The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 13, 2013

High School Results

(Continued)

DEPOSIT (4-14): Catherine Bush 6 0-0 13, Kylie Papagelos 2 1-2 6, Bridget Smith 1 0-0 2, Kimberly Newman 0 3-3 3, Lakeisha Allen 3 2-3 8, Justina Ellis 2 3-4 7, Kayla Miller 1 0-0 2, Janai Cornwell 0 2-4 2. TOTALS: 15 11-18 43.

Walton 11 5 4 11 _ 31

Deposit 8 16 7 12 _ 43

Three-point field goals: W 3 (Speidell, Miller 2); D 2 (Bush, Papagelos). JV score: Deposit won.

RS 56, St. Johnsville 38

ST. JOHNSVILLE (2-14): Megan Bradt 0 0-0 0, Jessi Hagadorn 1 0-0 2, Sam Cleveland 3 0-0 6, Rylie Smith 6 6-7 20, Taylor Russo 1 6-11 8, Rachael Graepel 1 0-0 2. TOTALS: 12 12-18 38.

RICHFIELD SPRINGS (4-12): Jerikah Hext 3 2-2 8, Kaity Richvalsky 8 5-6 21, Morgan Sylvester 3 2-6 8, Vanessa Dykstra 0 0-0 0, Vanessa Miller 3 0-0 6, Ashley Fuller 6 0-0 12, Petra Peretin 0 1-2 1, Jamie Madaras 0 0-0 0. TOTALS: 23 10-16 56.

St. Johnsville 6 8 12 12 _ 38

Richfield 15 16 6 19 _ 56

Three-point field goals: S 2 (Smith 2). JV score: RS won.

Stamford 49, Windham 23

Monday’s game

STAMFORD: Erin Hull 5 1-3 11, Cassie Ehrhart 4 3-7 11, Naleah Meier 3 1-2 10, Heather Dunning 1 0-1 2, Brandy Fane 1 2-6 4, Caitlin Moser 1 0-0 2, Kim Freer 3 1-4 7, Hailey Jutrzenka 1 0-0 2. TOTALS: 19 8-23 49.

WINDHAM (0-14): Mallory Grunenthal 3 0-0 7, Rachel Iacono 3 2-5 9, Hannah Exum 1 1-2 3, Keily Linger 0 2-4 2, Sheena Jaeger 1 0-0 2, Janelle Albert 0 0-2 0. TOTALS: 8 5-13 23.

Score by quarters not available

Three-point field goals: S 3 (Meier 3); W 2 (Grunenthal, Iacono). JV score: Stamford won, 26-24.

SKIING

Section Four Championships

at Belleayre Mountain

Boys slalom results: 1, Aidan Cohane (Windham) 66.78; 2, Russell Pelham (Windham) 71.12; 3, Alan Kochan (Hunter-Tannersville) 74.62; 4, Tristen Jaeger (Windham) 77.99; 5, Malcom Seamans (Windham) 79.90; 6, Caleb Todd (Margaretville) 80.14; 7, Riley Ancona (Margaretville) 80.36; 8, Mike Conroy (Margaretville) 84.55; 9, Max Gucker (H-T) 88.05; 10, Danny Conroy (Margaretville) 89.14.

Boys giant slalom results: 1, Aidan Cohane (Windham) 70.91; 2, Russell Pelham (Windham) 74.18; 3, Caleb Todd (Margaretville) 76.06; 4, Joe Pelham (Windham) 76.83; 5, Mike Conroy (Margaretville) 80.92; 6, Tristen Jaeger (Windham) 82.43; 7, Malcom Seamans (Windham) 83.91; 8, Anthony Holmok (Windham) 84.82; 9, Kragh Delello (Oneonta) 90.40; 10, Troy Bates (H-T) 91.69.

State qualifiers: 1, Aidan Cohane (Windham); 2, Brandon Cohane (Windham); 3, Russell Pelham (Windham); 4, Alan Kochan (H-T); 5, Malcom Seamans (Windham); 6, Joe Pelham (Windham); 7, Caleb Todd (Margaretville). Alternate _ Tristen Jaeger (Windham).

Girls slalom results: 1, Mattie Seamans (Windham) 87.21; 2, Samantha Simpfenderfer (Windham) 87.87; 3, Natalie Vining (Windham) 87.91; 4, Kaelie VanLoan (Roxbury) 91.10; 5, Sydney Schuster (Windham) 92.59; 6, Morgan Boyle (Stamford) 111.15; 7, Kate King (Stamford) 114.44; 8, Kendall Walcutt (Roxbury) 115.92; 9, Katie Czemerys (H-T) 123.66; 10, Kate Moran (Windham) 125.90.

Girls giant slalom: 1, Sophia Jaeger (Windham) 80.49; 2, Samantha Simpfenderfer (Windham) 84.06; 3, Cayley Woodbeck (Windham) 86.90; 4, Sydney Schuster (Windham) 86.96; 5, Kendall Walcutt (Roxbury) 88.96; 6, Tara Brennon (Windham) 91.70; 7, Erin Hubbell (Roxbury) 98.82; 8, Sonam Sherpa (Windham) 101.55; 9, Morgan Boyle (Stamford) 102.22; 10, Kate King (Stamford) 103.56.

State qualifiers: 1, Mattie Seamans (Windham); 2, Sophia Jaeger (Windham); 3, Samantha Simpfenderfer (Windham); 4, Cayley Woodbeck (Windham); 5, Natalie Vining (Windham); 6, Lucy Davis (Windham); 7, Kaelie VanLoan (Roxbury). Alternate _ Sydney Schuster (Windham).

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results