The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

November 13, 2013

High School Honors

--
The Daily Star

---- — CROSS COUNTRY

Midstate Athletic Conference

BOYS ALL-STARS

First Team: Joe DeVona (Afton), Declan Kottmeier (Delhi), Alex Legg (Delhi), Alex Padovani (Delhi), Talon Keefe (Deposit/Hancock), Logan Murray (Edmeston), Dan Villano (Harpursville), Dean Howard (Sidney).

Second Team: Kyle Hinman (Afton), Cooper Maney (Delhi), Ryan Hornbeck (Deposit/Hancock), Kevin Latimer (Deposit/Hancock), Nick Arnecke (Edmeston), Connor Kline (Edmeston), Dustin Johnson (Unadilla Valley).

Team sportsmanship: Afton.

GIRLS ALL-STARS

First Team: Daphne Knapp (Afton), Paige Polizzi (Afton), Katie Aikens (Delhi), Katherine Erickson (Delhi), Madison Kline (Edmeston), Mackenzie Porter (Edmeston), Rachael King (G-MU/Morris), Nicole Mackey (Unadilla Valley).

Second Team: Christina Erickson (Delhi), Amelie Legg (Delhi), Alina Hood (Delhi), Taylor Mostert (Delhi), Katie Arnold (Edmeston), Autumn Hogland (Edmeston), Sophia Garry (G-MU/Morris).

Team sportsmanship: Edmeston.

GOLF

Delaware League All-Stars

First Team: Gavin Cob (Davenport), Mychal Grant (Gilboa), Ben Standhard (Gilboa), Dylan Legg (Hunter-Tannersville), Kyle Short (Margaretville), Eric Mathiesen (Margaretville), Tyler Lamport (South Kortright/Andes), Dan Marino (Windham), Skyler Schoonmaker (Windham).

Second Team: Zak Perry (Gilboa), Hunter Perry (Gilboa), Chase Plattner (Hunter-Tannersville), Matt Van Valkenburg (Margaretville), Shannon Sprague (Roxbury), Matt Soule (SK/Andes), Ryan Sluiter (SK/Andes), Ed Moran (Windham), Malcolm Seamans (Windham).

Honorable mention: Cole Fancher (Gilboa), Zane Lewis (H-T), James Quagliano (Jefferson), James Warner (Margaretville), Dylan Shaffer (Margaretville), Isaac Walker (Roxbury), Schuyler German (SK/Andes), Matt Anderson (Stamford), Lawrence Lamanec (Windham), Luke Rasmussen (Windham).

BOYS SOCCER

Delaware League All-Stars

First Team: Kyle Moorby (Davenport), Travis Briggs (Davenport), Cody Wamsley (Davenport), Anthony Shields (Downsville), Brett Potter (Gilboa), Kyle Short (Margaretville), James Warner (Margaretville), Roberto Sarabia (Margaretville), Joey McAfee (Roxbury), Kris Walcutt (Roxbury), Griff Metzko (South Kortright), Ty Magnan (South Kortright), Dan Nelson (South Kortright), Gregg Mattice (Stamford), Glen Cioccari (Stamford).

Second Team: Chris Kopf (Davenport), Matt Finne (Davenport), Antonio Gomes (Downsville), Michael Tompkins (Downsville), Zak Perry (Gilboa), Jordan Radcliffe (H-T), Elijah Ruoff (H-T), Matt Van Valkenburg (Margaretville), Cooper Reither (Margaretville), Victor Mendoza (Margaretville), Jacob Davis (Roxbury), Sam Fabrykiewicz (SK), Dan Fronckowiak (SK), Ken Ward (Stamford), Dustin King (Stamford), Zach Meyer (Windham), Aidan Cohane (Windham).

Honorable mention: Michael Libby (Davenport), Paul Clark (Davenport), Josh Wood (Davenport), Dylan Fiske (Downsville), Justin Baxter (Downsville), Christian Cooer (Gilboa), Jake Davis (H-T), John Quagliano (Jefferson), Sam Gil (Margaretville), Colby Russo (Margaretville), Charlie Dietrich (Roxbury), Josh Riley (Roxbury), Ryan Sluiter (SK), Joe Roberts (SK), Tyler Townsend (Stamford), Liam Collins (Stamford), Malcolm Seamans (Windham).

GIRLS SOCCER

Delaware League All-Stars

First Team: Sarah Haight (Davenport), Kaileen Townsend (Downsville), Leigha La Tourette (Downsville), Taylor Mattice (Gilboa), Shelby Oliver (Gilboa), Samantha Dibbell (Hunter-Tannersville), Emily Wenner (Jefferson), Kaitlin Short (Margaretville), Lisa Boyke (Roxbury), Shannon Sprague (Roxbury), Brianna Laing (South Kortright), Tori Rockefeller (South Kortright), Kim Freer (Stamford), Mattie Seamans (Windham).

Second Team: Abby Wood (Davenport), Kendra Lacey (Downsville), Skylie Roberts (Gilboa), Emily Farrell (H-T), Jillian Nappi (Jefferson), Cora Bruno (Margaretville), Jade Meehan (Roxbury), Lexi Du Bois (South Kortright), Kaitlyn Stinson (South Kortright), Becki Alberti (Stamford), Jane Rion (Windham), Susannah Simpfenderfer (Windham), Natalie Vining (Windham).

Honorable mention: Bailee Hymers (Davenport), Jayra Blanton (Davenport), Lucy Kunz (Downsville), Carli Pinner (Downsville), Jana Traver (Gilboa), Allison McGuire (Gilboa), Kylie Miller (H-T), Shiann Bellinger (Jefferson), Jess Camano (Margaretville), Elia Tanzer (Margaretville), Kailie Van Loan (Roxbury), Burkley Cole (South Kortright), Shianne Coss (South Kortright), Hailey Jutrzenka (Stamford), Caitlyn Moser (Stamford), Keily Linger (Windham), Gaea Turman (Windham).