The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 24, 2013

High School Results

BOYS SOCCER

Gilboa 3, Delhi 2

SECTION FOUR CLASS D

First round

Gilboa 2 1 – 3

Delhi 2 0 – 2

13-Gilboa (9-7): Hunter Grace 3-0, Zak Perry 0-1.

4-Delhi (8-7): Mitch Reed 2-0.

Shots-corner kicks: G 11-1; D 11-5.

Goalies: Philip Berger (G) 7; Leon Cohane (D) 7.

Edmeston 3, Schenevus 0

SECTION FOUR CLASS D

First round

Schenevus 0 0 – 0

Edmeston 1 2 – 3

12-Schenevus (7-7-2): None.

5-Edmeston (13-4): Linton Wainright 1-0, Allen Wheeler 1-0, Austin Axtell 1-0, Dante Cornnell 0-1.

Shots-corner kicks: S 11-7; E 14-4.

Goalies: Robert Burton (S) 9; Logan Vibbard (E) 9, Nick DeVries 0.

SK 4, Stamford 3

SECTION FOUR CLASS D

First round

Stamford 2 1 – 3

South Kortright 1 3 – 4

10-Stamford (8-6-1): Liam Collins 1-0, Glen Cioccari 1-2, Dustin King 1-0.

7-South Kortright (10-4-2): Sam Fabrykiewicz 2-1, Ryan Sluiter 1-0, Ty Lamport 1-0, Ty Magnan 0-1.

Shots-corner kicks: St. 7-5; SK 15-11.

Goalies: Ken Ward (St) 10; Brett Post (SK) 3.

Davenport 1, Franklin 0

SECTION FOUR CLASS D

First round

Franklin 0 0 – 0

Davenport 1 0 – 1

14-Franklin (6-8-2): None.

3-Davenport (13-3): Michael Libby 1-0, Bailey Banks 0-1.

Shots-corner kicks: F 5-3; D 18-5.

Goalies: Turner Thies (F) 13; Chris Kopf (D) 5.

Milford 4, Roxbury 0

SECTION FOUR CLASS D

First Round

Roxbury 0 0 – 0

Milford 1 3 – 4

11-Roxbury (9-8): None.

6-Milford (13-4): Peyton Griffiths 1-1, Blake Elliott 1-0, William Ward 0-2, own goal.

Shots-corner kicks: R 6-3; M 10-4.

Goalies: Jacob Davis (R) 6; Matt Laing (M) 6.

Morris 1, Southern Cayuga 0

SECTION FOUR CLASS D

First round

Morris 1 0 – 1

Southern Cayuga 0 0 – 0

9-Morris (9-5-2): Mike Murphy 1-0.

8-Southern Cayuga (4-9-2): None.

Shots-corner kicks: M 6-3; S 4-3.

Goalies: Aidan Staib (M) 4; Ben Malone (S) 4.

Walton 2, UV 1

SECTION FOUR CLASS C

First Round

Walton 0 2 – 2

UV 0 1 – 1

9-Walton (12-5): Nate Peiper 1-1, Jared Beach 1-0.

8-UV (9-6-1): Mason Alford 1-0.

Shots-corner kicks: W 13-7; U 7-3.

Goalies: Dylan Walley (W) 6; Kyle King (U) 10.

S-VE 3, Unatego 0

SECTION FOUR CLASS C

First round

Unatego 0 0 – 0

S-V-E 0 3 – 0

12-Unatego (10-5-1): None.

5-S-V-E (13-1-1): Ben Schanbacher 2-0, Jesse Pillotson 1-0, Lewis Schreicer 0-1.

Shots-corner kicks: U 4-1; S 17-7.

Goalies: Mark Maruszewski (U) 6; Derrick Carman (S) 2.

Marathon 6, B-G 1

SECTION FOUR CLASS C

First round

B-G 1 0 – 1

Marathon 3 3 – 6

6-Marathon (11-3): N/A

11-B-G (9-8): Zach Smith 1-0.

Shots-corner kicks: M 19-8; B 7-1.

Goalies: Brandt McCall (B) 10; Zack Branstadt (M) 3.

Cooperstown 2, Waterville 0

SECTION THREE CLASS C

First round

Waterville . 0 0 – 0

Cooperstown 2 0 – 0

10-Waterville: None.

7-Cooperstown (9-6-1): Lyman Townsend 1-0, Steven Serafen 1-0, Park Summers 0-1, Max Clinton 0-1.

Shots-corner kicks: W 3-0; C 27-8.

Goalies: K. Prindle (W) 7; Kevin Frevele (C) 2.

FIELD HOCKEY

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal

Greene 3, Sidney 1

Greene 1 2 – 3

Sidney 1 0 – 1

7-Greene (8-6): Tiffany Borst 1-0, Kristy Hackett 1-0, Laura Durdon 1-1, Katherine Klecha 0-2, Jessica David 0-1.

2-Sidney (10-6): Hannah Wood 1-0, Katy DeShaw 0-1.

Shots-penalty corners: G 12-6; S 5-3.

Goalies: Julia Abnell (G) 1; Kelsey Decker (S) 8.

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results