The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 25, 2013

Local Sports Results

LOCAL CYCLING

USPP TIME TRIAL

Results Wednesday from the Upper Susquehanna Pedalers and Paddlers Bicycle Time Trial, a 10.2-mile course starting and finishing at the intersection of State Route 205 and City Highway 48, near Exit 13 of Interstate-88.

Results: 1, Peter Martin 24:59; 2, Kyle Brier 26:27; 3, Mark Davidson 27:06; 4, Jeff Lent 27:07; 5, Erik Strahl 28:22; 6, Loren Graham 28:27; 7, Phil Morrissey 28:56; 8, Patrick Breunig 31:01.

July 10: Time Trial, 6:15 p.m.

July 17: Hill Climb, 6:15 p.m.

July 24: Time Trial, 6:15 p.m.

Note: All events are held on a weather-permitting basis. Helmets are required and riders younger than age 18 must have parental consent each time they ride.

More information: uspp.pbworks.com.

LOCAL GOLF

2-MAN MEMORIAL

May 18-19 at Delhi College GC

First Flight: Brad Anderson, Jon Barber 60-66--126; Dan Wormuth, Mark McGraw 64-69--133; Rob Anderson, Rich Meade 64-71--135; Mike Wagner Jr., John Robertson 67-69--136; Eli Townsend-Bryan Boyer 68-68--136; Charlie Beveridge, Floyd Eighmey 68-70--138; Rick Eckhardt, Shane Dirig 71-68--139.

Second Flight (top three only): Jim Gioffe, Gary Petcavage 62-71--133; Paul Roach, Pete Gutliph 66-69--135; Duane Ely, Jack Jordan 70-66--136.

Third Flight (top three only): Mike Hinkley, Bill Giesse 66-70--136; Tony Michalowski, John Michalowski 69-69--138; Branden Gabriel, Tim Patterson 69-70--139.

Fourth Flight (top three only): Henry Nyberg, Paul Ignatovich 65-70--135; Jim Natale, Steve Hubbard 67-72--139; Tom Reider, Chris Hynes 68-72--140.

Fifth Flight (top three only): Tom Hoell, Pete Kinirons 74-72--146; Scott Tuttle, Brad Tuttle 72-75--147; Luke Hathaway, Nick Hogan 73-75--148.

Sixth Flight (top three only): Derek Stanton, Derek Brundage 74-71--145; John Hamil, Jeremy Aubry 75-74--149; Dick Dewey, Joe McAndrew 72-77--149.

Closest to pin on 14: David Reynolds 2-7 (white); Paul Roach 8-1 (blue); Mike Hynes 3-11 (white); Bryan Boyer 39-2 (blue).

LOCAL RUNNING

RIVERSIDE 5K

Results May 19 of the 10th annual Riverside Elementary 5K.

Place, Runner, Time

1, Scott Hornung 18:32; 2, Wayne Allen 18:47; 3, James Longo 19:09; 4, Fred Schwarzhan 19:18; 5, Kyle Breier 20:06; 6, Kristin Jones 20:22; 7, Steve Hornung 20:33; 8, Andrew Stanton 20:42; 9, Kaitlyn Stinson 20:46; 10, Todd Stinson 20:48.

11, Daniel Decker 21:33; 12, Geoff Hassard 21:46; 13, Dennis Kropp 21:52; 14, Paul Griswold 21:53; 15, Tom Benoit 22:02; 16, Sean Robinson 22:11; 17, Ron Pleban 22:15; 18, Jackie Pondolfino 22:21; 19, Robert Scanlon 22:34; 20, Kaylee Packard 22:41.

21, Jonathan Philby 22:45; 22, Caleb Kropp 22:56; 23, Cameron Neer 23:02; 24, Scott Paulin 23:05; 25, Liam Flynn 23:10; 26, Teddy McGraw 23:13; 27, Jacqueline Scanlon 23:15; 28, Stacy Mitchell 23:17; 29, Magon Maloy 23:18; 30, Ann Lewicki 23:31.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results