The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 25, 2013

Thursday's Sectional Class Track Championships

(Continued)

Shot put: 1, Brooke Bonney (Nor) 37-2.25; 2, Brittney Herrick (One) 31-6.75; 3, Michelle Lee St. Marthe (One) 31-5.25; 4, Sarah Rote (Wav) 30-8.5; 5, Brittany Hagarman (Win) 30-8.25; 6, Holly Bjalme-Evans (SV) 30-2.

Long jump: 1, Morgan Hagenbuch (Nor) 16-4; 2, Marysa Campbell (Nor) 15-3.5; 3, Kaylee Uhl (Wav) 15-0.75; 4, Emilia French (One) 14-5.25; 5, Hailey Brewer (SV) 14-3.75; 6, Michaela Fazio (Nor) 14-3.

Triple jump: 1, Allison Coughlin (M-E) 32-9.75; 2, Morgan Hagenbuch (Nor) 32-2.25; 3, Shelby Benjamin (Nor) 31-11.5; 4, Hailey Brewer (SV) 31-10.75; 5, Vanessa Salerno (Nor) 30-8.25; 6, Melinda Houck (Win) 29-9.75.

High jump: 1, Brittney Herrick (One) 5-0; 2, Natalie Vanderlaan-Meyering (One) 5-0; 3, Teagan Perry (Win) 4-10; 4, Shelby Benjamin (Nor) 4-10; 5, Brenda Barry (CV) 4-8; 6, Meagan Stanton (Wav) 4-8; 6, Sam Kutchinski (Owe) 4-8.

Pole vault: 1, Sidney Shaffer (Wav) 9-6; 2, Hope Olsen (SV) 9-6; 3, Clare Mastronardi (SV) 7-6; 4, Sarah Brackett (One) 7-0.

CLASS C BOYS

Thursday at Newark Valley

Team scores: 1, Sidney 94; 2, Trumansburg 76; 3, Lansing 61; 4, Gilbertsville-Mount Upton/Morris 36; 4, Unatego 36; 6, Dryden 33; 7, Bainbridge-Guilford/Afton 32; 8, Thomas A. Edison 31; 9, Union Springs 28; 10, Chenango Forks 20; 11, Moravia 17; 11, Groton 17; 11, Whitney Point 17; 14, Tioga 16; 15, Newark Valley 14; 15, Watkins Glen 14; 15, Greene 14; 18, Spencer-Van Etten 1; 18, Walton 1.

100 meters: 1, David Van Alstine (Unat) 11.78; 2, Eddie Ray Cotton (GMUM) 11.84; 3, Robert Smith (WP) 11.88; 4, Aaron McCarroll (Sid) 12.13; 5, Derick Shrauger (NV) 12.21; 6, Matthew Wilson (TAE) 12.33.

200: 1, Robert Smith (WP) 23.80; 2, Eddie Ray Cotton (GMUM) 24.16; 3, David Van Alstine (Unat) 24.17; 4, Hunter Sowersby (Sid) 24.35; 5, Derick Shrauger (NV) 24.50; 6, Liam Joyce (Dry) 24.56.

400: 1, Jeremy Flohr (Gre) 52.14; 2, Ben Smith (Tru) 52.77; 3, Ethan Green (Sid) 52.90; 4, Hunter Sowersby (Sid) 53.15; 5, Mitch Lepianka (US) 53.88; 6, Jay Bame (B-G/A) 54.03.

800: 1, Austin McCarroll (Sid) 1:58.02; 2, Evan Degraw (US) 1:59.19; 3, Danny Zheng (Lan) 2:04.10; 4, Josh Langley (WG) 2:06.67; 5, Brett Humphries (Unat) 2:06.82; 6, Theo Moore (Gro) 2:07.46.

1,600: 1, Matt Gill (WG) 4:30.27; 2, Zachary Jacobson (NV) 4:41.02; 3, Tyler Sutherland (Tru) 4:42.52; 4, Adam Bauerle (B-G/A) 4:43.56; 5, Cameron Grant Hill (GMUM) 4:44.98; 6, Nash Kulina (WP) 4:47.77.

3,200: 1, Ben Eisenhut (Lan) 9:51.98; 2, Tim Chappell (US) 9:59.34; 3, Tyler Sutherland (Tru) 10:12.04; 4, Jason Jenks (Gro) 10:21.24; 5, Jeremy Head (Tru) 10:25.93; 6, Adam Bauerle (B-G/A) 10:28.35.

110 hurdles: 1, Will Holt (Dry) 16.54; 2, Ryan Podolak (Mor) 16.62; 3, Kyle Carr (Tru) 16.95; 4, Mike Ward (Sid) 17.32; 5, Joel Twitchell (Gro) 17.53; 6, Jacob Cozzarin (Tru) 17.75.

400 hurdles: 1, Kyle Carr (Tru) 59.34; 2, Ryan Podolak (Mor) 1:00.12; 3, Mike Ward (Sid) 1:01.21; 4, Joel Twitchell (Gro) 1:01.84; 5, Will Holt (Dry) 1:02.84; 6, David Perry (S-VE) 1:02.91.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results