The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

March 12, 2013

State Rankings

--
The Daily Star

---- — STATE RANKINGS

BOYS BASKETBALL

High school boys basketball rankings from the New York State Sports Writers Association, as of March 11.

CLASS AA

1, Lutheran-AIS 24-2

2, Christ the King-CHSAA 26-3

3, Abraham Lincoln-PSAL 25-5

4, Wings Academy-PSAL 27-4

5, Troy High-2 20-3

6, Thomas Jefferson-PSAL 24-5

7, Northport-11 22-2

8, Bishop Kearney-5 15-7

9, Bishop Loughlin-CHSAA 22-8

10, Curtis-PSAL 26-5

11, New Rochelle-1 15-9

12, Cardinal Hayes-CHSAA 21-8

13, Archbishop Molloy-CHSAA 19-8

14, Bayside-PSAL 23-4

15, Webster Schroeder-5 19-2

16, Kingston-9 18-3

17, Cardozo-PSAL 25-5

18, Green Tech-2 17-4

19, Mount Vernon-1 19-2

20, Jamestown-6 19-3

21, Albany CBA-2 18-3

22, Archbishop Stepinac-CHSAA 20-8

23, Baldwin-8 17-4

24, Syracuse Henninger-3 18-4

25, North Rockland-1 18-3

26, Niagara Falls-6 17-4

27, South Shore-PSAL 22-7

28, Shaker-2 18-3

29, Mahopac-1 17-4

30, Deer Park-11 17-5

CLASS A

1, Albany Academy-AIS 14-4

2, Bishop Ludden-3 20-2

3, Burke Catholic-9 18-4

4, Amityville-ll 21-2

5, Nazareth-CHSAA 23-5

6, Buffalo McKinley-6 20-3

7, Buffalo Canisius-MMA 23-5

8, Scotia-Glenville-2 22-1

9, Bedford Academy-PSAL 21-4

10, Poughkeepsie-1 19-3

11, Amherst-6 20-2

12, Rochester Aquinas-5 19-3

13, Byram Hills-1 19-2

14, Jericho-8 …. 18-4

15, Pathways Prep-PSAL 23-5

16, Cardinal Spellman-CHSAA 20-5

17, Eastchester-1 19-2

18, Rochester Charlotte-5 17-4

19, Springfield Gardens-PSAL 17-6

20, Geneva-5 19-2

21, Maine-Endwell-4 17-3

22, New Hartford-3 17-4

23, Peekskill-1 16-5

24, Harborfields-11 15-4

25, Buffalo St. Joseph-MMA 20-6

CLASS B

1, Watervliet-2 16-8

2, Batavia-5 18-3

3, Babylon-11 21-3

4, Syracuse Westhill-3 20-2

5, Olean-6 20-2

6, Fannie Lou Hamer-PSAL 26-3

7, Ogdensburg Free-10 21-2

8, Marlboro-9 ..... 15-6

9, Msgr. Scanlan-CHSAA 17-6

10, Riverdale Country Day-AIS 20-4

11, Norwich-4 16-5

12, Wheatley-8 15-5

13, Poughkeepsie Lourdes-1 17-6

14, Schuylerville-2 20-2

15, Hornell-5 19-3

16, Buffalo East-6 15-7

17, Newcomers High-PSAL 16-3

18, Catskill-2 19-2

19, Wellsville-5 17-4

T20, Cairo-Durham-2 17-4

T20, Putnam Valley-1 18-3

CLASS C

1, Pine Plains-9 20-2

2, Silver Creek-6 23-0

3, Lake George-2 22-2

4, Moravia-4 21-2

5, Seneca Falls Mynderse-5 18-6

6, Buffalo Middle College-6 16-6

7, Lyons-5 18-3

8, Stony Brook-11 16-5

9, Beaver River-3 21-2

10, Palisade Prep-1 18-4

11, Hoosic Valley-2 19-3

12, Mohawk-3 20-2

13, Clyde-Savannah-5 19-3

14, Buffalo Oracle Charter-6 19-2

15, Children’s Village-1 19-2

16, Portville-6 18-3

17, York-5 16-5

18, Maple Grove-6 18-2

19, Batavia Notre Dame-5 19-1

20, Watkins Glen-4 17-3

Honorable mention (area teams only): Sidney 16-3, Unatego 15-5.

CLASS D

1, Argyle-2 22-0

2, University Prep-5 19-3

3, New York Mills-3 20-3

4, Sherman-6 16-6

5, Madrid-Waddington-10 16-8

6, Schroon Lake-7 20-1

7, Martin L. King-1 13-8

8, Fillmore-5 16-5

9, Brocton-6 17-2

10, St. Regis Falls-10 18-2

11, Loudonville Christian-2 19-2

12, Jasper-Troupsburg-5 16-4

13, Cincinnatus-3 …. 16-4

14, McGraw-3 18-2

15, Bridgehampton-11 12-10

Honorable mention (area teams only): Hunter-Tannersville 15-5, Margaretville 16-3, Milford 14-5, Morris 18-2, Richfield Springs 14-3, South Kortright 13-6, Stamford 13-5.