The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

November 5, 2012

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS SOCCER

SV 5, Oneonta 2

SECTION FOUR CLASS B

Saturday’s Championship

at Wright National Soccer Campus

Oneonta 0 2 – 2

Susquehanna Valley 3 2 – 5

2-Oneonta (13-3): Stijn van Pel 2-0, Zach Joseph 0-2.

1-Susquehanna Valley (12-2): Mike Rood 3-0, Ryan Caroway 1-0, Joe Stento 0-1, Justin Caroway 1-0, Ryan Taylor 0-1.

Shots-corner kicks: O 14-4; S 14-1.

Goalies: Zach King (O) 6; Colin Manchester (S) 7.

GIRLS SOCCER

Franklin 1, Morris 1

Franklin advances on penalty kicks, 3-2

SECTION FOUR CLASS D

Saturday’s Championship

at Wright National Soccer Campus

Morris 0 1 0 0 0 0 – 1

Franklin 0 1 0 0 0 0 – 1

4-Morris (15-1-4): Liana Garry 1-0, Emily Leboffe 0-1.

3-Franklin (15-2-1): Jordan Beers 1-0.

Shots-corner kicks: M 14-7; F 13-4.

Goalies: Katie Humphris (M) 9; Haley Downin (F) 12.

Shootout: Haley Wist (M) missed; Haley Downin (F) missed; Alexis Forgit (M) scored; Elizabeth Miebank (F) missed; Amanda Flint (M) missed; Jordan Beers (F) scored; Emily Leboffe (M) missed; Mariah McNeilly (F) missed; Kelsea Webster (M) scored; Marisa Cawley (F) scored; Liana Garry (M) missed; Jessie Downin (F) scored.

VOLLEYBALL

Owego 3, Oneonta 1

SECTION FOUR CLASS B

Saturday’s Championship

at Watkins Glen

Game scores: 22-25, 25-23, 25-21, 25-10.

2-Oneonta (14-5): Brittney Herrick 10 kills, 2 blocks, 4 aces; Kelsey Baker 11 kills, 3 blocks, 4 aces; Hayley Dower 27 digs; Krissy Wells 27 assists.

1-Owego (18-0): Lauren Edwards 36 assists, 3 kills; Kim Lavender 13 kills; Rachel Merrill 10 kills, 5 blocks; Paige Shaughnessy 10 kills; Abbey Manning 19 digs; Stephanie Raftis 19 digs.

SWIMMING

SECTION FOUR CLASS B

Saturday’s Championships

at Owego

Team scores: Owego 545, Chenango Valley 340, Oneonta 278, Maine-Endwell 263, Norwich 245, Johnson City 192, Susquehanna Valley 117, Windsor 112.

Oneonta results

200-yard medley relay: 5, Lucy Bischoff, Madison Allen, Sarah Brackett, Christina Sakoulas 2:06.19.

200 freestyle: 8, Madison Beckemeyer 2:14.0; 12, Ceili Getman 2:18.75.

200 individual medley: 5, Claire Garfield 2:31.35; 6, Erin Bischoff 2:31.52; 10, Sarah Brackett 2:37.8.

50 free: 4, Stephanie Havens 27.46; 6, Lucy Bischoff 28.23.

100 butterfly: 9, Sarah Brackett 1:14.78; 10, Madison Allen 1:15.47.

100 free: 2, Stephanie Havens 58.87; 13, Danielle Emilio 1:04.30.

500 free: 7, Madison Beckemeyer 5:59.2; 16, Ceili Getman 6:18.86.

200 free relay: 2, Erin Bischoff, Alexandra Sakoulas, Ceili Getman, Stephanie Havens 1:50.62.

100 backstroke: 11, Lucy Bischoff 1:12.73; 14, Christina Sakoulas 1:14.23.

100 breaststroke: 2, Madison Allen 1:15.97; 4, Claire Garfield 1:17.03; 5, Erin Bischoff 1:18.11; 13, Aliya Sider 1:27.26.

400 free relay: 4, Stephanie Havens, Christina Sakoulas, Madison Beckemeyer, Erin Bischoff 4:07.52.