The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

February 23, 2013

Friday's High School Results

--
The Daily Star

---- — GIRLS BASKETBALL

Oneonta 60, Waverly 30

SECTION FOUR CLASS B

Semifinal

4-WAVERLY (19-1): Jenna Bowman 3 0-0 8, Sabrina Bowman 2 3-4 8, Victoria Cron 1 0-0 2, Taylor Nelson 0 0-0 0, Emily Walker 1 0-1 3, Taylor Bodine 0 0-0 0, Mckhenna Mattison 0 1-2 1, Jordan Raupers 1 0-0 2, Reylyn Schwartzhoff 3 0-1 6, Megan Wilbur 0 0-0 0, Emiley Myers 0 0-0 0, Kylie Newman 0 0-2 0, Kiana Manuel 0 0-0 0, Kate McEvoy 0 0-0 0. TOTALS: 11 4-10 30.

1-ONEONTA (17-1): Ceili Getman 1 2-2 4, Hayley Dower 2 2-2 8, Minnie Webster 1 0-0 3, Kelsey Baker 2 1-2 5, Rachel Wessells 0 1-2 1, Mariah Ruff 10 6-7 28, Sierra Sangetti-Daniels 0 0-0 0, Natalie Vanderlaan-Meyering 3 3-5 9, Maria DiMartin 1 0-0 2, Erin Mushtare 0 0-0 0, Diandra Sangetti-Daniels 0 0-0 0, Meg Burns 0 0-0 0, Michelle Lee-St . Marthe 0 0-0 0. TOTALS: 20 15-20 60.

Waverly 7 11 7 5 – 30

Oneonta 14 12 14 20 – 60

Three-point field goals: W 4 (J. Bowman 2, S. Bowman, Walker); O 5 (Dower 2, Webster, Ruff 2).

Harpursville 53, UV 51

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal

6-HARPURSVILLE (16-3): Marci Ritter 0 0-0 0, Shelby Medovich 2 4-6 9, Holly Henry 0 2-2 2, Esperanza Gutierrez 0 0-2 0, Savannah Murray 2 6-9 11, Tatianna Sosnowsky 5 0-0 10, Miranda Drummond 8 2-2 21. TOTALS: 17 14-21 53.

3-UNADILLA VALLEY (15-2): Emily Converse 0 0-0 0, Corrine Izard 0 2-2 2, Taylor Davis 4 0-0 9, Jenn Elliott 0 0-0 0, Amanda Off 10 4-4 25, Hannah Lazarus 0 0-0 0, Morgan Weidman 0 0-0 0, Jordan Anderson 3 9-14 15. TOTALS: 17 15-20 51.

Harpursville 8 11 15 19 – 53

Unadilla Valley 12 7 14 19 – 51

Three-point field goals: H 5 (Drummond 3, Medovich, Murray); U 2 (Davis, Off).

Unatego 34, Tioga 24

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal

5-UNATEGO (16-4): Robin Foster 5 1-2 11, Kayla Talbot 2 0-0 4, Casey Manzanero 1 2-2 4, Courtney Bullis 0 0-0 0, Sarah Mannina 2 3-6 9, Cassidy Newman 1 0-0 2, Marissa Woodard 2 0-0 4, Michaela Reynolds 0 0-0 0. TOTALS: 13 6-10 34.

4-TIOGA (16-4): Danielle Barto 0 0-0 0, Hannah Manwaring 2 1-2 3, Madison Tinney 0 0-0 0, Sierra Beebe 0 0-0 0, Sarah Whitney 0 2-2 2, Emily Schweiger 1 0-0 2, Kallie Patsellis 3 1-2 7, Natalie Burns 3 2-2 8, Alexis Swagler 0 0-0 0. TOTALS: 9 6-8 24.

Unatego 8 11 9 6 – 34

Tioga 2 10 8 4 – 24

Three-point field goals: U 2 (Mannina 2).

Franklin 59, Schenevus 49

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

8-SCHENEVUS (12-6): Sierra Bentley 3 1-2 7, Karly Cairo 0 1-2 1, Victoria Keever 0 0-0 0, Ceara Marlow 3 0-0 6, Sarah Mellor 8 2-2 18, Danielle Ost 0 0-0 0, Taylor Spranger 5 4-7 15, Danielle Tefft 0 0-0 0, Alyssa Turner 0 2-4 2, Jennifer Walke 0 0-0 0. TOTALS: 19 10-17 49.

1-FRANKLIN (18-0): Jessica Downin 0 0-0 0, Marisa Cawley 10 2-3 23, Kristin Heidenreich 1 0-0 2, Alexis Hurlburt 0 0-0 0, Mariah McNeilly 3 0-0 6, Paige Fairchilds 0 0-0 0, Jordan Beers 3 15-18 22, Haley Downin 2 0-0 4, Keri Schmidt 0 0-0 0, Mara Stalter 1 0-0 2, Lindsay Huyck 0 0-0 0. TOTALS: 20 17-21 59.

Schenevus 11 9 15 12 – 47

Franklin 13 15 12 19 – 59

Three-point field goals: F 2 (Cawley, Beers); S 1 (Spranger).

SK 45, Morris 37, OT

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

7-MORRIS (14-4): Kelsea Webster 7 3-11 18, Amanda Flint 0 1-2 1, Haley Wist 3 0-0 6, Alexis Forgit 3 1-4 7, McKenna Hungerford 6 1-4 13, Lexi Bookhout 0 0-0 0. TOTALS: 19 6-21 45.

2-SOUTH KORTRIGHT (19-1): Kayla Warycha 3 1-2 7, Tori Rockefeller 3 0-1 8, Brianna Laing 0 0-0 0, Burk Cole 0 0-0 0, Cali Lutz 0 0-0 0, Kayla Craft 3 6-6 12, Miquela Hanselman 4 1-1 10. TOTALS: 13 8-10 37.

Morris 10 2 10 13 10 – 45

South Kortright 6 11 4 14 2 – 37

Three-point field goals: M 1 (Webster); S 3 (Rockefeller 2, Hanselman).

Davenport 41, Candor 23

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

6-CANDOR (8-10): Elixis Patak 0 0-0 0, Karissa Russell 0 0-0 0, Mikayla Short 1 0-0 2, Brittni Swansbrough 1 0-0 2, Sierra Szwec 0 0-0 0, Rachel Barnhart 4 0-0 8, Miranda Russell 1 0-0 2, Jen Rodriguez 1 4-8 6, Siarah Jo Roes 0 3-7 3, Emily Potter 0 0-2 0. TOTALS: 8 7-17 23.

3-DAVENPORT (17-3): Cassie Wubbenhorst 5 2-6 12, Kassie Jeffers 0 1-6 1, Sarah Haight 4 7-8 17, Bailee Hymers 0 0-0 0, Melissa Sperry 1 2-3 4, Emily Whipple 0 0-0 0, Sam Maidens 2 0-2 4, Jenna Lutz 0 3-4 3, Megan Keil 0 0-0 0, Abby Wood 0 0-0 0, Brooke Gano 0 0-0 0. TOTALS: 12 15-29 41.

Candor 6 4 9 4 – 23

Davenport 9 9 12 11 – 41

Three-point field goals: D 2 (Haight 2).

SC 61, Marathon 58

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

12-MARATHON (7-12): Shelby Underwood 0 0-0 0, Amanda Horten 4 6-10 15, Drew Barber 1 2-2 4, Danielle Tedbles 0 0-0 0, Alana Holl 4 7-8 16, Alyssa Sliker 1 0-0 3, Eryn Griep 2 2-2 6, Nicole Hammond 1 0-0 2, Megan Contri 4 4-6 12. TOTALS 17 21-28 58.

4-SOUTHERN CAYUGA (12-8): Jessie Kopp 5 9-14 19, Sydney Cullen 2 4-8 9, Maddie Burns 0 1-2 1, Emily Kopp 0 1-2 1, Allyson Smith 2 0-0 4, Allie Morrissey 1 0-0 2, Jackie Brown 0 0-0 0, Adrianne Torea 7 3-4 17, Alex Hetherington 4 0-0 8. TOTALS: 21 18-30 61.

Marathon 8 17 15 18 – 58

Southern Cayuga 18 12 17 14 – 61

Three-point field goals: M 3 (Horten, Holl, Sliker); S 1 (Cullen).

Marathon 54, Afton 36

SECTION FOUR CLASS D

Tuesday’s First Round

12-MARATHON (7-11): Drew Barber 1 1-4 3, Megan Conte 3 3-4 9, Eryn Griep 3 0-4 6, Ellana Holl 0 2-4 5, Amanda Horton 7 1-2 18, Danielle Peebles 4 2-2 13, Alyssa Sliker 0 0-0 0. TOTALS: 18 9-20 54.

5-AFTON (10-8): Payton Cutting 3 9-12 15, Connor Decker 3 0-0 6, Ashley Rogalski 2 0-0 7, Bailey Sherman 1 1-2 3, Caterina Werth 1 0-2 5. TOTALS: 10 10-16 36.

Marathon 10 20 10 14 – 54

Afton 11 9 5 11 – 36

Three-point field goals: M 3 (Holl, Horton, Peebles); A 2 (Rogalski, Werth ).

BOYS BASKETBALL

Lansing 72, B-G 52

SECTION FOUR CLASS C

Wednesday’s First Round

11-BAINBRIDGE-GUILFORD (10-8): Austin Bauerle 10 3-4 26, Brooks Harmon 4 2-2 12, Corbin Palmer 2 2-3 6, Lucas Butcher 1 0-0 2, Mike Carlin 2 2-3 6, Nick Gronowski 0 0-0 0, Tyler Johnson 0 0-0 0, Dylan Moffitt 0 0-0 0. TOTALS: 14 9-12 52.

6-LANSING (14-4): Nate McIntosh 3 0-0 9, Tyler Winslow 1 0-0 2, Ellington Hopkins 5 3-6 17, Logan Osterman 1 0-0 2, Thomas Lange 1 0-0 3, Ben Rourke 5 0-0 10, Greg Lehr 2 0-0 4, Thomas Townes 6 3-6 15, Jack Stevens 4 2-2 10. TOTALS: 28 8-14 72.

Bainbridge-Guilford 24 11 7 10 – 52

Lansing 13 19 18 22 – 72

Three-point field goals: B 5 (Bauerle 3, Harmon 2); L 8 (Hopkins 4, McIntosh 3, Lange).

Elmira ND 73, Delhi 42

SECTION FOUR CLASS C

Wednesday’s First Round

14-DELHI (8-10): Brandon Simonds 3 0-0 7, Michael Staples 2 0-0 5, Tyler Dugan 0 0-0 0, Ethan Jahn 1 0-0 2, Mitch Reed 1 0-0 2, Connor Tucker 1 1-2 3, Ben Denison 3 3-6 12, Brady Sackett 1 0-2 2, Zack Fogle 0 0-0 0, Brian Hannigan 1 0-0 2, Alex Specht 3 1-2 7. TOTALS: 16 5-12 42.

Delhi three-point field goals: 5 (Denison 3, Simonds, Staples).

Note: Statistics for Elmira Notre Dame and quarter-by-quarter scores were not reported.