The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 15, 2014

Local Paddling

ED WESSELS CANOE REGATTA

Results Saturday from the Ed Wessels Canoe Regatta.

AA Women C-2 Pro

1 AA1 3:19:34 Carol Dailey, Wayne, Pa.; Hype Dailey, Carneys Point, NJ.

2 AA 2 3:22:39 Pam Fitzgerald, Scotia; Vicki Cummings, Meridan, Conn.

B Men Over 50 C-1 Stock

1 B1 3:36:41 Alex Wing, Morris

2 B2 3:49:05 Scott Jerauld, Bainbridge

E Men Under 50 C-1 Amateur

1 E1 3:28:46 Fran Kopta, Sherman

2 E2 4:02:26 Jaime Elderkin, Franklin

F Men 50-60 C-1 Amateur

1 F2 3:27:10 John Young, Portlandville

2 F4 3:37:52 Mike Stensland, South New Berlin

3 F3 4:12:52 Michael Primmer, Oneonta

G Men Over 60 C-1 Amateur

1 G3 3:35:27 Bob Allen, Westfield, Mass.

2 G2 3:38:03 Bob Fisher, Delhi

3 G1 3:45:42 Jim Jordan, Otego

4 G5 3:58:57 Bruce Codington, Sidney

5 G4 4:10:03 Jim Roberts, Westhampton, Mass.

HH Men Over 50 K-1 Touring

1 HH1 3:28:36 Bob Nugent, Binghamton

J Men Under 50 C-2 Stock

1 J5 3:29:32 Erik Whiting Ledyard, Conn.; Will Whiting, Fultonville

2 J2 3:32:23 Nathan Derr, Unadilla; Richard Hall, Gilbertsville

3 J4 3:32:58 Don Lafever, Norwich; Kyle Smallin, Mt. Vision

4 J3 3:49:05 Brian Watson, Watertown; Fred Goodnough, Theresa

5 J1 3:55:23 Harold Wilson, Chester, Md.; William Bechtold, Chester, Md.

6 J6 3:59:36 Alex Bonnar, Burlington, Mass.; Rik Vandermeulen, Unadilla

K Men Over 50 C-2 Stock

1 K1 3:28:05 Dave Knapp, Oneonta; John Harrison, Oneonta

2 K2 3:29:35 John Birdsall, Gilbertsville; Steve Herrmann, West Oneonta

Ll C-4 Pro

1 Ll3 3:05:32 Carina Peritore, Essex, Conn.; Gary Aprea, Austerlitz; Gloria Wesley, Pittsfield, Mass.; Keith Mildren, Turnersfalls, Mass.

2 Ll1 3:07:07 Charlie Bruno, Saylorsburg, Pa.; Edward Sayre, Northampton, Pa.; Nick Hindley, Honesdale, Pa.; Pete Mcconville, Paul Smiths

3 Ll2 3:33:30 Holly Crouch, Sherburne; Jon Vermilyea, Syracuse; Paul Repak, Boonville; Rich Neugebauer, Skaneateles

M Mixed Over 50 C-2 Stock

1 M1 3:38:58 Laura Kopta, Clymer; Mark Kopta, Clymer

P C-1 Pro

1 P2 3:15:34 Stephen Miller, Groton, Mass.

2 P1 3:20:44 Mike Packard, Oneonta

Q Open Standard

1 Q1 3:54:01 Gerry Joy, Morris; John Bugyi, New Lisbon

R Men Under 50 C-2 Amateur

1 R4 3:14:05 Brayton Palmer, Media, Pa.; Matthew Palmer, Morris

2 R1 3:16:06 Jeff Pedersen, Gilbertsville; Neal Sand, Milton, Vt.

3 R2 3:20:18 Kevin Olson, Lafayette; Rick Olson, Mohawk

4 R3 3:43:53 Duke Fisher, Bainbridge; Victor Fisher IV, Bainbridge

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results