The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 17, 2014

2014 Section Four Tournaments

SECTION FOUR BASEBALL

CLASS B

May 20 First Round

1-Susquehanna Valley (10-7) bye

9-Newark Valley (7-6) at 8-Waverly (10-8), 4:30 p.m.

5-Chenango Valley (8-8) bye

4-Oneonta (9-9) bye

3-Chenango Forks (9-9) bye

6-Dryden (11-6) bye

7-Union Springs (13-6) bye

2-Norwich (10-7) bye

May 22 Quarterfinals

9-NV/8-Waverly at 1-Susquehanna Valley (10-7), 4:30 p.m.

5-Chenango Valley (8-8) at 4-Oneonta (9-9), 4:30 p.m.

6-Dryden (11-6) at 3-Chenango Forks (9-9), 4:30 p.m.

7-Union Springs (13-6) at 2-Norwich (10-7), 4:30 p.m.

May 27 Semifinals

9-NV/8-Waverly/1-SV vs. 5-CV/4-Oneonta at higher seed, 4:30 p.m.

6-Dryden/3-CF vs. 7-US/2-Norwich at higher seed, 4:30 p.m.

May 30 Championship

Semifinal winners at Binghamton University, 4:30 p.m.

CLASS C

May 20 First Round

1-Seton Catholic Central (10-5) bye

9-Unadilla Valley (10-5) at 8-Unatego (11-8), 4:30 p.m.

12-Harpursville (6-8) at 5-Elmira Notre Dame (12-5), 4:30 p.m.

13-Bainbridge-Guilford (7-8) at 4-Trumansburg (12-3), 4:30 p.m.

3-Tioga (12-1) bye

11-Marathon (4-10) at 6-Lansing (10-5), 4:30 p.m.

10-Oxford (7-5) at 7-Sidney (15-5), 4:30 p.m.

2-Thomas A. Edison (15-2) bye

May 22 Quarterfinals

9-UV/8-Unatego at 1-Seton Catholic Central (10-5), 4:30 p.m.

12-Harpursville/5-END vs. 13-B-G/4-Trumansburg at higher seed, 4:30 p.m.

11-Marathon/6-Lansing at 3-Tioga (12-1), 4:30 p.m.

10-Oxford/7-Sidney at 2-Thomas A. Edison (15-2), 4:30 p.m.

May 27 Semifinals

9-UV/8-Unatego/1-SCC vs. 12-Harpursville/5-END/13-B-G/4-Trumansburg at higher seed, 4:30 p.m.

11-Marathon/6-Lansing/3-Tioga vs. 10-Oxford/7-Sidney/TAE at higher seed, 4:30 p.m.

May 30 Championship

Semifinal winners at Conlon Field or Broome Community College, 4:30 p.m.

CLASS D

May 19 First Round

13-Laurens (7-8) at 4-Milford (12-3), 4:30 p.m.

May 20 First Round

1-Hancock (14-4) bye

9-Schenevus (10-4) at 8-Stamford (8-3), 4:30 p.m.

12-Davenport (7-5) at 5-Windham (10-3), 4:30 p.m.

14-Richfield Springs (6-7) at 3-Gilboa (12-2), 4:30 p.m.

11-Margaretville (7-5) at 6-Deposit (9-7), 4:30 p.m.

10-Afton (7-10) at 7-Downsville (8-4), 4:30 p.m.

15-Franklin (6-7) at 2-Edmeston (14-1), 4:30 p.m.

May 22 Quarterfinals

9-Schenevus/8-Stamford at 1-Hancock (14-4), 4:30 p.m.

12-Davenport/5-Windham vs. 13-Laurens/4-Milford at higher seed, 4:30 p.m.

14-RS/3-Gilboa vs. 11-Margaretville/6-Deposit at higher seed, 4:30 p.m.

10-Afton/7-Downsville vs. 15-Franklin/2-Edmeston at higher seed, 4:30 p.m.

May 27 Semifinals

9-Schenevus/8-Stamford/1-Hancock vs. 12-Davenport/5-Windham/13-Laurens/4-Milford at higher seed, 4:30 p.m.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results