The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 5, 2014

High School Results

(Continued)

400 relay: 1, Windsor 46.47; 5, Walton 49.16.

1,600 relay: 1, Oneonta (Hunter Allen, James Longo, Mat Robinson, Skylar Thompson) 3:42.68; 6, Delhi (Russell Cobane, Josh Shepard, Alex Padovani, Billy Branciforte) 4:03.74.

3,200 relay: 1, SV 8:54.47; 4, Walton 10:02.27; 5, Laurens (Carter Powers, Kyle Sherry, Caleb Novko, Dylan Crean) 10:27.07.

Long jump: 1, Tor Wildenstein (Dryden) 20-1.

Triple jump: 1, Tor Wildenstein (Dryden) 42-0.

High jump: 1, Marquis Jackson (SV) 6-0; 4, Mat Robinson (Oneonta) 5-6; 6, Jacob DePauw (Oneonta) 5-4.

Shot put: 1, Matt Williams (Marathon) 41-4 ¾; 5, Andrew Gould (Oneonta) 37-7 ¾.

Discus: 1, Billy Adams (JC) 121-5; 4, Andrew Gould (Oneonta) 105-6.

Pole vault: 1, Nick Baxter (Windsor) 12-0; 4, Alex Padovani (Delhi) 8-0; 5, Billy Branciforte (Delhi) 8-0.

Girls team scores: Seton Catholic Central 89, Susquehanna Valley 79, Windsor 76, Dryden 74, Oneonta 71, Chenango Valley 46, Johnson City 36, Stamford 26, Delhi 24, Laurens 23, Walton 13, Marathon 1, Harpursville/Afton 0, Deposit 0, Whitney Point 0.

100 meters: 1, Emily Cluck (JC) 13.10; 4, Charlotte Lee (Laurens) 13.86.

200: 1, Abbey Yatsko (Dryden) 26.14; 4, Charlotte Lee (Laurens) 28.40; 6, Marly Davies (Oneonta) 28.62.

400: 1, Abbey Yatsko (Dryden) 59.58; 4, Kim Kehr (Walton) 1:03.39; 4, Marly Davies (Oneonta) 1:04.82.

800: 1, Missy Emilio (Oneonta) 2:26.49; 4, Lyndsey Adams (Stamford) 2:42.48.

1,500: 1, Jamie Farrell (SCC) 5:13.46; 3, Meghan Voorhees (Stamford) 5:24.27; 4, Emilia French (Oneonta) 5:26.93; 5, Katie Aikens (Delhi) 5:43.01.

3,000: 1, Kaylee Stone (Windsor) 11:13.16; 4, Meghan Voorhees (Stamford) 11:53.03.

100 hurdles: 1, Brittney Herrick (Oneonta) 16.95; 5, Merissa Castillo (Walton) 18.14.

400 hurdles: 1, Nicole Blazicek (SCC) 1:11.39; 4, Mallory Herrick (Oneonta) 1:16.30.

2,000 steeplechase: 1, Emily Cortese (SV) 8:17.64; 5, Heather Dunning (Stamford) 8:47.50; 6, Nika Ficano (Oneonta) 9:01.69.

400 relay: 1, Dryden 52.79; 5, Walton 56.67; 6, Delhi (Tristen Bowker, Olivia Wakin, Heleena Hilson, Agie Hook) 56.94.

1,600 relay: 1, SCC 4:18.12; 2, Oneonta (Missy Emilio, Eliana Fox, Emilia French, Marly Davies) 4:22.85; 4, Walton 4:46.28; 5, Laurens (Rachel Murello, Amanda Cruz, Courtney Sherry, Charlotte Lee) 4:51.23.

3,200 relay: 1, Stamford (Meghan Voorhees, Gabbi Caiazza, Amanda Alberti, Lyndsey Adams) 11:10.83; 4, Delhi (Christina Erickson, Megan Shaver, Marissa Shaver, Katherine Erickson) 12:33.23; 6, Laurens (Hannah Faulkner, Lindsay Carrigan, Kaitlyn Watson, Sophia Barnes) 12:48.12.

Long jump: 1, Katie Yurenda (CV) 14-5; 2, Olivia Wakin (Delhi) 13-11; 4, Madison Allen (Oneonta) 13-10.

Triple jump: 1, Nicole Blazicek (SCC) 32-0; 5, Rachel Murello (Laurens) 30-1 ½; 6, Holly Keown (Oneonta) 30-1.

High jump: 1, Brittney Herrick (Oneonta) 5-2 (meet record); 3, Mallory Herrick (Oneonta) 4-10; 5, Courtney Sherry (Laurens) 4-6.

Shot put: 1, Holly Bjalme-Evans (SV) 33-1 ¼; 2, Nova Otieno (Oneonta) 33-0; 3, Holly Buccheri (Laurens) 31-6 ½; 4, Abby Hall (Delhi) 30-11; 6, Kim Kehr (Walton) 29-7 ½.

Discus: 1, Hannah Elliott (CV) 96-11; 3, Abby Hall (Delhi) 80-11; 4, Kynisha Atkinson (Oneonta) 79-7; 5, Holly Buccheri (Laurens) 78-9.

Pole vault: 1, Jamie Mullins (Dryden) 9-0; T5, Meghan McAteer (Delhi) 7-6; T5, Amelie Legg (Delhi) 7-6.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results