The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

March 29, 2013

Local Volleyball

ONEONTA CITY MEN

A Division Playoffs

March 26 Quarterfinal: 4-Peace Masons def. 5-Chicken Pluckers, 20-13, 20-15, 22-20.

April 2 Semifinals: 1-West End Iron vs. 4-Peace Masons (C1), 8 p.m.; 2-Dick’s Sporting Goods vs. 3-Sewards Sand & Gravel (C2), 8 p.m.

April 9 Championship: Semifinal winners (C2), 8 p.m.

B Division Playoffs

March 26 Quarterfinals: 1-LaFever’s def. 8-Boyle’s Excavating, 20-5, 20-5, 20-5; 2-Stanley-Wade School of Dance def. 7-Miller Financial, 20-15, 15-20, 20-9, 20-7; 3-Amos Contracting def. 6-Copper Fox, 20-18, 20-9, 20-15; 5-Liberty Tax Service def. 4-Southside Slammers, 20-17, 20-11, 15-20, 20-10.

April 2 Semifinals: 1-LaFever’s vs. 5-Liberty Tax Service (C1), 6:30 p.m.; 2-Stanley-Wade School vs. 3-Amos Contracting (C2), 6:30 p.m.

April 9 Championship: Semifinal winners (C2), 6:30 p.m.

ONEONTA CITY WOMEN

A Division Playoffs

March 27 Quarterfinal: 5-Mama Nina’s def. 4-The Plains, 20-9, 20-18, 20-5.

April 3 Semifinals: 1-Gouldin Law vs. 5-Mama Nina’s (C1), 8 p.m.; 2-Mamco vs. 3-Last Call (C2), 8 p.m.

April 10 Championship: Semifinal winners (C2), 8 p.m.

B Division Playoffs

March 27 Quarterfinals: 1-Jamey Novick Photography def. 8-Shipping Room, 20-6, 20-7, 20-13; 2-Copper Fox def. 7-Heller Funeral Home, 20-10, 20-5, 20-3; 3-Patriot Masonry def. 6-Sears/DC Marketing, 20-18, 20-4, 20-14; 4-Ballers def. 5-80’s Ladies, 20-15, 17-20, 20-17, 20-16.

April 3 Semifinals: 1-Jamey Novick Photography vs. 4-Ballers (C1), 6:30 p.m.; 2-Copper Fox vs. 3-Patriot Masonry (C2), 6:30 p.m.

April 10 Championship: Semifinal winners (C2), 6:30 p.m.

Note: All playoff games at Asa C. Allison Jr. Municipal Building, Oneonta.

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results