The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Breaking News

Local Sports

May 1, 2013

Sidney dominates MAC Relays

(Continued)

1,600 relay: 1, Sidney (Ethan Green, Hunter Sowersby, Mike Ward, Austin McCarroll) 3:34.0; 2, Unatego (A. White, T. White, J. Humphries, VanAlstine) 3:44.2; 3, Greene (C. Bonney, G. Hendershott, C. Bay, J. Flohr) 3:44.3.

400 relay: 1, Sidney (Aaron McCarroll, Ethan Green, Hunter Sowersby, Nate Magnussen) 46.5; 2, Greene (S. Brigham, C. Bonney, C. Bay, J. Flohr) 47.8; 3, B-G/A (B. McCall, V. Catarelli, A. Capalupo, N. Raymond) 48.1.

3,200 relay: 1, Sidney (Dean Howard, Thomas Hosking, Cole Matthews, Austin McCarroll) 8:38.4; 2, Unatego (T. White, A. White, B. Humphries, Manzanero) 8:57.9; 3, Walton (T. Kilmer, A. Flaherty, K. Smith, P. Phramer) 9:36.7.

800 relay: 1, Sidney (Austin McCarroll, Mike Ward, Hunter Sowersby, Nate Magnussen) 1:37.1; 2, Greene (S. Brigham, C. Bonney, C. Bay, J. Flohr) 1:38.9; 3, B-G/A (B. McCall, D. Norris, N. Raymond, V. Catarelli) 1:40.4.

High jump: 1, Unatego (Josh Winchester, Jasper Humphries) 12-0; 2, Deposit (E. Allen, D. Schaeffer) 11-2; 3, Harpursville (T. Niles, J. Gaudette) 10-6.

Long jump: 1, Deposit (Jason Spry, David Schaeffer) 37-3 ¼; 2, Sidney (Ethan Green, Nate Magnussen) 35-7 ½; 3, Oxford (N. Ingram, A. Mosner) 32-8 ¾.

Triple jump: 1, Sidney (Aaron McCarroll, Austin McCarroll) 76-8; 2, B-G/A (Dan Norris, Joe Birch) 66-2 ¾; 3, UV (N. Barker, N. Garry) 61-5 ¾.

Pole vault: 1, Delhi (Joe Brown, Declan Kottmeier) 17-6; 2, Sidney (D. Gifford, C. Matthews) 16-6; 3, B-G/A (K. Hubbard, B. McCall) 16-0.

Shot put: 1, B-G/A (Chris Puerile, Pedro Aparicio) 86-10; 2, Sidney (Collin Brandl, Austin Dean) 77-7 ½; 3, Deposit (T. Shirkey, J. Spry) 69-11 ¼.

Discus: 1, Sidney (Austin Dean, Collin Brandl) 259-1; 2, B-G/A (Pedro Aparicio, Chris Puerile) 229-9; 3, Unatego (D. Laird, B. Bean) 155-10.

Girls team scores: Bainbridge-Guilford/Afton 66, Sidney 66, Unatego 41, Delhi 19, Walton 17, Greene 17, Deposit 7, Unadilla Valley 6, Oxford 5, Harpursville 0.

Shuttle hurdles: 1, Sidney (Jilleen Livingston, Emma Egli, Jessica Champlin) 54.0; 2, B-G/A (Wlausik, M. Knapp, J. Knapp) 54.5.

6,400 relay: 1, Sidney (Bethany Karl, Faith Monaghan, Rachel Gibbs) time N/A; 2, B-G/A (Shaw, Nolan, D. Knapp) 19:12.4; 3, Deposit (Stevens, Cornwell, Strauss) 22:24.6.

Sprint medley: 1, Unatego (L. Haehnel, Rommer, H. Haehnel, Clark) 4:38.9; 2, B-G/A (A. Bergskaug, M. Knapp, E. Greenwood, K. Nolan) 4:40.9; 3, Sidney (K. Ruling, E. Egli, J. Champlin, V. Gugliemetti) 4:44.8.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results