The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 28, 2013

2013 Section Four Tournaments

SECTION FOUR TOURNAMENTS

Results and schedules for the Section Four Tournaments involving area teams in field hockey, boys soccer, girls soccer and volleyball.

FIELD HOCKEY

Class C

Oct. 23 Quarterfinals

1-Whitney Point bye

4-Tioga 1, 5-Deposit 0

3-Afton 3, 6-Windsor 2

7-Greene 3, 2-Sidney 1

Oct. 29 Semifinals

4-Tioga (11-5) at 1-Whitney Point (10-3), 3:30 p.m.

7-Greene (8-6) at 3-Afton (11-5), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Greene, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Class B

Oct. 23 Quarterfinals

1-Susquehanna Valley bye

4-Chenango Forks 7, 5-Newark Valley 0

3-Dryden bye

2-Oneonta bye

Oct. 26 Semifinals

4-Chenango Forks 1, 1-Susquehanna Valley 0, OT

2-Oneonta 3, 3-Dryden 1

Nov. 2 Championship

4-Chenango Forks (9-7) at 2-Oneonta (12-4) at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class C

Oct. 23 First Round

1-Lansing bye

9-Walton 2, 8-Unadilla Valley 1

5-Spencer-Van Etten 3, 12-Unatego 0

4-Trumansburg 2, 13-Tioga 0

3-Elmira Notre Dame 7, 14-Newfield 0

6-Marathon 6, 11-Bainbridge-Guilford 1

7-Watkins 1, 10-Seton Catholic Central 0

2-Greene 5, 15-Candor 0

Oct. 26 Quarterfinals

1-Lansing 6, 9-Walton 0

5-Spencer-Van Etten (13-1-1) at 4-Trumansburg (14-2), 3:30 p.m.

6-Marathon 1, 3-Elmira Notre Dame 0

2-Greene 3, 7-Watkins Glen 0

Oct. 30 Semifinals

5-S-VE/4-Trumansburg at 1-Lansing (16-1), 3:30 p.m.

6-Marathon (13-3) at 2-Greene (18-0), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class D

Oct. 23 First Round

1-Margaretville bye

9-Morris 1, 8-Southern Cayuga 0

5-Edmeston 5, 12-Schenevus 0

13-Gilboa 3, 4-Delhi 2

3-Davenport 1, 14-Franklin 0

6-Milford 4, 11-Roxbury 0

7-South Kortright 4, 10-Stamford 3

2-Cherry Valley-Springfield bye

Oct. 26 Quarterfinals

1-Margaretville 6, 9-Morris 2

13-Gilboa 3, 5-Edmeston 1

3-Davenport 2, 6-Milford 1

2-CV-S 4, 7-South Kortright 0

Oct. 30 Semifinals

at Wright National Soccer Campus

13-Gilboa (10-7) vs. 1-Margaretville (16-0), 3:30 p.m.

3-Davenport (13-3) vs. 2-CV-S (16-1), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

GIRLS SOCCER

Class B

Oct. 22 First Round

1-Seton Catholic Central bye

8-Newark Valley 2, 9-Union Springs 0

5-Dryden bye

4-Chenango Forks bye

3-Susquehanna Valley bye

6-Whitney Point bye

7-Waverly bye

2-Oneonta bye

Oct. 24 Quarterfinal

4-Chenango Forks 3, 5-Dryden 3 (CF advanced on pks)

Oct. 25 Quarterfinals

1-Seton CC 1, 8-Newark Valley 0

3-Susquehanna Valley 1, 6-Whitney Point 0

2-Oneonta 2, 7-Waverly 0

Oct. 29 Semifinals

4-Chenango Forks (9-6) at 1-Seton CC (12-2-1), 3:30 p.m.

3-Susquehanna Valley (13-2) at 2-Oneonta (14-2-1) at Baker Field, 4 p.m.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results