The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

May 20, 2013

Ed Wessels Regatta Results

--
The Daily Star

---- — LOCAL PADDLING

ED WESSELS REGATTA

Results May 11 from the Ed Wessels Canoe Regatta in the Susquehanna River.

Men over-50 C-1 stock: 1, Michael Primmer, Oneonta, 4:05.21; 2, John Peterson, Franklin 4:05.21.

Men under-50 C-1 amateur: 1, Stephen Miller, Groton, Mass., 3:25.50; 2, Stephen Burton, Scotia, 3:40.46; 3, John Proctor, Union Dale, Penn., 4:05.23.

Men 50-60 C-1 amateur: 1, John Young, Portlandville, 3:31.36; 2, Jeff Pedersen, Gilbertsville, 3:31.57; 3, Jim Jordan, Cooperstown, 3:51.29.

Men over 60 C-1 amateur: 1, Edward Sayre, Northampton, Penn., 3:31.22.; 2, Bob Fisher, Delhi, 3:48.21.

Men under-50 C-2 stock: 1, Fran Kopta, Sherman, and Mark Kopta, Clymer, 3:26.16; 2, Bill Oglesby, New Berlin, and Richard Hall, Gilbertsville, 3:35.21; 3, Brian Watson, Watertown, and Fred Goodnough, Theresa, 3:46.57.

Men over-50 C-2 stock: 1, Ken Gerg, Emporium, Penn., and Laverne Young, Niceville Fla., 3:54.02.

Mixed under-50 C-2 stock: 1, Ashley Carey, Syracuse, and John Vermilyea, Clay, 4:01.56.

C-1 pro: 1, Bruce Lee, Port Crane, 3:25.37; 2, Mike Packard, Oneonta, 3:25.41; 3; Mark Winter, Bloomingdale, 3:29.52.

Open standard: 1, Kailey Kinsella and Mike Kinsella, Unadilla, 3:47.16; 2, Doug Brooks and Herb Howe, Washington, D.C. 3:57.49.

Men under-50 C-2 amateur: 1, Shawn LeFever and Todd LeFever, Unadilla 3:19.06; 2, Brayton Palmer, Media, Penn., and Matthew Palmer, Morris, 3:27.50.

Men over-50 C-2 amateur: 1, Alec Davis, Ballston Spa, and Roger Henry, Rexford, 3:28.41; 2, Colin Ingham, Okatie, S.C., and Nick Lyesiuk, Orange Mass., 3:39.52.

Mixed under-50 C-2 amateur: 1, Kieth Mildren, Turnersfalls, Mass., and Pam Fitzgerald, Scotia, 3:22.42; 2, Carina Peritore Weston, Mass., and Jeff Defeo, Chester, Mass., 3:28.35; 3, Erica Collier, Cooperstown, and John Collier, Richmondville, 3:29.06.

Mixed over-50 C-2 amateur: 1, David Vandorp, Watertown, Mass., and Priscilla Reinertsen, Contocook, N.H., 3:36.39.

Women under-50 C-2 amateur: 1, Hype Mattingly, Carneys Point, N.J., and Kristie Nichols, Philadelphia, 3:31.13.

Men C-2 pro: 1, Matt Streib, Grayling, Mich., and Steve Rankinen, Williamsport, Pa., 3:00:20; 2, Andrew Triebold, Grayling, Mich., and Steve Lajoie, Mirabel, Quebec, 3:00:29; 3, Guy Rousseau, Trois-Rivieres, Quebec, and Michael Schlimmer, Cortland, 3:07:24; 4, Al Shaver Jr., Meridale, and Jeff Rankinen, Jersey Shore, Pa., 3:07:54; 6, Matt Rudninsky, East Rochester, and Trevor LeFever, Unadilla, 3:09:30; 8, Allen Nichols, Laurens, and Larry Harrison, Oneonta, 3:11:20; 9, Joseph Schlimmer, Cortland, and Tom Yarosh, Windsor, 3:13:40; 10, Jack Morse, Essex, Mass., and Joe Shaw, Worthington, Mass., 3:15:48; 11, Jeff Shultis, Otego, and Josh Schlafer, Amston, Conn., 3:18:01; 12, Paul Gruber, Irvine, Pa., and Steve Martin, Ridgeway, Pa., 3:21:44; 13, Gary McLain, Ballston Spa, and Phil Millspaugh, Rochester, 3:22:50; 14, Erik Werner, Philadelphia, and Will Rhoades, Washington, D.C., 3:58:33.

Mixed C-2 pro: 1, Holly Reynolds and Mark Gillespie, Rochester, 3:11:25; 2, Dale Persons, Unadilla and Melissa Swislowsky, Mount Upton, 3:14:08; 3, Cathy Grimes, Otego, and Greg Lowry, Denville, N.J., 3:19:39; 4, Dennis Carey, Orange, Mass., and Kristen Warner, Westmoreland, N.H., 3:22.18.

Men under-50 K-1 touring: 1, Tarrence Lasher, Cobleskill, 4:07.55.

Men over-50 K-1 touring: 1, Bob Nugent Binghamton, 3:59.20.

Open C-4: 1, Gary Aprea, Austerlitz, Gloria Wesley, Pittsfield, Mass., Peter Heed, Westmoreland, N.H., and Robert Wisse, Oneonta, 3:10.41.; 2, Dale Krapf, Westchester, Pa., Greg Pyle, Beford, Pa., Richard Rankinen, South Williamsport, and Todd Roadman, Boulder, Colo., 3:13.10; 3, David Sennett, Auburn, Ed Wagner, Auburn, Francis Schlimmer, Cortland, and John Potter, Auburn, 3:15.54; 4, Charlie Bruno, Saylorsburg Pa., Gene Pratt, Amsterdam, Larry Liquori, Kings Park, and Nick Hindley, Honesdale, Pa., 3:23.47.