The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 6, 2013

High School Results

--
The Daily Star

---- — GIRLS BASKETBALL

SK 58, Andes 17

ANDES: Rebecca Kole 0 0-0 0, Shianne Coss 4 0-0 8, Jade Litaker 2 0-4 4, Cassidy Storey 0 0-0 0, Kelsey Little 2 0-0 5, Cheyenne Weaver 0 0-0 0, Jordan Day 0 0-0 0, Cierra Lauri 0 0-0 0. TOTALS: 8 0-4 17.

SOUTH KORTRIGHT (16-0, 14-0): Kayla Quigley 1 0-0 2, Kayla Warycha 1 0-0 2, Tori Rockefeller 12 0-0 28, Brianna Laing 4 0-0 10, Burk Cole 0 0-0 0, Cali Lutz 0 0-0 0, Kaitlyn Stinson 0 0-0 0, Kayla Craft 6 2-3 16, Sam Acuna 0 0-0 0, Miquela Hanselman 0 0-0 0, McKenzie Smith 0 0-0 0. TOTALS: 24 2-3 58.

Andes 6 0 11 0 _ 17

South Kortright 9 15 17 17 _ 58

Three-point field goals: A 1 (Little); S 8 (Rockefeller 4, Laing 2, Craft 2).

Roxbury 36, Downsville 29

DOWNSVILLE: Courtney Jennings 2 0-0 5, Ashley Bivens 1 0-0 2, Kaileen Townsend 4 0-0 10, Leigha Latourette 1 0-0 2, Kendra Lacey 0 0-0 0, Samantha Bingay 0 2-4 2, Callie Bullis 1 0-2 2, Ginny Gilkeson 2 1-2 6. TOTALS: 11 3-8 29.

ROXBURY (10-6, 9-5): Bailey O’Donnell 0 2-2 2, Samantha Sprague 0 0-0 0, Allyce McIntosh 1 0-0 2, Cristina Chiarappa 0 0-0 0, Shannon Sprague 3 1-4 7, Kennedy Faraci 4 8-11 19, Kendal Sprague 2 2-6 6. TOTALS: 10 15-23 36.

Downsville 4 12 9 4 _ 29

Roxbury 12 5 5 14 _ 36

Three-point field goals: D (Townsend 2, Jennings, Gilkeson); R 1 (Faraci). JV score: Roxbury won.

Davenport 49, Margaretville 20

MARGARETVILLE: Tess Svoboda 1 0-0 2, Katie Short 1 0-0 2, Alexis Molnar 0 0-0 0, Issis Orrego 0 0-0 0, Annette Hogan 0 0-0 0, Cecilia Galatioto 1 0-0 2, Raeann Bond 2 1-2 5, Felicia Falco 0 1-2 1, Kellsey Buerge 3 0-0 6, Sami Hunt 1 0-0 2. TOTALS: 9 2-4 20.

DAVENPORT (12-2, 10-2): Cassie Wubbenhorst 0 1-4 1, Kassie Jeffers 2 0-0 4, Sarah Haight 5 1-2 13, Bailee Hymers 0 0-0 0, Melissa Sperry 3 0-0 6, Emily Whipple 0 0-0 0, Sam Maidens 4 0-0 9, Jenna Lutz 7 0-0 14, Megan Keil 1 0-0 2. TOTALS: 22 2-6 49.

Margaretville 6 2 7 5 _ 20

Davenport 12 13 14 10 _ 49

Three-point field goals: D 3 (Haight 2, Maidens). JV score: Davenport won.

H-T 44, Stamford 40

STAMFORD: Erin Hull 3 0-1 6, Cassie Ehrhart 3 3-4 9, Naleah Meier 2 4-4 9, Brandy Fane 1 0-0 2, Caitlin Moser 0 0-0 0, Kim Freer 5 4-5 14. TOTALS: 14 11-14 40.

HUNTER-TANNERSVILLE (10-5, 7-5): Rae Goss 0 0-0 0, Heather Murin 0 0-0 0, Taylor Dart 1 1-4 3, Taylor Firmalino 2 0-0 4, Sarah Murin 7 5-9 21, Sam Dibbell 6 2-4 14, Emily Farrell 0 0-0 0, Emma Wilson 0 0-0 0, Bridget Osborn 1 0-0 2. TOTALS: 17 8-17 44.

Stamford 5 14 10 11 _ 40

H-T 12 13 2 17 _ 44

Three-point field goals: S 1 (Meier); H 2 (S. Murin 2). JV score: H-T won.

Franklin 55, Laurens 36

LAURENS: Stephanie Jenkins 0 0-0 0, Cassidy Barker 1 0-0 2, Lindsay Laing 4 0-2 8, Kayla Smallin 1 0-0 3, Taylor Kessler 5 2-2 12, Courtney Sherry 1 0-2 2, Jazmine Maidens 2 1-1 5, Claire Fraser 0 0-0 0, Veronica Pfeiffer 1 0-2 2, Charlotte Lee 1 0-0 2. TOTALS: 16 3-9 36.

FRANKLIN (14-0, 12-0): Jessica Downin 0 0-0 0, Emily George , Marisa Cawley 5 1-2 11, Kristin Heidenreich 0 0-0 0, Alexis Hurlburt 0 0-0 0, Mariah McNeilly 1 1-2 3, Paige Fairchilds 2 0-0 4, Jordan Beers 13 0-2 30, Haley Downin 2 0-0 5, Keri Schmidt 0 0-0 0, Mara Stalter 1 0-0 2, Lindsay Huyck 0 0-0 0. TOTALS: 24 2-6 55.

Laurens 9 7 10 10 _ 36

Franklin 20 12 12 11 _ 55

Three-point field goals: L 1 (Smallin); F 5 (Beers 4, H. Downin). JV score: Morris won.

Edmeston 48, Morris 46

MORRIS: Kelsea Webster 8 5-7 22, Amanda Flint 4 0-1 8, Jenna Turner 0 0-0 0, Tessa Hitchcock 0 0-0 0, Haley Wist 2 2-2 6, Alexis Forgit 1 4-9 6, McKenna Hungerford 1 2-4 4, Lexi Bookhout 0 0-0 0. TOTALS: 16 13-23 46.

EDMESTON (7-8, 4-7): Alexis Carpenter 2 0-0 4, Savanna Fistrowicz 3 1-4 7, Shelby McCall 4 1-2 9, Danielle Ruffles 0 0-0 0, Katlin Talbot 1 0-0 2, Kelsey Bressett 3 1-4 8, Brianna Dunham 0 0-0 0, Kaylee Schworm 0 0-0 0, Sydney Smith 6 5-6 18. TOTALS: 19 8-16 48.

Morris 17 9 15 5 _ 46

Edmeston 7 8 15 18 _ 48

Three-point field goals: M 1 (Webster); E 2 (Bressett, Smith).

Jefferson 50, Gilboa 45

GILBOA: Jana Traver 2 1-2 5, Shelby Oliver 3 2-3 9, Allie McGuire 1 0-0 2, Kira Oliver 0 0-0 0, Sara Coons 3 0-0 6, Brooke Koerner 7 1-2 15, Alyssa Bailey 0 0-0 0, Makayla Foster 3 2-4 8, Brianna Alacci 0 0-0 0, Hayley Wright 0 0-0 0. TOTALS: 18 1 6-11 45.

JEFFERSON (6-8, 5-7): Shiann Bellenger 3 0-0 6, Kelly Parker 1 0-0 2, Olya Rizzo 3 0-0 6, Rachel Rockwell 0 0-0 0, Shania Speenburgh 3 6-6 15, Elissa Starheim 6 6-6 18, Emily Wenner 1 1-2 3. TOTALS: 14 3 13-14 50.

Gilboa 6 17 8 14 – 45

Jefferson 16 9 14 11 – 50

Three-point field goals: G 1 (S. Oliver); J 3 (Speenburgh 3). JV score: Gilboa won.

Schenevus 50, Richfield Springs 27

SCHENEVUS (10-3, 10-2): Sierra Bentley 4 0-0 8, Karly Cairo 0 1-3 1, Victoria Keever 0 0-0 0, Ceara Marlow 4 0-0 8, Sarah Mellor 3 3-3 9, Danielle Ost 0 3-4 3, Taylor Spranger 4 2-4 13, Danielle Tefft 1 4-4 6, Alyssa Turner 0 2-4 2. TOTALS: 16 15-22 50.

RICHFIELD SPRINGS (3-12, 2-10): Jerikah Hext 1 4-5 6, Kaity Richvalsky 1 0-2 2, Shannon Vigh 1 0-0 2, Vanessa Miller 1 2-6 4, Ashley Fuller 4 1-3 9, Petra Peretin 1 0-5 2, Nicolle Scheffler 1 0-0 2, Jamie Madaras 0 0-0 0. TOTALS: 10 7-21 27.

Schenevus 2 17 14 17 – 50

Richfield Springs 6 5 6 10 – 27

Three-point field goals: S 1 (Spranger). JV score: Schenevus won.

CV-S 44, Milford 39

MILFORD: Maddie Zenir 1 1-2 3, Kaley Chase 0 2-4 4, Frankie Green 0 0-0 0, Serena Chase 1 3-4 5, Mataiah Waters 0 1-2 1, Addy Lawson 7 6-10 21, Peggy Paffenroth 3 0-2 6, Marina Steele 0 1-4 1. TOTALS: 11 1 14-20 39.

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (8-6, 6-5): Annie Anderson 0 0-0 0, Roberta Zaccagnino 1 1-2 3, Rachel Peterson 0 0-0 0, Lauren Loucks 4 4-6 13, Jordan Loucks 4 0-0 8, Joanna Benning 0 0-0 0, Kylie Graham 2 0-0 4, Maddie Archer 7 2-2 16. TOTALS: 17 1 5-10 44.

Milford 4 12 6 17 – 39

CV-S 9 15 14 6 – 44

Three-point field goals: M 1 (Lawson); C 1 (Loucks). JV score: Milford won 29-28.

Cooperstown 48, Hamilton 33

COOPERSTOWN (15-2, 9-0): Nicole Cring 3 1-2 7, Sumer Murdock 5 1-2 12, Lexi Bloomfield 1 0-2 2, Alannah Haggerty 1 2-4 4, Noelle Palmatier 0 0-0 0, Micayla Church-Foster 0 0-2 0, Maggie Hall 2 0-0 5, Lucy Ford 0 0-0 0, Ellen Vibbard 1 0-0 2, S.J. Morosko 0 0-0 0, Caitlyn Briggs 0 0-0 0, Elizabeth Millea 7 0-0 16, Christina Noto 0 0-0 0. TOTALS: 20 4-12 48.

HAMILTON (8-9): Jess Welch 0 4-6 4, Lauren Weeks 1 3-4 5, Hayden Nolan 3 0-0 7, Sarah Foster 1 0-0 2, Teanna Wilcox 1 0-0 2, Hayleigh Hansen 3 0-0 7, Kendall Rusch 2 0-0 4, Bridgette Blaine 1 0-0 2, Josephine Jimenez 0 0-0 0. TOTALS: 12 7-10 33.

Cooperstown 19 12 15 2 – 48

Hamilton 6 7 7 13 – 33

Three-point field goals: C 4 (Millea 2, Murdock, Hall); H 2 (Nolan, Hansen). JV score: Cooperstown won.

Greene 58, Sidney 30

MAC 5-8 TOURNAMENT

First round

8-SIDNEY: Rileigh Genung 1 3-4 5, Mikala Finkbiner 0 0-0 0, Bethany Karl 0 3-4 3, Hannah Wood 0 0-2 0, Taylor Krom 2 0-4 4, Kelsey Decker 4 0-0 10, Nicole Smith 0 0-0 0, Brianna McClennon 4 0-0 8, Jolene Krom 0 0-0 0. TOTALS: 11 6-14 30.

5-GREENE (11-5): Tiffany Borst 2 0-1 4, Cierra Stoppkotte 1 0-0 2, Paige Castle 1 0-0 2, Alisha Montelione 0 2-2 2, Jessica David 3 0-0 6, Kaitlyn Gorton 8 3-5 24, Rebecca Smith 6 0-0 14, Katie Carey 2 0-3 4, Lindsey Brown 0 0-0 0. TOTALS: 23 5-11 58.

Sidney 11 4 10 5 _ 30

Greene 22 17 10 9 _ 58

Three-point field goals: S 2 (Decker 2); G 7 (Gorton 5, Smith 2). JV score: Greene won.

Afton 41, Hancock 29

MAC 5-8 TOURNAMENT

First round

7-HANCOCK: Ashley Banicky 1 1-2 3, Brooke Sherburne 1 0-0 2, Kayla Barringer 2 0-1 5, Lea Neuman 2 2-3 7, Ashley Drake 1 1-2 3, Jessica Worzel 1 0-1 2, Caitlin Wormuth 2 2-3 7. TOTALS: 10 6-12 29.

6-AFTON (10-7): Bailey Sherman 2 0-0 4, Payton Cutting 2 2-8 6, Kate Werth 1 0-0 3, Shakari Coss 6 0-2 14, Tanya Hatton 0 0-2 0, Connor Decker 3 0-0 6, Ashley Rogalsky 4 0-0 8, Alex Alford 0 0-0 0. TOTALS: 18 2-12 41.

Hancock 6 14 2 7 _ 29

Afton 17 5 12 7 _ 41

Three-point field goals: H 3 (Barringer, Neuman, Wormuth); A 3 (Werth, Coss 2). JV score: Hancock won.

BOYS BASKETBALL

Hancock 55, Afton 44

MAC 9-12 TOURNAMENT

First round

11-HANCOCK: Ryan Smith 2 0-0 4, Eli Holton 4 0-0 12, Tyler Philips 5 9-12 20, Zach Worobey 6 0-1 16, Travis Jennings 1 0-0 3, Lewis Hall 0 0-0 0, Brandon Felter 0 0-0 0 . TOTALS: 18 9-13 55.

10-AFTON (3-14, 2-10): Darien Heath 2 0-0 5, Rick Parsons 5 1-1 12, James Westfall 0 0-2 0, Austin Ticknor 0 0-0 0, Joe Schearer 1 0-0 2, Mitch Decker 5 0-0 11, Matt Olin 4 4-6 12, Kyle Hinman 1 0-0 2. TOTALS: 18 5-9 44.

Hancock 13 15 11 16 – 55

Afton 16 8 13 7 – 44

Three-point field goals: H 10 (Holton 4, Phillips, Worobey 4, Jennings); A 3 (Heath, Parsons, Decker). JV score: Afton won.

SKIING

Section Four Alpine Skiing

at Hunter Mountain

Boys team scores: 1, Windham 95.89; 2, Margaretville 113.38; 3, Hunter-Tannersville 128.26; 4, Roxbury 140.51; 5, Oneonta 173.14.

Top individuals: 1, Aidan Cohane (W) 31.20; 2, Brandon Cohane (W) 32.02; 3, Russell Pelham (W) 32.67; 4, Malcom Seamans (W) 36.08; 5, Caleb Todd (M) 36.44; 6, Joe Pelham (W) 37.10; 7, Riley Ancona (M) 37.14; 8, Tristen Jaeger (W) 37.97; 9, Mike Conroy (M) 39.80; 10, Danny Conroy (M) 39.85.

Girls team scores: 1, Windham 112.32; 2, Roxbury 135.02; 3, H-T, Oneonta, Stamford, did not qualify.

Top individuals: 1, Mattie Seamans (W) 35.66; 2, Sophia Jaeger (W) 38.66; 3, Cayley Woodbock (W) 39.00; 4, Samantha Simpfenderfer (W) 40.46; 5, Lucy Davis (W) 40.73; 6, Natalie Vining (W) 41.57; 7, Sydney Schuster (W) 42.30; 8, Kaelie VanLoan (R) 42.35; 9, Erin Hubbell (R) 44.58; 10, Tara Brennon (W) 45.49.

WRESTLING

Section Four Division II Tournament Seeds

Friday and Saturday at Broome County Arena

99 pounds: 1, Dean Raymond (Deposit/Hancock); 2, Nate Hansen (Oxford); 3, Brandon Gould (Watkins Glen); 4, Kiegan Brown (Maine-Endwell).

106: 1, Joe Rorick (Odessa-Montour); 2, Chris Cirigliano (Bainbridge-Guilford/Afton); 3, Jackson Bell (Owego); 4, Cole Rifanburg (Norwich).

113: 1, Joe Nelson (Oxford); 2, Kobe Garrehy (Maine-Endwell); 3, Dylan Wood (Walton); 4, Devon McKee (Deposit/Hancock).

120: 1, Nate Hayes (Windsor); 2, Anthony Colon (Chenango Valley); 3. Sean Ballard (Whitney Point); 4, Darren Ostrander (Watkins Glen).

126: 1, William Koll (Lansing); 2, Austin Ryan (Unatego); 3, Brandon Wheeler (Greene); 4, Ian Lupole (Susquehanna Valley).

132: 1, Tristan Rifanburg (Norwich); 2, Jesse Griswold (Bainbridge-Guilford/Afton); 3, Tyler Dickman (Greene); 4, Brock Post (Maine-Endwell).

138: 1, Connor Lapresi (Lansing); 2, Jesse Manuel (Tioga); 3, Austyn Bostwick (Waverly); 4, Nate Bell (Owego).

145: 1, Jordan Torbitt (Whitney Point); 2, Frank Garcia (Norwich); 3, Codie Nichols (Unatego); 4, Freedom Boda (Candor).

152: 1, Kyle Halladay (Chenango Valley); 2, Dan Dickman (Greene); 3, Kevin Thayer (Unatego); 4, Nik Hansen (Oxford).

160: 1, Mike Beckwith (Greene); 2, Leland Slawson (Unatego); 3, Brandon Ellers (Waverly); 4, Ian Chedzoy (Watkins Glen).

170: 1, Christian Dietrich (Greene); 2, Nicholas Jump (Sidney); 3, Josh Burg (Watkins Glen); 4, Jarid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley).

182: 1, Ryan Marszal (Unatego); 2, Joel Roselle (Greene); 3, Mike Beers (Walton); 4, Kyle Clark (Delhi).

195: 1, Mark Viviano (Bainbridge-Guilford/Afton); 2, Andrew Barnhart (Whitney Point); 3, Matt Brozovic (Maine-Endwell); 4, Alex Avolio (Unadilla Valley).

220: 1, Ryan Wolcott (Waverly); 2, Dillon Hurlburt (Marathon); 3, Dan Babcock (Deposit/Hancock); 4, Alex Morrow (Sidney).

285: 1, Matt Abbott (Windsor); 2, Tyler Hallett (Candor); 3, Austin Dean (Sidney); 4, Andrew Gillett (Marathon).