tamara MacDonald 4 2-2 13, Shyla Rathmell 0 0-0 0, Lacey Speidell 0 0-0 0, Cortney Miller 2 0-3 5, Hayley O’Connor 0 0-0 0, Morgan Beardslee 1 0-0 2. TOTALS: 10 3-8 27.

SIDNEY (1-4, 1-2): Rileigh Genung 4 1-1 9, Mikala Finkbiner 0 0-0 0, Bethany Karl 3 1-4 7, Hannah Wood 1 0-0 2, Kelsey Decker 7 2-6 20, Nicole Smith 1 0-0 2, Brianna McClennon 2 2-2 6, Myasia Davis 1 0-2 2. TOTALS: 19 6-15 48.

Walton 0 6 12 9 – 27

Sidney 15 9 11 13 – 48

Three-point field goals: W 4 (MacDonald 3, Miller); S 4 (Decker 4).

JV score: Sidney won.

BOWLING

at Chenango Valley

Boys: CV 5, Oneonta 0.

Oneonta: Joe Casassa 199 – 463.

Girls: CV 4, Oneonta 1.

Oneonta: Caryn Balnis 211 – 560; Emily Loucks 197, 199 – 548; Abigail Loucks 193 – 522.

at Cooperstown

Boys: Cooperstown 4, Herkimer 1

Herkimer (2,053): Mike Ferrucci 177; Sean Gallagher 485.

Cooperstown (2,254): Chris Harloff 206 – 515.

JV Boys: Cooperstown, 5-1.

BOYS SWIMMING

Cooperstown115, Proctor 55

at Cooperstown

Top Cooperstown finishes

200-yard medley relay: 1, Erik Mebust, Matt Frevele, Luke Zenir, Sean Mebust 1:58.47.

200 free: 1, Eamonn Maguire 2:17.06.

200 individual medley: 1, Luke Zenir 2:20.27.

50 free: 1, Sean Mebust 24.92.

Diving: 1, Aaron Idelson 218.10 points (school record);

100 butterfly: 1, Sean Mebust 1:08.02.

100 free: 1, Luke Zenir 55.05.

500 free: 1, Colin Wilcox 6:36.21.

200 free relay: 1, Luke Zenir, Eamonn Maguire, Aaron Idelson, Ryan Erichsen 1:52.84.

100 backstroke: 1, Erik Mebust 1:04.05.

100 breaststroke: 1, Matt Frevele 1:16.89.

400 free relay: 1, Erik Mebust, Eamonn Maguire, Aaron Idelson, Sean Mebust 4:06.46.

WRESTLING

Oneida 33, Cooperstown 30

at Oneida; started at 152

99: No match; 106: Jacob Russell (C) forfeit; 113: Paul LoRusso (C) forfeit; 120: Brendan Kooyman (O) pinned Nate Miller, 1:15; 126: No match; 132: Mikey Boyle (C) pinned Dan Altwal, 3:33; 138: Dustin Scribner (O) forfeit; 145: A.J. Vargas (O) pinned T.J. Fay, 1:09; 152: Jacob Miller (C) pinned Colton Percival, 1:23; 160: Matt Fisher (O) pinned Chris Schulz, :59; 170: Kris Wuest (O) pinned Jeremiah Parr, 1:08; 182: No match; 195: Kevin Segit (C) forfeit; 220: No match; 285: Tyler Havener (O) dec. J.P. Gertz, 5-2.