The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 13, 2013

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS BASKETBALL

Unatego 56, Greene 46

MAC SEMIFINAL

3-GREENE: Dan Treadwell 1 1-2 3, Zach Wentlent 5 0-0 11, Cameron Race 1 0-0 2, Justin Ekstorm 3 0-0 8, Brandon Davis 8 0-0 16, Colin Brooks 1 0-0 2, Day 2 0-0 4. TOTALS: 21 1-2 46

2-UNATEGO (13-4, 11-1): Kellen Komenda 3 4-4 10, Jon Wingate 2 0-0 4, Tanner Winchester 7 0-1 16, Tyler Butler 5 0-0 10, Phil Youngs 2 1-2 5, Johnathon Forte 0 0-0 0, Nick Becht 1 1-2 3, Erik Hartshorne, Quinn Barnhart 4 0-1 8. TOTALS: 24 6-10 56

Greene 12 14 12 8 _ 46

Unatego 17 12 12 15 _ 56

Three-point field goals: G 3 (Ekstorm 2, Wentlent); U 2 (Winchester 2).

CV-S 41, Worcester 37

WORCESTER: George Clements 0 1-2 1, Anthony Hewitt 1 0-0 2, Bobby Rundblad 1 0-0 2, Tim Mould 3 2-4 8, Jordan Wood 3 3-6 9, Jake Grover 0 0-0 0, J .T. Horne 4 4-6 12, Derek Pross 0 2-2 2. TOTALS: 12 12-20 37

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (10-7): Kyle Jaquay 4 4-6 13, Wyatt Crowley 3 1-3 9, Dustin Collins 3 0-0 6, Andrew Spencer 1 1-2 3, Ethan Drugatz 0 1-4 1, Cody Sears 0 0-0 0, Jake Ostrander 0 0-0 0, Ben Drugatz 2 0-2 4, Jake Spencer 2 0-0 5. TOTALS: 15 7-17 41

Worcester 6 7 12 12 _ 37

CV-S 8 10 11 12 _ 41

Three-point field goals: C 4 (Crowley 2, Jaquay, Spencer). JV score: CV-S won to complete perfect regular season.

Cooperstown 58, Hamilton 52

COOPERSTOWN (10-8, 7-5): Sawyer Haney 0 0-1 0, Jack Donnelly 2 5-6 10, Park Summers 0 0-0 0, Nico Knull 2 1-2 5, Ethan Bliss 8 2-2 22, Jordan Manikas 5 5-6 15, TOTALS: 18 15-21 58.

HAMILTON: Pat Falomen 1 0-0 2, Brent Harris 1 0-0 2, Bryce Bellinger 3 1-1 7, Logan Bailey 6 0-1 13, Ben Yavone 4 5-6 15, Zach Bow 3 1-2 7, Andrew Holcomb 2 0-0 4, Ingus Bakas 1 0-0 2. TOTALS: 21 7-10 52.

Cooperstown 18 11 13 16 _ 58

Hamilton 12 10 13 17 _ 52

Three-point field goals: C 5 (Bliss 4, Donnelly); H 3 (Bailey, Yavone 2). JV score: Hamilton won

GIRLS BASKETBALL

Davenport 30 Downsville 16

DAVENPORT (15-2): Cassie Wubbenhorst 4 0-2 8, Kassie Jeffers 2 0-1 4, Bailee Hymers 0 0-0 0, Melissa Sperry 0 0-0 0, Emily Whipple 0 0-0 0, Sam Maidens 5 1-2 13, Jenna Lutz 2 1-6 5, Megan Keil 0 0-0 0. TOTALS: 13 2-11 30.

DOWNSVILLE (8-9): Courtney Jennings 5 0-0 10, Ashley Bivens 0 0-0 0, Kaileen Townsend 2 2-4 6, Kendra Lacey 0 0-0 0, Ginny Gilkeson 0 0-2 0, Shakaria Hood 0 0-0 0. TOTALS: 7 2-6 16.

Davenport 6 7 9 8 _ 30

Downsville 1 7 2 6 _ 16

Three-point field goals: Dav 2 (Maidens 2). JV score: Davenport won.

Sidney 38, Hancock 37

MAC 5-8 CONSOLATION

SIDNEY: Rileigh Genung 0 0-0 0, Mikala Finkbiner 0 0-0 0, Bethany Karl 0 0-0 0, Hannah Wood 0 0-0 0, Taylor Krom 0 0-2 0, Kelsey Decker 5 1-3 15, Nicole Smith 0 0-0 0, Brianna McClennon 3 3-7 9, Jolene Krom 5 0-0 14. TOTALS: 13 4-12 38.

HANCOCK (8-10): Ashley Banicky 1 3-4 5, Brooke Sherburne 0 0-0 0, Kayla Barringer 2 1-4 5, Caitlyn Smith 0 0-0 0, Lea Neuman 2 0-0 5, Ashley Drake 0 1-2 1, Elizabeth Brown 0 1-2 1, Jessica Worzel 1 4-4 6, Caitlin Wormuth 4 5-11 14. TOTALS: 10 15-27 37.

Sidney 9 13 8 8 _ 38

Hancock 10 9 5 13 _ 37

Three-point field goals: S 8 (J. Krom 4, Decker 4); H 2 (Neumann, Wormuth). JV score: Hancock won.

Deposit 43, Walton 31

MAC 9-12 CONSOLATION

WALTON: Mikaelan Cucciarre-Stuligross 2 2-2 6, Heather Ogden 0 0-0 0, Megan McNamara 1 0-0 2, Janine Velardi 0 0-0 0, Tamara MacDonald 2 0-0 4, Shyla Rathmell 0 0-0 0, Lacey Speidell 1 0-0 3, Cortney Miller 6 0-2 14, Hayley O’Connor 0 0-0 0, Morgan Beardslee 1 0-0 2. TOTALS: 13 2-4 31.

DEPOSIT (4-14): Catherine Bush 6 0-0 13, Kylie Papagelos 2 1-2 6, Bridget Smith 1 0-0 2, Kimberly Newman 0 3-3 3, Lakeisha Allen 3 2-3 8, Justina Ellis 2 3-4 7, Kayla Miller 1 0-0 2, Janai Cornwell 0 2-4 2. TOTALS: 15 11-18 43.

Walton 11 5 4 11 _ 31

Deposit 8 16 7 12 _ 43

Three-point field goals: W 3 (Speidell, Miller 2); D 2 (Bush, Papagelos). JV score: Deposit won.

RS 56, St. Johnsville 38

ST. JOHNSVILLE (2-14): Megan Bradt 0 0-0 0, Jessi Hagadorn 1 0-0 2, Sam Cleveland 3 0-0 6, Rylie Smith 6 6-7 20, Taylor Russo 1 6-11 8, Rachael Graepel 1 0-0 2. TOTALS: 12 12-18 38.

RICHFIELD SPRINGS (4-12): Jerikah Hext 3 2-2 8, Kaity Richvalsky 8 5-6 21, Morgan Sylvester 3 2-6 8, Vanessa Dykstra 0 0-0 0, Vanessa Miller 3 0-0 6, Ashley Fuller 6 0-0 12, Petra Peretin 0 1-2 1, Jamie Madaras 0 0-0 0. TOTALS: 23 10-16 56.

St. Johnsville 6 8 12 12 _ 38

Richfield 15 16 6 19 _ 56

Three-point field goals: S 2 (Smith 2). JV score: RS won.

Stamford 49, Windham 23

Monday’s game

STAMFORD: Erin Hull 5 1-3 11, Cassie Ehrhart 4 3-7 11, Naleah Meier 3 1-2 10, Heather Dunning 1 0-1 2, Brandy Fane 1 2-6 4, Caitlin Moser 1 0-0 2, Kim Freer 3 1-4 7, Hailey Jutrzenka 1 0-0 2. TOTALS: 19 8-23 49.

WINDHAM (0-14): Mallory Grunenthal 3 0-0 7, Rachel Iacono 3 2-5 9, Hannah Exum 1 1-2 3, Keily Linger 0 2-4 2, Sheena Jaeger 1 0-0 2, Janelle Albert 0 0-2 0. TOTALS: 8 5-13 23.

Score by quarters not available

Three-point field goals: S 3 (Meier 3); W 2 (Grunenthal, Iacono). JV score: Stamford won, 26-24.

SKIING

Section Four Championships

at Belleayre Mountain

Boys slalom results: 1, Aidan Cohane (Windham) 66.78; 2, Russell Pelham (Windham) 71.12; 3, Alan Kochan (Hunter-Tannersville) 74.62; 4, Tristen Jaeger (Windham) 77.99; 5, Malcom Seamans (Windham) 79.90; 6, Caleb Todd (Margaretville) 80.14; 7, Riley Ancona (Margaretville) 80.36; 8, Mike Conroy (Margaretville) 84.55; 9, Max Gucker (H-T) 88.05; 10, Danny Conroy (Margaretville) 89.14.

Boys giant slalom results: 1, Aidan Cohane (Windham) 70.91; 2, Russell Pelham (Windham) 74.18; 3, Caleb Todd (Margaretville) 76.06; 4, Joe Pelham (Windham) 76.83; 5, Mike Conroy (Margaretville) 80.92; 6, Tristen Jaeger (Windham) 82.43; 7, Malcom Seamans (Windham) 83.91; 8, Anthony Holmok (Windham) 84.82; 9, Kragh Delello (Oneonta) 90.40; 10, Troy Bates (H-T) 91.69.

State qualifiers: 1, Aidan Cohane (Windham); 2, Brandon Cohane (Windham); 3, Russell Pelham (Windham); 4, Alan Kochan (H-T); 5, Malcom Seamans (Windham); 6, Joe Pelham (Windham); 7, Caleb Todd (Margaretville). Alternate _ Tristen Jaeger (Windham).

Girls slalom results: 1, Mattie Seamans (Windham) 87.21; 2, Samantha Simpfenderfer (Windham) 87.87; 3, Natalie Vining (Windham) 87.91; 4, Kaelie VanLoan (Roxbury) 91.10; 5, Sydney Schuster (Windham) 92.59; 6, Morgan Boyle (Stamford) 111.15; 7, Kate King (Stamford) 114.44; 8, Kendall Walcutt (Roxbury) 115.92; 9, Katie Czemerys (H-T) 123.66; 10, Kate Moran (Windham) 125.90.

Girls giant slalom: 1, Sophia Jaeger (Windham) 80.49; 2, Samantha Simpfenderfer (Windham) 84.06; 3, Cayley Woodbeck (Windham) 86.90; 4, Sydney Schuster (Windham) 86.96; 5, Kendall Walcutt (Roxbury) 88.96; 6, Tara Brennon (Windham) 91.70; 7, Erin Hubbell (Roxbury) 98.82; 8, Sonam Sherpa (Windham) 101.55; 9, Morgan Boyle (Stamford) 102.22; 10, Kate King (Stamford) 103.56.

State qualifiers: 1, Mattie Seamans (Windham); 2, Sophia Jaeger (Windham); 3, Samantha Simpfenderfer (Windham); 4, Cayley Woodbeck (Windham); 5, Natalie Vining (Windham); 6, Lucy Davis (Windham); 7, Kaelie VanLoan (Roxbury). Alternate _ Sydney Schuster (Windham).