The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 22, 2013

Sectional Glance

SECTION FOUR BASEBALL

CLASS B

May 23 Quarterfinals

1-Chenango Valley (12-5) bye

5-Susquehanna Valley (8-9) at 4-Waverly (15-5), 4:30 p.m.

6-Dryden (12-6) at 3-Oneonta (12-6), 4:30 p.m.

7-Newark Valley (8-8) at 2-Chenango Forks (10-5), 4:30 p.m.

May 28 Semifinals

5-SV/4-Waverly at Chenango Valley (12-5), 4:30 p.m.

6-Dryden/3-Oneonta vs. 7-NV/2-CF at higher seed, 4:30 p.m.

May 30 Championship

Semifinal winners at Union-Endicott, 4 p.m.

CLASS C

May 21 First Round

1-Seton Catholic (13-4) bye

8-Bainbridge-Guilford 2, 9-Spencer-Van Etten 1

5-Trumansburg 13, 12-Unadilla Valley 2

4-Elmira Heights 6, 13-Oxford 0

3-Unatego (17-3) bye

6-Tioga 11, 11-Harpursville 0

7-Sidney 17, 10-Greene 10

2-Lansing (17-1) bye

May 23 Quarterfinals

8-Bainbridge-Guilford (14-3) at 1-Seton Catholic (13-4), 4:30 p.m.

5-Trumansburg (12-5) vs. 4-Elmira Heights (17-3), 4:30 p.m.

6-Tioga (13-4) at 3-Unatego (17-3), 4:30 p.m.

7-Sidney (14-6) at 2-Lansing (17-1), 4:30 p.m.

May 28 Semifinals

8-B-G/1-SCC vs. 5-Trumansburg/4-TAE at higher seed, 4:30 p.m.

6-Tioga/3-Unatego vs. 7-Sidney/2-Lansing at higher seed, 4:30 p.m.

May 30 Championship

Semifinal winners at Broome CC, 4:30 p.m.

CLASS D

May 21 First Round

1-Elmira Notre Dame 12, 16-Worcester 1

8-Windham 7, 9-Downsville 6

5-Marathon 10, 12-Richfield Springs 1

4-Stamford 5, 13-Davenport 3

14-Margaretville 3, 3-Milford 1

6-Edmeston 12, 11-Morris 1

10-Jefferson 10, 7-Deposit 8

2-Hancock 15, 15-Gilboa 1

May 23 Quarterfinals

8-Windham (10-4) at 1-Elmira Notre Dame (14-5), 4:30 p.m.

5-Marathon (8-9) at 4-Stamford (13-2), 4:30 p.m.

14-Margaretville (8-7) at 6-Edmeston (15-5), 4:30 p.m.

10-Jefferson (10-6) at 2-Hancock (15-5), 4:30 p.m.

May 28 Semifinals

1-END/8-Windham vs. 5-Marathon/4-Stamford at higher seed, 4:30 p.m.

14-Margaretville/6-Edmeston vs. 10-Jefferson/2-Hancock at higher seed 4:30 p.m.

May 30 Championship

Semifinal winners at Oneonta State, 4:30 p.m.

SECTION FOUR SOFTBALL

CLASS B

May 28 Quarterfinals

8-Newark Valley (10-8) at 1-Oneonta (17-2), 4:30 p.m.

5-Chenango Forks (8-10) at 4-Waverly (12-3), 4:30 p.m.

6-Whitney Point (14-5) at 3-Chenango Valley (10-7), 4:30 p.m.

7-Susquehanna Valley (7-10) at 2-Windsor (18-1), 4:30 p.m.

May 30 Semifinals

8-NV/1-Oneonta vs. 5-CF/4-Waverly at higher seed, 4:30 p.m.

6-WP/3-CV vs. 7-SV/2-Windsor at higher seed, 4:30 p.m.

June 1 Championship

Semifinal winners at BAGSAI Complex, 2 p.m.

CLASS C

May 23 First Round

1-Elmira Notre Dame (19-1) bye

9-Sidney (8-5) at 8-Lansing (8-5), 4:30 p.m.

12-Harpursville (6-8) at 5-Greene (11-5), 4:30 p.m.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results