The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 25, 2013

Local Sports Results

(Continued)

31, Kyle Davidson 23:42; 32, Cory Telarico 23:53; 33, Angela Saggese 23:58; 34, Kimberly Scofield 24:00; 35, Hanna Jacobson 24:01; 36, Heather White 24:03; 37, Melissa Jervis 24:05; 38, Mark Philpott 24:06; 39, Ben Morrison 24:14; 40, Arthur Frye 24:21.

41, Kerry Huffman 24:24; 42, Steve Balandanza 24:32; 43, Tyler Scofield 24:38; 44, Paula Fitch 24:46; 45, Abigail Dening 24:47; 46, Nicole Philpott 25:34; 47, Cheyne Fassett 26:04; 48, Sierra Houck 26:15; 49, Heidi Brantley 26:43; 50, Randi Perkins 26:56.

51, Lauren Armel 26:59; 52, Nate Furman 27:42; 53, Jackie Frankl 27:46; 54, Tim Keegan 27:48; 55, Kelly McGraw 27:52; 56, Jessica Klien 27:59; 57, Ben Davidson 28:06; 58, Jessica Burr 28:11; 59, Alyssa Perillo 28:18; 60, Seamus Catella 28:35.

61, Aiven Malanoski 28:41; 62, Jake Ghiorse 29:15; 63, Tyler Froh 29:19; 64, Heidi Bjorness 29:23; 65, Mary Brantley 29:24; 66, Liz Knudson 29:54; 67, Amy Kropp 29:56; 68, Stephanie Holmes 30:12; 69, Chip Holmes 30:24; 70, Kirsten Gargash 30:26.

71, Tim Gargash 30:28; 72, Dale Naples 30:29; 73, Greg Muehl 31:03; 74, Dillon Maier 31:04; 75, Chris Shuler-Ghiorse 31:07; 76, Howard Silvernail 31:09; 77, Lauren Carlson 31:49; 78, Winn Wolfe 32:00; 79, Eric Knudson 33:04; 80, Abigail Dent 33:39.

81, Tammy Allison 33:44; 82, Lesley Wilber 33:57; 83, Ava Wilber 34:05; 84, Michelle Hendley 34:06; 85, Julia Iannello 34:27; 86, Lisa Iannello 34:39; 87, Chris Risse 34:40; 88, Debbie Reep-Maskin 36:04; 89, Madelyn Eggler 36:28; 90, Abby Eggler 36:36.

91, Todd Romanelli 36:54; 92, JJ Moussa 37:13; 93, Anthony Romanelli 37:51; 94, Dawn Perillo 38:01; 95, John Brosnan 38:37; 96, Angelina Burr 40:24; 97, Emma Knudson 41:01; 98, Nicole Metz 41:01; 99, Hannah Mattison 42:33; 100, Josh Mattison 43:26.

101, Sean Mattison 43:27; 102, Elizabeth Brantley 43:35; 103, Ethan Kropp 43:44; 104, Elle Wilber 43:53; 105, David Wilber 43:55; 106, Jane Dent 43:57; 107, Elizabeth Cleveland 45:36; 108, Montanna Miller 45:37; 109, Jon Hendley 45:37; 110, Julia Rissberger 46:49.

111, Dave Rissberger 47:41; 112, Marie Jacobsen 47:43; 113, Preston Benjamin 48:16; 114, Mary Benjamin 48:17; 115, William Dent 53:55; 116, June Hansen 53:55.

Age-Group Winners

12-and-under: Caleb Kropp; Abby Dening.

13-16: James Longo; Kaitlyn Stinson.

17-20: Daniel Decker; Kim Scofield.

21-30: Magon Maloy.

31-40: Wayne Allen.

41-50: Todd Stinson; Paula Fitch.

51-60: Steve Hornung; Ann Lewicki.

61-70: Paul Griswold; June Hansen.

Over 70: Dillon Maier.

LOCAL SOFTBALL

ONEONTA CITY MEN

Team Record

The Copper Fox 2-0

R&D Excavating 2-0

Ruffino’s 2-0

Thetford’s/Legends 2-0

CB/Kenyon/I88/3Kings 0-2

FD Depot/Copper Fox 0-2

Miller Financial 0-2

Oneonta Job Corps 0-2

May 21: R&D 17, C/K/I/3K 1; Ruffino’s 19, Miller 2; Copper Fox 19, Fuzzy Dogs 4; Thetford’s/Legends 19, Oneonta JC 0.

May 23: R&D 12, Fuzzy Dogs 1; Ruffino’s 16, Oneonta JC 0; Copper Fox 11, C/K/I/3K 3; Thetford’s/Legends 19, Miller 1.

ONEONTA CITY WOMEN

Advanced Division

Team Record

Monser’s/Joey’s Outback 1-0

R&D Excavating 1-0

Heller Funeral/CC Chevy 0-1

Stella Luna 0-1

May 20: R&D 12, Stella 3; Monser’s/Joey’s 7, Heller/Chevy 0.

Recreational Division

Team Record

Joey’s Outback/Pete’s FB 1-0

Milford/Wahl/Davies/Dezines 1-0

Time to Tan/NY Skin Vein 1-0

Jimmy T’s/Legends 0-0

Bookhout Funeral/Gilly’s 0-1

Pit Crew/Brower/Bella/Kips 0-1

Red Jug Pub 0-1

May 20: M/W/D/D 7, PC/B/BM/K 3; TT/NYSVC 9, Bookhout/Gilly’s 8; Joey’s/Pete’s 24, Red 6.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results