The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

November 6, 2012

High School Cross Country

CROSS COUNTRY

SECTION THREE CLASS D

Saturday’s Championships

at Vernon-Vernona-Sherrill

BOYS

Team scores: 1, Beaver River 59; 2, Sauquoit Valley 88; 3, Onondaga 99; 4, Weedsport 135; 5, Utica Notre Dame 136; 6, South Lewis 183; 7, New York Mills 203; 8, Cooperstown 215; 9, Pulaski 223; 10, LaFayette 237; 11, Fabius-Pompey 291; 12, Oriskany 306; 13, Cato-Meridian 326; 14, Sandy Creek 381; 15, Poland 395; 16, Westmoreland 444.

Winner: 1, Alex Hall (Beaver River) 17:25.7 over 3.1-mile course.

Cooperstown: 28, Jake Burnham 19:12.5; 39, Jacob Lansing 19:40.4; 55, Michael Boyle 20:15.1; 56, Nicholas Fanion 20:15.4; 63, Connor Fay 20:33.6; 71, Jacob Russell 20:58.9; 93, Max Ofer 22:08.6; 107, Patrick Wilson 23:10.6

GIRLS

Team scores (16 teams): 1, South Lewis 60; 2, Sauquoit Valley 88; 3, Remsen 118; 4, Cooperstown 135; 5, Beaver River 136; 6, Fabius-Pompey 185; 7, Utica Notre Dame 195; 8, Bishop Grimes 222; 9, Pulaski 223; 10, Faith Heritage 238; 11, LaFayette 239; 12, Poland 298; 13, Sandy Creek 308; 14, Weedsport 311; 15, New York Mills 377; 16, Oriskany 447.

Winner: 1, Erin McConnell (Fabius-Pompey) 19:10.9 over 3.1-mile course.

Cooperstown: 4, Samantha Fanion 20:33.1; 32, Kate O’Handley 22:59.8; 39, Abby LeCates 23:17.1; 41, Rebecca Odell 23:29.1; 43, Jaime Zoltick 23:42.9; 50, Francesca LoRusso 24:09.1; 60, Sara Breiten 24:36.8; 117, Sylvia Johnson 28:59.0; 130, Katie Booan 33:04.2.

SECTION FOUR CLASS D

Thursday’s Championships

at Chenango Valley State Park

BOYS

Team scores: 1, Southern Cayuga 57; 2, Harpursville 58; 3, Groton 81; 4, Spencer-Van Etten 98; 5, Marathon 134; 6, Edmeston 149; 7, Delhi 163; 8 Windham 165; 9, Afton 202; 10, Deposit 247.

Winner: 1, Michael May (SC) 17:58.4 over 3.1 mile course.

Edmeston: 17, Jacob Tomlins 19:21.2; 19, Logan Murray 19:31.5; 35, Tom McGroder 20:14.3; 39, John Knorr 20:14.3; 63, Connor Kline 23:08.0; 91, Brian Knorr 27:03.1.

Delhi: 8, Declan Kottmeier 18:25.3; 38, Eli Eagle Road 20:20.8; 43, Alex Padovani 21:01.0; 47, Joel Gopurathingal 21:10.5; 50, Cooper Maney 21:23.3; 64, Joshua Taylor 23:12.5; 77, Wade Armstrong 24:26.4; 96, Vincenzo Recinella 39:07.9.

Windham: 27, Tristen Jaeger 19:56.3; 28, Chris Weiman 19:58.3; 32, Kevin Malen 20:10.8; 34, Chris Carl 20:12.4; 66, Isiah Chura 23:14.7; 78, Chris Rappleyea 24:26.7; 88, Walter Dudson 26:11.9.

Afton: 15, Joe Devons 19:14.8; 26, Aaron Welch 19:54.5; 51, Kyle Hinman 21:23.7; 75, Austin Carpenter 24:17.1; 93, Joe Cardenas 29:45.0; 94, Liam McManus 30:44.8.

GIRLS

Team scores: 1, Candor 31; 2, Delhi 67; 3, Moravia 77; 4, Groton 89; 5, Marathon 90; 6, Windham 131; 7, Hunter-Tannersville 179.

Winner: Julia Russell (Candor) 20:35.2 over 3.1 mile course.

Delhi: 9, Katie Aikens 22:01.6; 19, Bethany Davis 23:51.7; 21, Katherine Erickson 24:18.1; 26, Cassie Smith 25:00.6; 30, Libbie Arehart 25:30.6; 38, Megan Shaver 27:23.1; 41, Allison Heavey 28:04.6; DNF, Taylor Mostert, Christina Erickson.

Windham: 22, Cayley Woodbeck 24:31.5; 29, Nicole Malen 25:20.2; 40, Kelly Linger 27:50.0; 48, Kiana Manzi Stanley 31:24.2; 29, Meabh Lavery 31:39.7; 50, Zahia Ismail 31:55.0; 51, Oksana Korostsil 32:42.2; 55, Willa David 39:07.7; 56, Rachel Iacono 39:08.1.

Hunter-Tannersville: 45, Emma Wilson 30:27.5; 46, Claire Skerrity 30:32.6; 47, Randall Watson 30:54.3; 53, Abbey Gallagher 34:47.5; 57, Moriah Gallagher 40:33.4.

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results