The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 28, 2013

Weekend High School Results

--
The Daily Star

---- — CROSS COUNTRY

STAC Championships

at Pheasant Hill CC

Oneonta boys: 23, Sam Baskin 17:45; 24, Logan Mancuso 17:48; 50, Jacob DePauw 18:47; 55, Luke Anderson 19:01; 61, Matt Longo 19:17; 63, Ryan Layman 19:19; 110, Alex Kahl 29:27.

Oneonta girls: 46, Amelia French 23:06; 48, Jamie Keown 23:13; 73, Eliana Fox 24:49; 83, Nika Ficano 25:47; 93, Rory Decker 28:47.

FOOTBALL

M-E 56, Oneonta 0

Saturday’s game

Oneonta 0 0 0 0 – 0

Maine-Endwell 21 21 7 7 – 56

Darnell Woolfolk 65 run (Stephen Pham kick)

Darnell Woolfolk 18 pass from Kyle Gallagher (Stephen Pham kick)

Darnell Woolfolk 80 run (Stephen Pham kick)

Kyle Gallagher 84 run (Stephen Pham kick)

Jake Sinicki 4 pass from Kyle Gallagher (Stephen Pham kick)

Colin LaSalle 2 run (Stephen Pham kick)

Trevor Gableman 21 run (Stephen Pham kick)

Lance Sheard 1 run (Stephen Pham kick)

Oneonta rushing: Austin Scheer 2-5, Matt Bitzer 4-4, Sam Sherrill 11-64, James Longo 14-41, Jake Crotser 5-22.

Maine-Endwell rushing: Kyle Gallagher 5-120, Adam Gallagher 1-10, Drew Gallagher 2-1, Trevor Gableman 7-58, Jon Cerra 1-19, Lance Sheard 1-3, Darnell Woolfolk 5-183, Colin LaSalle 2-23, Trent Story 2-(-1), Tyler Rockwell 1-16.

Oneonta passing: Jake Crotser 6-for-13, 7 yards, 1 int.

Maine-Endwell passing: Kyle Gallagher 6-for-14, 102 yards.

Oneonta receiving: Matt Bitzer 3-4, James Cibella 1-3, Austin Scheer 2-0.

Maine-Endwell receiving: Jake Sinicki 2-43, Trevor Gableman 3-41, Darnell Woolfolk 1-18.

SCC 19, Delhi 8

Saturday’s game

Seton CC 6 6 0 7 – 19

Delhi 0 0 8 0 – 8

S – Robert Olsen 50 run (kick failed)

S – Robert Olsen 30 run (kick failed)

D – Tyler Cumpston recovered fumble in end zone (Austin Bedient run)

S – Sam Crowley 3 run (Dan O’Brien kick)

Seton rushing: Sam Crowley 16-113, Daniel O’Brien 7-7, Robert Olsen 21-168, Aaron Whitman 2-9, N/A 1-0, N/A 2-20.

Delhi rushing: Austin Bedient 13-50, Conner Gioffe 1-4, Noah Dedominicis 7-43, Ryan Telian 6-4, Trey Mostert 1-(-6), Justin Mattice 5-10, Brian Ingram 1-20.

Seton passing: Robert Olsen 0-for-5.

Delhi passing: Conner Gioffe 0-1, 1 int; Justin Mattice 2-for-7, 20 yards.

Seton receiving: None.

Delhi receiving: Dylan Cumpston 1-14, Noah Dedominicis 1-6.

Elmira ND 36, Walton 28

SECTION FOUR CLASS D

Friday’s quarterfinal

Walton 6 6 8 8 – 28

Elmira ND 8 8 6 14 – 36

W – Derek Mead 10 run (run failed)

E – Tom Agan 46 pass from Hunter Thomas (Hunter Thomas run)

W – Christian Rutherford 15 run (run failed)

E – Alex Frisbie recovered fumble in end zone (Troy Dygert run)

E – Tom Agan 43 run (run failed)

W – Austin Kilmer 14 run (Austin Kilmer run)

W – Quinn Harby recovered blocked punt in end zone (Derek Mead run)

E – Tom Agan 15 run (Troy Dygert run)

E – Tom Agan 20 run (run failed)

Walton rushing: Austin Kilmer 6-46, Christian Rutherford 12-59, Derek Mead 12-45, Quinn Harby 22-102, Blake Hitt 3-3.

Elmira Notre Dame rushing: Hunter Thomas 4-(-8), Troy Dygert 2-10, Tom Agan 20-161, Joe Prunier 1-(-2), Derrick Stark 1-7.

Walton passing: Blake Hitt 1-for-9, 8 yards, 1 int.

Elmira Notre Dame passing: Hunter Thomas 7-for-16, 98 yards, 2 ints.

Walton receiving: Christian Rutherford 1-8.

Elmira Notre Dame receiving: Tom Agan 1-46, Derrick Stark 1-2, Derek Marshall 5-50.

Tioga 31, Sidney 0

SECTION FOUR CLASS D

Friday’s quarterfinal

Sidney 0 0 0 0 – 0

Tioga 7 14 7 3 – 31

Josh Kithcart 46 pass from Ryan Verguson (Tanner Folk kick)

Justin Fiske 6 pass from Ryan Verguson (Tanner Folk kick)

Jesse Manual 25 run (Tanner Folk kick)

Ryan Verguson 1 run (Tanner Folk kick)

Tanner Folk 25 FG

Sidney rushing: Brandon Bessett 1-1, Mike Chase 15-60.

Tioga rushing: Jeff Lynch 1-12, Brad Jump 19-192, Aaron Brentnall 1-0, Jesse Manuel 22-175, Ryan Verguson 5-19, Jake Lewis 1-7, Marcus Ulrich 2-8, Adam Zwierlein 3-17.

Sidney passing: Patrick Vibbard 10-for-22, 143 yards.

Tioga passing: Ryan Verguson 5-for-11, 91 yards.

Sidney receiving: Jordan Constable 1-9, Tanner Schunk 4-57, Brandon Bessett 1-4, Mike Chase 1-17, Dillon Rutenber 3-56.

Tioga receiving: Sam Burns 1-12, Dylan House 1-11, Justin Fiske 2-22, Josh Kithcart 1-46.

B-G 38, Watkins Glen 6

Friday’s game

Bainbridge-Guilford 21 0 7 10 – 38

Watkins Glen 6 0 0 0 – 6

B – Mike Carlin 27 pass from Cole Webb (Lucas Butcher kick)

B – Mike Carlin 34 pass from Cole Webb (Lucas Butcher kick)

W – No. 3 2 run (run failed)

B – Mike Carlin 4 run (Lucas Butcher kick)

B – Mike Carlin 11 interception return (Lucas Butcher kick)

B – Lucas Butcher 23 FG

B – Pedro Aparicio 10 run (Lucas Butcher kick)

Bainbridge-Guilford rushing: Mike Carlin 16-75, Dylan Moffitt 11-125, Cole Webb 4-12, Pedro Aparicio 6-87, Lucas Butcher 2-(-1), Spencer Stevens 2-8.

Bainbridge-Guilford passing: Cole Webb 2-for-3, 61 yards.

Bainbridge-Guilford receiving: Mike Carlin 2-61.

UV 27, Oxford 14

Friday’s game

Oxford 7 0 0 7 – 14

Unadilla Valley 0 13 6 8 – 27

O – 4 run (kick good)

U – Brett Hanslmeier 19 pass from Ryan Postma (conversion failed)

U – Brett Hanslmeier 15 pass from Ryan Postma (Brett Hanslmeier kick)

U – Alex Avolio 40 run (conversion failed)

O – 1 run (kick good)

U – Dillon Rifanburg 1 run (Alex Avolio pass from Ryan Postma)

Unadilla Valley rushing: Dillon Rifanburg 9-26, Alex Avolio 20-140, Bob Sponable 2-(-7), Ryan Postma (5-(-20).

Unadilla Valley passing: Ryan Postma 8-for-13, 129 yards, 1 int.

Unadilla Valley receiving: Dillon Rifanburg 1-36, Mike Patrick 2-25, Brett Hanslmeier 4-53, Jared White 1-15.

BOYS SOCCER

Oneonta 3, Dryden 1

SECTION FOUR CLASS B

Saturday’s Semifinal

Dryden 1 0 – 1

Oneonta 1 2 – 3

3-Dryden (11-4): Jacob Czapranski 1-0.

2-Oneonta (12-4): Theo Malone 1-0, Peter Paluch 1-0, Ian Oliver 1-0, Kragh Delello 0-2, Zach Joseph 0-1.

Shots-corner kicks: D 8-2; O 13-4.

Goalies: Haile Cutter (D) 5; Jeremy Leary (O) 4.

Lansing 6, Walton 0

SECTION FOUR CLASS C

Quarterfinal at Cortland State

Walton 0 0 – 0

Lansing 3 3 – 6

9-Walton (12-6): None.

1-Lansing (16-1): Alex Schutz 1-0, Ben Kutler 0-1, Ben Eisenhut 1-0, Jason Yahn 1-2, Clint Herzog 2-0, Donovan Baird 1-0.

Shots-corner kicks: W 3-4; L 23-8.

Goalies: Dylan Walley (W) 12; Bryce Stanhope (L) 3.

Margaretville 6, Morris 2

SECTION FOUR CLASS D

Saturday’s Quarterfinal

Morris 0 2 – 2

Margaretville 3 3 – 6

9-Morris (9-6-2): Ryan Morlock 1-1, Sam Ernst 1-0, Dillon Humphries 0-1.

1-Margaretville (16-0): Kyle Short 3-1, Matt Van Valkenburg 1-1, Roberto Sarabia 1-1, Dylan Shaffer 1-0, Sam Gil 0-1, Cooper Reither 0-1.

Shots-corner kicks: Mor 4-5; Mar 14-6.

Goalies: Aidan Staib (Mor) 6; Marvin Morales (Mar) 1, Eric Mathiesen (Mar) 2.

Davenport 2, Milford 1

SECTION FOUR CLASS D

Saturday’s Quarterfinal

Milford 1 0 – 1

Davenport 2 0 – 2

6-Milford (13-5): Peyton Griffiths 1-0, Eli Rutledge 0-1.

3-Davenport (14-3): Josh Davi 1-0, Kyle Moorby 1-1, Cody Wamsley 0-1.

Shots-corner kicks: M 9-5; D 10-1.

Goalies: Max Lang (M) 8; Chris Kopf (D) 7.

CV-S 4, South Kortright 0

SECTION FOUR CLASS D

Saturday’s Quarterfinal

South Kortright 0 0 – 0

CV-S 1 3 – 4

7-South Kortright (10-5-2): None.

2-Cherry Valley-Springfield (16-1): Kurt Pressly 2-0, Ben Drugatz 1-0, Noah Russo 1-1, Hunter Cox 0-1, Luke Palumbo 0-1.

Shots-corner kicks: S 3-2; C 10-2.

Goalies: Brett Post (S) 3, Noah Dougherty 2; Jeremy Pickett (CV-S) 2.