The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

April 10, 2013

OHS track sweeps Windsor

STAFF REPORT

Skylar Thompson and Ben Gollin each won three events to led the Oneonta High's boys defeated visiting Windsor, 96 1/3-44 2/3, in a season-opening Southern Tier Athletic Conference track meet Tuesday.

Thompson won both the 100 meters (11.7 seconds) and the 200 (24.1), and anchored the Yellowjackets' winning 400 relay team that crossed in 47.1.

Gollin won the 1,600 (4:59.2) and was part of victorious 1,600 and 3,200 relay teams, which finished in 3:45.5 and 9:21.5, respectively.

Mitchel Couch and Mat Robinson also won two events. He placed first in the shot put (38 feet, 6 inches) and the discus (133-2). Robinson placed first in the 400 hurdles (1:02.0) and the high jump (5-6).

James Longo (800, 2:13.1), Mat Robinson (400 hurdles, 1:02.0), Aaron Murphy (triple jump, 40-4 ½) and Cameron Hazard (pole vault, 10-6) also won events for the Yellowjackets.

Oneonta's girls opened their STAC season with a 93.5-46.5 win over the Black Knights.

Abby Picinich earned wins in the 100 (13.2) and the 200 (28.0), and Jen Jelic swept the hurdles events, winning the 100 in 16.5 and the 400 in 1:07.6, and won the triple jump (32-6).

Brittney Herrick placed first in the high jump (4-10) and the pole vault (6-6).

Mary Buzzanca contributed a victory in the 400, crossing in 1:05.9.

The Yellowjackets will host Chenango Valley on April 16.

at Oneonta

Boys team scores: Oneonta 96 1/3, Windsor 44 2/3

100 meters: 1, Skylar Thompson (O) 11.7. 200: 1, Skylar Thompson (O) 24.1. 400: 1, Nick Baxter (W) 55.8; 3, Scott Conrad (O) 56.7. 800: 1, James Longo (O) 2:13.1. 1600: 1, Ben Gollin (O) 4:59.2.

3200: 1, Dennis Travis (W) 10:33.7; 2, Logan Mancuso (O) 10:40.5. 110 hurdles: 1, Logan Doolittle (W) 17.1; 3, Cameron Hazard (O) 18.1. 400 hurdles: 1, Mat Robinson (O) 1:02.0. 400 relay: 1, Oneonta (Dominic Flebotte, Aaron Murphy, Dan Decker, Skylar Thompson) 47.1. 1,600 relay: 1, Oneonta (Ben Gollin, Dan Decker, Mat Robinson, James Longo) 3:45.6. 3.200 relay: 1, Oneonta (Logan Mancuso, Alex Fox, James Longo, Ben Gollin) 9:21.5. Shot put: 1. Mitchel Couch (O) 38-6. Discus: 1. Mitchel Couch (O) 133-2. Long jump: 1, Gerald Menta (W) 18-8; 2, Tim Bemis (O) 18-6. Triple jump: 1, Aaron Murphy (O) 40-4 1/2. High jump: 1, Mat Robinson (O) 5-6. Pole vault: 1, Cameron Hazard (O) 10-6.

Girls team scores: Oneonta 93.5, Windsor 46.5.

100 meters: 1, Abby Picinich (O) 13.2. 200: 1, Abby Picinich (O) 28.0 400: 1, Mary Buzzanca (O) 1:05.9 800: 1, Maddie Zeitz (W) 2:24.6; 2, Tyler Hitchcock (O) 2:35.5. 1,500: 1, Maddi Zeitz (W) 5:15.5; 3, Melissa Emilio (O) 5:52.3. 3,000: 1, Mackenize Sage (W) 12:46.3; 3, Nica Ficano (O) 13:07.2. 100 hurdles: 1, Jen Jelic (O) 16:5. 400 hurdles: 1, Jen Jelic (O) 1:07.6. 400 relay: 1. Oneonta (Buzzanca, Jelic, Picinich, Alexandria Sakoulis) 52.5.1,600 relay: 1, Oneonta (Buzzanca, Sakoulis, Picnich, Emilio) 4:34. 3,200 relay: 1, Oneonta (Hitchcock, Emilio, Sable Booker, Alissa Garufi) 10:42.9. Shot put: 1, Brittney Hagerman (W) 27-8; 2, Natalie Vanderlaan-Meyering (O) 27-1. Discus: 1, Angelic DeMarco (W) 76-1; 2, Kynisha Atickson (O) 69-9. Long jump: Keegan Perry (W) 15-1; 2, Alexandria Sakoulis (O) 13-10. Triple jump: 1, Jen Jelic (O) 32-9. High jump: 1, Brittney Herrick 4-10. Pole vault: 1, Brittney Herrick 6-6.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results