The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

November 29, 2012

Today's Datebook

--
The Daily Star

---- — TODAY’S DATEBOOK

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Keuka at Hartwick, 7 p.m.

Oneonta at Buffalo State, 8 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Oneonta at Buffalo State, 6 p.m.

Corning CC Tournament: Delhi vs. Tompkins Cortland CC, 5 p.m.

COLLEGE SWIMMING

ECAC Winter Meet at Nassau County Aquatics Center: Oneonta

Ithaca Invitational: Hartwick

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Brookfield at Edmeston, 5:30 p.m.

Gilboa at Schenevus, 5:30 p.m.

Margaretville at South Kortright, 5:30 p.m.

Stamford at Windham, 6:30 p.m.

G-MU at Harpursville, 7:15 p.m.

Anton Remy Tournament at Milford: Milford vs. Franklin, 8 p.m.

Sherburne-Earlville Tip-Off Tournament: Unadilla Valley vs. Tully, 6 p.m.

Tom Schwan Tournament at Norwich: Sidney vs. Utica Notre Dame, 6 p.m.; Norwich vs. Seton CC, 7:45 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Margaretville at Schoharie, 5:30 p.m.

Worcester at Sharon Springs, 5:30 p.m. (Varsity only)

Anton Remy Tournament at Milford: Cherry Valley-Springfield vs. Franklin, 6 p.m.

Pat Grasso Tournament at Laurens: Afton vs. South Kortright, 5:30 p.m.; G-MU vs. Laurens, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BOWLING

Oxford at Walton, 4 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Clyde Cole Tournament at Oxford: B-G/A, Cooperstown, Unadilla Valley, Unatego, 5 p.m.

SATURDAY’S DATEBOOK

COLLEGE EQUESTRIAN

Skidmore Show: Hartwick, 9 a.m.

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Morrisville at Hartwick, 3 p.m.

Oneonta at Fredonia, 4 p.m.

Cobleskill at Union, 4 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Morrisville at Hartwick, 1 p.m.

Oneonta at Fredonia, 2 p.m.

Cobleskill at Union, 2 p.m.

Corning CC Tournament: Consolation, 1 p.m.; Championship, 3 p.m.

COLLEGE INDOOR TRACK

Cornell Relays: Cobleskill, Delhi, Oneonta, 10 a.m.

COLLEGE SWIMMING

Gallaudet, Wells at Cobleskill, 1 p.m.

ECAC Winter Meet at Nassau County Aquatics Center: Oneonta

Ithaca Invitational: Hartwick

Delhi Fall Invite: Delhi, 1 p.m.

COLLEGE WRESTLING

Oneonta at RIT Invitational, 9 a.m.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Anton Remy Tournament at Milford: Consolation, 4 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

Shalkey/Mokay Invitational at Delhi: Consolation, 3 p.m.; Championship, 5 p.m.

Tom Schwan Tournament at Norwich: Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:45 p.m.

Sherburne-Earlville Tip-Off Tournament: Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Sullivan West at Walton, 10 a.m.

B-G at Chenango Valley, 7 p.m.

Anton Remy Tournament at Milford: Milford vs. Franklin, 5:45 p.m.

Pat Grasso Tournament at Laurens: Consolation, 6 p.m., Championship, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOWLING

Afton Tip-Off Tournament: Girls, 10 a.m.; Boys, noon

HIGH SCHOOL GIRLS VOLLEYBALL

Cooperstown at Dolgeville

HIGH SCHOOL WRESTLING

Susquehanna Valley Tournament: Delhi, Oneonta, Sidney, 9 a.m.

Clyde Cole Tournament at Oxford: B-G/A, Cooperstown, Unadilla Valley, Unatego, 9:30 a.m.

Morrisville Tournament: Walton